Imieniny: Natalii, Aureliusza, Jerzego
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

nieznanaukraina bułgarii filmy jarecka galeria bruno eon horusa krcha cytaty o schulzu leszek mądzik lublin festiwal 2012 o schulzu drohobycz szpilki golberg noce zwierciadło górecka nasi artyści
  Ramka


SchulzFest 2024

XI MIĘDZYNARODOWY
FESTIWAL 
"Arka wyobraźni
Brunona Schulza"
w Drohobyczu

Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
- podstawowego funduszu celowego


***


***

  BRUNO4EVER 
2024-2026 
SchulzFest w drodze do ESK

Dni Brunona Schulza 
w Lublinie

Zrealizowano z pomocą finansową
MIASTA  LUBLIN

***





 ***


Rok 2022 / Rokiem Brunona Schulza

Odwiedziło nas już:
976525 osób

 

XI Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu, 7-13 lipca 2024
ХI Міжнародний Фестиваль Бруно Шульца у Дрогобичі, 7-13 липня 2024
11th International Bruno Schulz Festival in Drohobych, July 7-13, 2024

PATRONAT HONOROWY
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP Hanna Wróblewska, Konsul Generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz, 

Prezydent miasta Lublin Krzysztof Żuk, Mer miasta Drohobycz Taras Kuczma, Szef Drohobyckiej Rejonowej Administracji Wojskowej Stepan Kułyniak

Aktualności
Schulz, krzesła i panny. Wystawa Włodzimierza Finke w łódzkiej Miejskiej Galerii Sztuki


Urodzony w Łodzi artysta ukończy w tym roku 70-tkę, lecz nikt w to chyba nie uwierzy. Uczeń Jerzego Nowosielskiego i i Stefana Gierowskiego, malarz, rzeźbiarz i ceramik jest niebywale aktywny i twórczy. Na wystawie w Galerii Willa – Miejskiej Galerii Sztuki przy Wólczańskiej 31 prezentuje (na trzech poziomach) prace najnowsze – cykl „Połamane” z motywem krzesła, cykle od paru lat malowane – „Drabina Jakubowa” i „Panny”, najnowsze z cyklu „Głód”, a także swój „dialog z Brunonem Schulzem”, czyli zarówno obrazy niedawne jak te z „Undulą…” czy bodaj najnowszy „Palimpsest „Bestii” wg B. Schulza” oraz formy ceramiczne z pamiętnej wystawy w Muzeum Literatury w Warszawie. Wernisaż odbył się 17 kwietnia gromadząc zacne grono łódzkich twórców, świata kultury oraz licznych przyjezdnych - znajomych i przyjaciół artysty.

Włodzimierz Finke na wystawie przy Wólczańskiej     

Nie można odmówić sobie przywołania miejsca, gdzie teraz, do 7 czerwca oglądać można prace Włodzimierza Finke. To willa będąca jednym z najpiękniejszych świadectw łódzkiej secesji, i secesji w ogóle, zaprojektowana w 1901 roku przez wybitnego Gustawa Landau-Gutentegera dla Leopolda Kindermana. Obiekt przeszedł kompleksową renowację i teraz prezentuje się wyśmienicie. Co więcej, wydaje się, że jest coś, co łączy ducha tej willi z malarstwem Finkego…

Sławny secesyjny pałacyk, dzisiaj Miejska Galeria Sztuki w Łodzie

W znakomitej nocie o artyście Andrzej Bart i Krzysztof Skudziński wspominają najpierw młode i studenckie lata, kiedy Finke co jakiś czas powracał do Łodzi i opowiadał o tym, co porabia i kto go uczy: „Zanurzeni w wybrykach młodości, odbieraliśmy namaszczenie, z jakim wtedy mówił o sztuce jako formie ekspiacji po zbyt psotnym dzieciństwie”. Piszą dalej m. In.: „W tytułach jego obrazów pobrzmiewa chęć ironicznego pojedynkowania się ze światem minionej sztuki, padają nazwiska malarskich poprzedników, są literackie paralele. Na szczęście na płótnach jest już tylko czyste i bezpośrednie malarstwo, które potrafi się obronić bez intelektualnego sztafażu. Dobre malarstwo ma to do siebie, że można je rozpoznać gołym okiem”.

WIĘCEJ FOTO:

https://www.facebook.com/brunoschulzfestival6/posts/423449704482732

gj

TEKST Z KATALOGU - GRZEGORZ JÓZEFCZUK „FINKACY W DROHOBYCZU”:

„Włodzimierz Finke swój dialog z Brunonem Schulzem prowadzi z powodzeniem od lat, ale dopiero w 2012 roku znalazł się w miejscu, które jest w tej materii rodzajem axis mundi. To "prowincja osobliwa, miasto jedyne na świecie", czyli Drohobycz, o którym kiedyś mówiono, że to "półtora miasta", bo tak mieszały się tu żywioły polski, żydowski i ukraiński, dzisiaj miasto już niemal całkowicie ukraińskie. Drohobycz wciąż ma w sobie coś ze świata przedstawionego opowiadań Brunona Schulza. A być może po prostu to my tak właśnie patrzymy na to miasto przez schulzowskie okulary, nie zważając na to, że  urokliwa architektura głównych ulic i uliczek, po których chodzili bohaterowie "Sklepów cynamonowych" poddawana jest presji awanturniczych ingerencji i dekonstrukcji. Tak, mimo tego Schulza nie da się wymazać z Drohobycza, a Drohobycza z Schulza.  

Sam fakt, że można stąpać po śladach życia i twórczości tego niezwykłego drohobyckiego artysty i pisarza , być w miejscach, gdzie bywał on, gdzie miał swój gabinet ten skromny gimnazjalny nauczyciel rysunków, gdzie mieszkał, gdzie kusiły go piękne panie i gdzie zabił go gestapowiec, wzruszyły łódzkiego malarza. Włodzimierz Finke bardzo przeżył swój udział w Piątym Międzynarodowym Festiwalu Brunona Schulza, kiedy wystawiał w sławnej Willi Bianki, i tym samym odnowił swą potencję bycia w dialogu z Schulzem. W pracach Finkego dostrzeżemy jakąś analogiczną energię i podobny obraz świata, jaki podarował nam Schulz. Barwne formy skręcają się, spiętrzają się i prężą na jego obrazach, element fabularny i ilustracyjny jest pretekstem do kreowania materii malarskiej, spowitej w aurę nie-realności zakorzenionej w świecie realnym. Z pewnością Bruno Schulz patrzy na Włodzimierza Finke okiem łaskawym i zadowolony, że jest ktoś mu tak wierny, a do tego nie kopista. Drohobyczowi i wszystkim, którym sprawy Schulza leżą tam na sercu, Finke dał pomocną dłoń w dziele przywracania Schulzowi jego rodzinnego miasta.” 


19-04-2015, 23:53:47


  Festiwale






  NewsLetter

Podaj swój e-mail



Bądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza




Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs