Imieniny: Erwina, Kamila, Wespazjana
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

lublin galeria golberg szpilki eon horusa bruno nieznanaukraina zwierciadło drohobycz krcha jarecka festiwal 2012 leszek mądzik nasi artyści bułgarii górecka o schulzu cytaty o schulzu filmy noce
  Ramka


MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL 
BRUNONA SCHULZA
W DROHOBYCZU
"ARKA WYOBRAŹNI" 2018

 * DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW 
MINISTRA KULTURY 
I DZIEDZICTWA NARODOWEGO RP


***

 Zrealizowano
z pomocą finansową 
miasta Lublin 
Bruno4ever 

BRUNOSCHULZFESTIVAL.ORG

Zrealizowano dzięki wsparciu 
Miasta Lublin w ramach obchodów 
700-lecia miasta w 2017 roku 

 ***

PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ 
MINISTRA SPRAW ZAGRANICZNYCH 
W RAMACH PROGRAMU 
"WSPÓŁPRACA W DZIEDZINIE
DYPLOMACJI PUBLICZNEJ 2012" 

 

Odwiedziło nas już:
480574 osób
Aktualności
SCHULZ W BUŁGARII. Wiera Meniok opowiadała o drohobyckim festiwalu schulzowskim w Sofii i Wielkim Tyrnowie


Instytut Polski w Sofii zaprosił Wierę Meniok na spotkania na Uniwersytecie Sofijskim i Uniwersytecie im. Św. Cyryla i Metodego w Wielkim Tyrnowie. Wiera Meniok przedstawiła prezentację “Odkrywanie nieznanego Brunona Schulza na przykładzie Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu”.

Wizyta Wiery Meniok jako filologa i dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu miała dwa główne punkty: 30 maja spotkanie na Uniwersytecie Sofijskim i 31 maja spotkanie na Uniwersytecie im. Św. Cyryla i Metodego w Wielkim Tyrnowie. Pierwsze spotkanie odbyło się we współpracy z Wydziałem Filologii Słowiańskich, drugie - we współpracy z Wydziałem Filologicznym. Słowa wstępne wygłosiły, odpowiednio, prof. Kalina Bachnewa, wykładowca na Wydziale Filologii Słowiańskich Uniwersytetu Sofijskiego oraz prof. Margreta Grigorowa, wykładowca na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Wielkim Tyrnowie, wybitne znawczynie literatury polskiej, zasłużone dla bułgarskich badań polskiej kultury literackiej. 


Sofia. Od prawej: Jarosław Godun, Kalina Bachnewa, Wiera Meniok, Halina Krastewa, Panajot Karagizov. 
FOTO Copyright Archiwum IP w Sofii

 

Akurat wznowiono "Sklepy cynamonowe" Brunona Schulza w przekładzie bułgarskim, który po raz pierwszy ukazał się w 1990 roku (w przekładzie Magdaleny Atanasowej, Narodna Kultura, Sofia, 1990).
Uniwersytet Sofijski istnieje od 1904 roku (wcześniej jako szkoła pedagogiczna) i pełni rolę głównego ośrodka akademickiego kraju. Wielkie Tyrnowo to dawna, jeszcze z XII wieku stolica państwa bułgarskiego, miasto symbolizujące narodowość i kulturę bułgarską, obecnie liczące niemal 70 tysięcy mieszkańców, o zwartej i oryginalnej zabytkowej architekturze. Uniwersytet Św. Cyryla i Metodego założono w latach 60 XX wieku, uczy się tu ponad 15 tysięcy studentów. 
"Moje wykłady były bardzo dobrze odebrane, nawet z wielkim entuzjazmem, zwłasza w Sofii, pod koniec słuchacze bili brawa na stojąco" - opowiada Wiera Meniok.


Spotkanie w Wielkim Tyrnowie. 
FOTO Copyright Archiwum IP w Sofii

 

Festiwal drohobycki mógł zaistnieć w Bułgarii i wzbudzić zainteresowanie w kręgach bułgarskich slawistów-polonistów dzięki inicjatywie Pana Jarosława Goduna, dyrektora Instytutu Polskiego w Sofii. Bardzo pomocna i opiekuńcza w tym przedsięwzięciu była także Pani Halina Krastewa, jeden z filarów Instytutu Polskiego.


Plakat wydarzenia “Odkrywanie nieznanego Brunona Schulza na przykładzie Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu

red

FOTO Copyright Archiwum IP w Sofii


13-06-2017, 18:35:02


  Festiwale


  NewsLetter

Podaj swój e-mailBądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza
Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Schulz / forum      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Pogoda      Uniwersytet I. Franka_Drohobycz      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz      BRUNOSCHULZ.ORG   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs