Imieniny: Feliksa, Ferdynanda, Zdzisława
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

bułgarii lublin leszek mądzik festiwal 2012 bruno zwierciadło filmy drohobycz galeria szpilki krcha golberg o schulzu eon horusa nieznanaukraina nasi artyści górecka jarecka cytaty o schulzu noce
  Ramka


SchulzFest 2024

XI MIĘDZYNARODOWY
FESTIWAL 
"Arka wyobraźni
Brunona Schulza"
w Drohobyczu

Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
- podstawowego funduszu celowego


***


***

  BRUNO4EVER 
2024-2026 
SchulzFest w drodze do ESK

Dni Brunona Schulza 
w Lublinie

Zrealizowano z pomocą finansową
MIASTA  LUBLIN

***

 ***


Rok 2022 / Rokiem Brunona Schulza

Odwiedziło nas już:
943795 osób

 

XI Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu, 7-13 lipca 2024
ХI Міжнародний Фестиваль Бруно Шульца у Дрогобичі, 7-13 липня 2024
11th International Bruno Schulz Festival in Drohobych, July 7-13, 2024

Aktualności
FUNDACJA CHROŃMY DZIEDZICTWO DLA BRUNONA SCHULZA I DROHOBYCZA


W ramach realizacji celów statutowych Fundacja Chrońmy Dziedzictwo prowadzi współpracę z polskimi i ukraińskimi stowarzyszeniami, które zajmują się ochroną pamięci o wielkim pisarzu i artyście Brunonie Schulzu oraz promocją jego dorobku, jak też ochroną dziedzictwa historyczno-kulturowego Drohobycza, rodzinnego miasta Brunona Schulza.

Bruno Schulz (1892-1942) jest autorem zbiorów opowiadań „Sklepy cynamonowe” i „Sanatorium pod klepsydrą”, które zostały przetłumaczone na około 40 języków świata. W ostatnich latach ukazały się między innymi: nowe przekłady Schulza na język niemiecki, wydania wszystkich opowiadań i innych prac Schulza na język ukraiński, także na język hiszpański, po raz pierwszy tłumaczenia na język mandaryński (na Tajwanie) i chiński oraz na język fiński. Co roku polskie i światowe teatry dokonują kilkunastu adaptacji opowiadań Schulza na deski teatru. Na przykład ostatnio odbyły się premiery: „Sklepów cynamonowych” w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach (we współpracy z partnerem tureckim), spektaklu „Lustro” Teatru Scena Plastyczna KUL Leszka Mądzika, spektaklu „Bruno***” teatru Progetto Brockenhaus w Lugano (Szwajcaria) czy spektakle teatru tańca wybitnego choreografa japońskiego Saburo Teshigawara w centrum teatralnym Karas w Tokio (spektakle „In One Night”/ „Wiosna, w ciągu jednej nocy” oraz „Dodo”). Przypomnijmy, że za filmową adaptację „Sanatorium pod klepsydrą” Wojciech Jerzy Has otrzymał Nagrodę Jury Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes (1973), a bracia Stephen i Timothy Quay, autorzy animowanej „Ulicy krokodyli” byli nominowani do Złotej Palmy MFF w Cannes (1986). Co dwa lata od 2004 roku odbywa się w Drohobyczu największy na świecie Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza, zaś od 2007 roku w Lublinie corocznie Dni Brunona Schulza „Bruno4ever” (powiązane z Festiwalem w Drohobyczu), zaś we Wrocławiu od trzech lat Festiwal im. Brunona Schulza.
POTRZEBA WSPARCIA
Te przykłady wskazują na uniwersalność i aktualność twórczości pisarza z Drohobycza. Jednakże w samym Drohobyczu ochrona pamięci i materialnych świadectw działalności Brunona Schulza wymaga nieustającego wsparcia. Dlatego Fundacja Chrońmy Dziedzictwo nawiązała współpracę ze Stowarzyszeniem Festiwal Brunona Schulza z siedzibą w Lublinie, a po stronie ukraińskiej współpracę z Centrum Polonistycznym Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Iwana Franki w Drohobyczu (rektor Uniwersytetu: prof. Nadiia Skotna, kierownik Centrum: dr Wiera Meniok) oraz pozarządowymi organizacjami w Drohobyczu: Asocjacją Twórczą „Alter” oraz Fundacją Muzeum i Festiwal Brunona Schulza. Prezes Fundacji Chrońmy Dziedzictwo Artur Derlikiewicz często odwiedza miasto Brunona Schulza, ma tu liczne grono znajomych i przyjaciół.
CZYTANIE KSIĘGI…
Fundacja Chrońmy Dziedzictwo wsparła inicjatywy podejmowane przez te instytucje, organizacje i osoby. Dzięki temu wsparciu w nowoczesny sprzęt audiowizualny wyposażono Muzeum – Pokój Brunona Schulza, którym opiekuje się Centrum Polonistyczne. To jedyne na świecie muzeum pisarza. Audiowizualne wyposażenie dopełniło nową wersję Muzeum, przygotowaną przez Grzegorza Józefczuka w ramach stypendium MKiDN. Dzięki temu wyposażeniu rozpoczęto nowe projekty poświęcone popularyzacji dorobku Schulza, między innymi Czytanie Księgi Brunona Schulza; projekt polega na rejestrowaniu czytania fragmentów prozy Schulza non stop w różnych językach świata przez tych, którzy przybywają do Muzeum – pokoju w gmachu dawnego Gimnazjum Jagiełły.
Digitalizowane są rozmaite dokumenty Muzeum, produkowane filmiki ukazujące jego działalność oraz wydarzenia Festiwali w Drohobyczu.
DNI EUROPY
Fundacja wspiera również cykle spotkań z twórcami kultury w Drohobyczu oraz inne wydarzenia sprzyjające tworzeniu klimaty porozumienia, pojednania, współpracy oraz ochronie dziedzictwa historyczno-kulturowego. Znaczący był udział Fundacji jako partnera w ramach pierwszych Dni Europy, jakie odbyły się w Drohobyczu 5-6 czerwca 2015. Gościem specjalnym był ambasador Unii Europejskiej w Kijowie Jan Tombiński. Do Drohobycza przyjechali przedstawiciele 7 krajów UE.
Fundacja Chrońmy Dziedzictwo wspiera również Dni Brunona Schulza „Bruno4ever” w Lublinie, które poprzez spotkania, wystawy, spektakle i koncerty przypominają i promują Schulza jako pisarza i artystę nieustannie inspirującego twórców z krajów całego świata.
Jedną z kolejnych inicjatyw prezesa Artura Derlikiewicza było wsparcie przygotowania i realizacji spektaklu Andrija Jurkewycza „Sanatorium”, lidera drohobyckiego teatru Alter, stypendysty Gaude Polonia.
red
CELAMI Fundacji Chrońmy Dziedzictwo są:
1. Pozyskiwanie, gromadzenie i wykorzystywanie środków materialnych dla ochrony i udostępniania informacji historycznych.
2. Skupianie wokół idei Fundacji wszystkich ludzi, dla których ważne jest dziedzictwo kulturowe.
3. Współpraca z krajowymi i zagranicznymi organizacjami o zbliżonym profilu działalności oraz promowanie i rozpowszechnianie uzyskanych doświadczeń.


07-09-2015, 03:21:14


  Festiwale


  NewsLetter

Podaj swój e-mailBądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza
Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs