Imieniny: Jerzego, Wojciecha, Adalberta
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

nieznanaukraina krcha golberg górecka szpilki lublin jarecka cytaty o schulzu o schulzu zwierciadło nasi artyści eon horusa galeria drohobycz filmy bruno leszek mądzik bułgarii noce festiwal 2012
  Ramka


SchulzFest 2024

XI MIĘDZYNARODOWY
FESTIWAL 
"Arka wyobraźni
Brunona Schulza"
w Drohobyczu

Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
- podstawowego funduszu celowego


***


***

  BRUNO4EVER 
2024-2026 
SchulzFest w drodze do ESK

Dni Brunona Schulza 
w Lublinie

Zrealizowano z pomocą finansową
MIASTA  LUBLIN

***





 ***


Rok 2022 / Rokiem Brunona Schulza

Odwiedziło nas już:
931304 osób

 

XI Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu, 7-13 lipca 2024
ХI Міжнародний Фестиваль Бруно Шульца у Дрогобичі, 7-13 липня 2024
11th International Bruno Schulz Festival in Drohobych, July 7-13, 2024

Aktualności
10 lat Stowarzyszenia Festiwal Brunona Schulza


TAK BYŁO 16 MARCA 2007 ROKU W LUBLINIE. Wystawę "Wielki poeta Ukrainy Iwan Franko (1856-1916) - życie i dzieło" - zrealizowaną we współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie - otworzył rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej prof. Wiesław Kamiński razem z rektorem Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Iwana Franki w Drohobyczu prof. Walerym Skotnym. Wieczorem w Kawiarni Artystycznej Hades koncerował zespół Alfreda Schreyera. Są nagrania tego pierwszego w Polsce występu Tria Schreyera.

     Początki były wcześniejsze, szczególnie związki z Drohohyczem, zainicjowane pielgrzymowaniem do miasta Brunona Schulza dzięki śp. prof. Władysławowi Panasowi. Po raz pierwszy wielka reprezentacja lubelska nawiedziła Drohobycz w listopadzie 2006 roku podczas II Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza. Wtedy też, już po śmierci Profesora, udało się wmontować w miejscu śmierci pisarza tablicę pamiątkową.
     Jednakże po raz pierwszy pod szyldem STOWARZYSZENIA FESTIWAL BRUNONA SCHULZA odbyły się dwa ważne wydarzenia w Lublinie właśnie 16 MARCA 2007 ROKU.

Ulotka sprzed 10 lat


     O godzinie 12 otwarto wystawę "Wielki poeta Ukrainy Iwan Franko (1856-1916) - życie i dzieło" - we współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Wystawę otworzył rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej prof. Wiesław Kamiński razem z rektorem Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Iwana Franki w Drohobyczu śp. prof. Walerym Skotnym. Gościem specjalnym był śp. MIROSŁAW RUDKO (1933-2009), filolog niemiecki z drohobyckiego uniwersytetu, którego pasją od 1974 roku była filatelistyka. Zgromadził on największą na Ukrainie kolekcje znaczków związanych z postacią Iwana Franki oraz innymi gigantami literatury ukraińskiej. Kolekcja „Iwan Franko – geniusz myśli i czynu” została wtedy zaprezentowana w Lublinie. Słowo o France wygłosił dr Włodzimierz Osadczy, wtedy kanclerz nieistniejącego już kolegium polsko-ukraińskiego w Lublinie.

Pan Rudko na wystawie w WBP


     O godzinie 17 w Kawiarni Artystycznej Hades koncertował zespoł śp. ALFREDA SCHERYERA, ostatniego żyjącego w Drohobyczu żydowskiego ucznia Brunona Schulza; po tym koncercie Pan Schreyer został zaproszony na Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie i na Festiwal Muzyki Klezmerskiej w Kazimierzu Dolnym. To był pierwszy koncert Tria Schreyera (obok lidera: Lowa Łobanow i Tadeusz Serwatka) poza granicami Ukrainy. Pan Alfred śpiewał i koncertował wcześniej wielokrotnie, ale w takim składzie i wedle takiego pomysłu muzycznego po raz pierwszy wystąpił w listopadzie 2006 w Drohobyczu na II Festiwalu Schulza. Wtedy też zaprosiliśmy go do Lublina.
Są nagrania z koncertu sprzed dziesięciu lat w "starym" Hadesie:
http://www.hades-lublin.pl/kawiarnia-artystyczna/alfred-schreyer-2007-03-16/
http://www.hades-lublin.pl/kawiarnia-artystyczna/alfred-schreyer-2007-03-16/alfred-schreyer-filmik-1/
http://www.hades-lublin.pl/kawiarnia-artystyczna/alfred-schreyer-2007-03-16/alfred-schreyer-filmik-7/
     Niedługo potem, bo 12 lipca 2007 roku odbyła się w podziemiach gościnnego HADESU promocja książki „Bruno Schulz a Kultura Pogranicza. Materiały...”, Drohobycz 2007 (wydawca: Instytut Polski w Kijowie, Polonistyczne Centrum Naukowo-Informacyjne Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Iwana Franki w Drohobyczu) z udziałem m.in. prof. Jerzego Jarzębskiego (UJ), prof. Jerzego Święcha (UMCS), prof. Jerzego Bartmińskiego (UMCS), prof. Stefana Sawickiego (KUL), Bohdana Zadury („Twórczość”) i in.

Spotkanie promocyjno-urodzinowe w Hadesie


     TYMCZASEM Z MYŚLĄ O KONTYNUACJI POSTAWY PROF. WŁADYSŁAWA PANASA I POPULARYZACJI TWÓRCZOŚCI BRUNONA SCHULZA oraz inicjowaniu przedsięwzięć kulturalno-edukacyjnych, w tym z intencją wspierania idei Festiwalu w Drohobyczu na Ukrainie, w dniu 24 maju 2007 roku na zebraniu w Kawiarni Artystycznej Hades w Lublinie powołano Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza, zarejestrowane w KRS w dniu 22 sierpnia 2007 roku. Niemal wszyscy założyciele Stowarzyszenia byli uczestnikami II. Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu (Ukraina) w listopadzie 2006 roku, a ich działania współtworzyły program tego wydarzenia, bądź w inny sposób byli zaangażowani w „sprawy schulzowskie”. Było dla nas zaszczytem, że zaproszenie do grona założycieli przyjęła Wiera Meniok z Drohobycza, inicjatorka przedsięwzięć schulzowskich, która stworzyła de facto schulzowskie centrum światowe w postaci drohobyckiego festiwalu. Prezesem SFBS został Grzegorz Józefczuk, zarazem dyrektor artystyczny Festiwalu w Drohobyczu, inicjator lubelskich projektów Bruno4ever, Salonu Ludzi Ciekawych i Knajpa Filarem Kultury czyli Hades Szeroka Art Festiwal.
     ZAŁOŻYCIELE STOWARZYSZENIA to m.in. Jerzy Jacek Bojarski, Elżbieta Cwalina, Lech Cwalina, Mariusz Drzewiński, Grzegorz Józefczuk, Henryk Kowalczyk, Wiera Meniok, Bartłomiej Michałowski, Tomasz Pietrasiewicz, Piotr Pleskaczyński, Grzegorz Rzepecki, Waldemar Tatarczuk, Andrzej A. Widelski, Ewa Zarzycka, Piotr Zieniuk i Aleksandra Zińczuk.
     Miło nam dodać, że w roku 2017 przypada również 15 rocznica powołania POLONISTYCZNEGO CENTRUM NAUKOWO-INFORMACYJNEGO W DROHOBYCZU, utworzonego 5 listopada 2002 roku, chociaż działalność poprzedzająca jego oficjalne otwarcie ma dłuższą historię. Wystarczy wymienić chociażby seminarium pt. „Do kogo należy Schulz”, zorganizowane w październiku 2001 roku wspólnie z ówczesnym Konsulem Generalnym RP we Lwowie Krzysztofem Sawickim. Seminarium towarzyszył spektakl znanego lwowskiego reżysera Aleksandra Owerczuka „Plac Świętej Trójcy” (Teatr Scena Galicjana).
     Rodzaj i kierunki działalności Polonistycznego Centrum Naukowo-Informacyjnego wyznaczył śp. Igor Meniok (1973-2005). Otwarte z jego inicjatywy Centrum stanowi dziś instytucjonalny fundament polsko-ukraińskich kontaktów naukowych i artystycznych, a przede wszystkim – ukraińskiej schulzologii i Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza odbywanego od 2004 roku co dwa lata w Drohobyczu. W 2003 roku Centrum zainicjowało powstanie Muzeum Brunona Schulza w Drohobyczu, znajdującego się w dawnym Gimnazjum im. Władysława Jagiełły (obecnie: rektorat Uniwersytetu). Centrum organizuje wiele projektów edukacyjnych i artystycznych, publikuje książki. Centrum kieruje dr Wiera Meniok. W Centrum pracują: Julia Stefaniw, Wiera Bruchal-Romanyszyn, Jurij Romanyszyn. Zajmują jeden pokój w bibliotece Uniwersytetu.

O świętowaniu naszych JUBILEUSZY napiszemy niebawem.

red


11-03-2017, 02:42:44


  Festiwale






  NewsLetter

Podaj swój e-mail



Bądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza




Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs