Imieniny: Balbiny, Pauliny, Rafała
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

noce szpilki cytaty o schulzu lublin drohobycz jarecka festiwal 2012 krcha golberg nieznanaukraina nasi artyści galeria zwierciadło bułgarii o schulzu filmy górecka leszek mądzik bruno eon horusa
  Ramka


X SchulzFest Lublin-Drohobycz 2022


MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL
BRUNONA SCHULZA

Arka Wyobraźni
DROHOBYCZ / UKRAINA
2022

"Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
- podstawowego funduszu celowego"

***


  BRUNO4EVER 
2021-2023 

Dni Brunona Schulza 
w Lublinie
SCHULZFEST 
Zrealizowano z pomocą finansową
MIASTA  LUBLIN

***

***

 
Rok 2022 / Rokiem Brunona Schulza

Odwiedziło nas już:
825152 osób
Aktualności
FESTIWAL 2018: SERHIJ ŻADAN. Żadan po ukraińsku i po polsku i na koncercie


Jednym z ważnych wydarzeń VIII. Festiwalu będzie promocja tomu wierszy Serhija Żadana "Drohobycz" w polskim przekładzie Jacka Podsiadło, wydanego w renomowanej polskiej oficynie PIW. To wydarzenie istotne również dla wizerunku i promocji samego Drohobycza.
Serhij Żadan będzie gościcić na Festiwalu nie tylko jako poeta i pisarz, także jak przed dwoma laty zobaczymy go na koncercie na Rynku wraz z grupą "Sobaki w kosmosie".
...W Drohobyczu wszyscy mieli­śmy jednego i tego samego znajomego. Nazywał się Schulz. Spróbuj go sobie przypomnieć. Albo wyobrazić... - to jedno ze zdań obszernego tekstu wstępnego Serhija Żadana w zbiorze bodaj 30 jego wierszy, tomu o tytule "Drohobycz. Księga wierszy wybranych (2014-2016)". Przekład wierszy Żadana na język polski jest dziełem wybitnego polskiego poety Jacka Podsiadło, redakcją przekładów zajął się znakomity literaturoznawca Paweł Próchniak, ilustracje przygotowała drohobycka artystka Olga Czyhryk, ze strony PIW czyli Państwowego Instytutu Wydawniczego nad całością czuwał redaktor Paweł Orzeł. Pomysł na taki tom wierszy kultowego poety i pisarza, który współtworzy ton i nerw współczesnej literatury ukraińskiej, a nawet szerzej - kultury ukraińskiej w jej najbardziej energetycznym nurcie, zrodził się przed dwoma laty, kiedy Żadan był na VII. Festiwalu w Drohobyczu. Ta inicjatywa Wiery Meniok, dyrektor Festiwalu, konsekwentnie podtrzymywana, znalazła sprzymierzeńców w Ukrainie i Polsce i oto na VIII. Festiwalu poznamy efekt tych zabiegów i starań, które są też sukcesem Festiwalu. 
Okładka tomu DROHOBYCZ

Bruno Schulz jest domniemanym nie tyle pretekstem, co luźniej rozumianym kontekstem zebranych w tomie wierszy. Jak u Żadana, świat jawi się w przenikaniu tego, co osobiste i tego, co społeczne, tego co wewnątrz i tego, co na zewnątrz.
Spotkanie Serhija Żadana z Drohobyczem zaczęło się w 2014 roku na VI. Międzynarodowym Festiwalu Brunona Schulza, kontynuację znalazło przed dwoma laty na VII. edycji Festiwalu - każdorazowo były to spotkanie autorskie i koncert z grupą "Sobaki w kosmosie".
Tym razem będzie o spotkanie więcej, bo cykl promocji tomu "Drohobycz" rozpocznie się od spotkania z poetą i tłumaczem Jackiem Podsiadło - w dniu 2 czerwca; spotkanie poprowadzi Paweł Próchniak. Koncert "Sobaki w kosmosie" planowany jest 7 czerwca.
Więcej szczegółów niebawem.

Koncert, Festiwal 2016, Rynek w Drohobyczu, fot. I. Feciak
ZAPRASZAMY DO DROHOBYCZA NA VIII. FESTIWAL (1-7 czerwca 2018).

* Serhij Żadan, ukr. Сергій Вікторович Жадан (ur. 23.08.1974, Starobielsk), poeta, pisarz, tłumacz, wokalista, aktywista; laureat m.in. w 2015 roku Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus za opowiadającą o Charkowie powieść "Mezopotamia". Mieszka w Charkowie.
* Paweł Próchniak w Nocie: Pomysł na drohobycką książkę Serhija Żadana zrodził się w Drohobyczu – w pierwszych dniach czerwca 2016 roku, podczas VII Międzynarodowego Festiwalu Bru­nona Schulza. Żadan czytał wtedy wiersze w miejskiej bibliotece i dał z ”Sobakami w Kosmosie” mocny koncert na drohobyckim rynku. Miało się wrażenie, że ten poeta z Charkowa, z dalekiej wschodniej Ukrainy, jest w Dro­hobyczu u siebie.

GJ

Zobacz:
SPOTKANIE - wieczór autorski podczas VI. Festiwalu w Drohobyczu 29 maja 2014: https://www.youtube.com/watch?v=dBRHNqWAir0
CZYTANIE KSIĘGI SCHULZA: Serhij Żadan
https://www.youtube.com/watch?v=fjc5uiGgVx4
XIĘGARNIA TVN24:
https://www.youtube.com/watch?v=WIdXVOoILVo


23-04-2018, 00:01:27


  Festiwale


  NewsLetter

Podaj swój e-mailBądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza
Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs