Imieniny: Marii Magdaleny, Teodozji, Maksyma
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

lublin filmy drohobycz nasi artyści nieznanaukraina noce o schulzu zwierciadło bruno bułgarii jarecka leszek mądzik górecka golberg festiwal 2012 krcha galeria cytaty o schulzu eon horusa szpilki
  Ramka


SchulzFest 2024

XI MIĘDZYNARODOWY
FESTIWAL 
"Arka wyobraźni
Brunona Schulza"
w Drohobyczu

Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
- podstawowego funduszu celowego


***


***

  BRUNO4EVER 
2024-2026 
SchulzFest w drodze do ESK

Dni Brunona Schulza 
w Lublinie

Zrealizowano z pomocą finansową
MIASTA  LUBLIN

***

 ***


Rok 2022 / Rokiem Brunona Schulza

Odwiedziło nas już:
943613 osób

 

XI Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu, 7-13 lipca 2024
ХI Міжнародний Фестиваль Бруно Шульца у Дрогобичі, 7-13 липня 2024
11th International Bruno Schulz Festival in Drohobych, July 7-13, 2024

Aktualności
LUBLIN. ZMARŁ MALARZ ARTYSTA ANDRZEJ A. WIDELSKI, PRZYJACIEL FESTIWALU I DROHOBYCZA


2 lipca 2017 roku zmarł w Lublinie ANDRZEJ ANTONI WIDELSKI, artysta malarz, dr sztuki, współzałożyciel naszego Stowarzyszenia, od 2013 roku jego wiceprezes, uczestnik kilku edycji Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu. Przyjaciel Drohobycza. Osobowość niezwykła, barwna i oryginalna. Żyje i tak będzie nadal, że żyje - w naszej pamięci i wspomnieniach.
Andrzej odszedł po intensywnej walce z nagle odkrytą chorobą, chociaż los doświadczał go pod tym względem już wcześniej. Odejście przerwało jego plany i na zawsze zamknęło dla sztuki te drogi, które znał jedynie on, a które zaczął odkrywać wkraczając w ostatnich kilku latach w nowe przestrzenie artystycznych poszukiwań i spełnień. Jednym z ostatnich jego wielkich kroków była wystawa malarstwa „Z powietrza i światła” w synagodze w Drohobyczu otwarta w czasie VII Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza 3 czerwca 2016 roku.

Drohobycz 2016 Festiwal. Widelski - wystawa. Synagoga
Wystawa Widelskiego 2016. Drohobycz, synagoga. VII Festiwal

Spełniał się w wielu dziedzinach. Był duchem miłej empatii, aczkolwiek nie stronił od "humorów", zależnie o czym i z kim przychodziło mu rozmawiać i dyskutować, był mistrzem metafizyki duchowej i... kulinarnej, dlatego pamiętajmy, że w Hades Szerokiej w Lublinie zapisał się w menu tatarem a'la Widelski (sic!), cenił dobry styl i maniery. Miał charakter i był silny.

ANDRZEJ ANTONI WIDELSKI urodził się 28 lutego 1953 roku w Bełżycach, od 1968 roku był związany z Lublinem. Tu w 1982 ukończył Instytut Wychowania Artystycznego UMCS (dzisiaj: Wydział Artystyczny UMCS), zajmując się potem działalnością artystyczno-edukacyjną, a niebawem spełniając w wielu realizacjach wnętrz sakralnych. W 2008 obronił doktorat „Metafizyka w malarstwie” rozpoczynając nowy okres aktywności twórczej, z jednej strony jako pracownik naukowy kierunku Grafika w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach, gdzie uzyskał z czasem własną pracownię, z drugiej – prezentując systematycznie wiele wystaw indywidualnych w galeriach od Gdańska po Zamość, w tym pamiętną wystawę w Galerii Sceny Plastycznej KUL w 2014 roku w Lublinie. Wcześniej, aktywny w strukturach lubelskiego ZPAP, m.in. zainicjował i organizował konkurs malarski „Autograf”.
Wojciech Skrodzki napisał przy okazji wystawa w Galerii u Leszka Mądzika o ewolucji twórczości Widelskiego sławne słowa (co zresztą adresat tych słów cenił szczególnie): „Twórczość Andrzeja A. Widelskiego jest zapisem energii wznoszących – od sacrum konkretnego i użytkowego do sacrum coraz bardziej wysublimowanego, zatracającego konkretność na rzecz wyobraźniowego wymiaru duchowego”.
Do Drohobycza Andrzej A. Widelski przywiózł po raz pierwszy wystawę na II Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w 2006 roku. Był to cykl „Anioły” pokazywany w Willi Bianki (oddział Muzeum Drohobyczyna). Podczas tegoż Festiwalu w dniu 19 listopada 2006 roku odsłonięto tablicę memorialną według projektu Andrzeja A. Widelskiego wmurowaną w chodnik w miejscu zamordowania Brunona Schulza.

Andrzej Widelski i Wiera Meniok oglądają miejsce wmurowanie tablicy. Tu zginął Bruno Schulz. Drohobycz 2005/6.
Z kolei podczas Piątej edycji Festiwalu w 2012 roku Widelski prezentował obrazy w drohobyckim XIV wiecznym kościele św. Bartłomieja.


Ponownie przyjechał do Drohobycza na VII Festiwal w 2016 roku – i wtedy otwierając wystawę malarstwa „Z powietrza i światła” w synagodze obudował wernisaż rodzajem ekumenicznego performance. Wystawa ta wciąż oczekuje na głębszą analizę wielkich przeżyć, jakie wzbudzała.

W 2007 roku Widelski wsparł ideę założenia Stowarzyszenia Festiwal Brunona Schulza w Lublinie jako wsparcia dla inicjatyw ukraińskich oraz jako forum ekspresji działań artystyczno-kulturalnych. Jako członek założyciel był w zarządzie Stowarzyszenia, a od 2013 roku wiceprezesem. W 2015 roku powołał Stowarzyszenie Działań Twórczych Angelus, gdy został przewodniczącym Kapituły Nagrody Angelus, która jest dla lubelskich środowisk wyróżnieniem wysoce prestiżowym. Był filarem Angelusa od początku powstania tej inicjatywy.
>O godzinie 17.45 Anioł w postaci gołębicy zabrał moją duszę do Nieba< – taka wiadomość dotarła do wielu osób pod wieczór 2 lipca 2017 roku. My zaś przekazujemy z Drohobycza słowa współczucia Rodzinie oraz wiadomość o zapowiadanych mszach w kościele katolickim i cerkwi grekokatolickiej w intencji Zmarłego Przyjaciela.
Gj
C foto: Igor Feciak/ SFBS, Tomek Sikora / SFBS, Grzegorz Józefczuk/ SFBS

ZOBACZ/ POSŁUCHAJ. Tutaj mówi:
www.teatrnn.pl/domslow/obrazy/


03-07-2017, 03:55:45


  Festiwale


  NewsLetter

Podaj swój e-mailBądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza
Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs