Imieniny: Januarego, Konstancji, Teodora
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

jarecka górecka noce bruno filmy drohobycz szpilki lublin krcha galeria eon horusa nasi artyści o schulzu leszek mądzik nieznanaukraina festiwal 2012 cytaty o schulzu zwierciadło bułgarii golberg
  Ramka


SchulzFest 2024

XI MIĘDZYNARODOWY
FESTIWAL 
"Arka wyobraźni
Brunona Schulza"
w Drohobyczu

Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
- podstawowego funduszu celowego


***


***

  BRUNO4EVER 
2024-2026 
SchulzFest w drodze do ESK

Dni Brunona Schulza 
w Lublinie

Zrealizowano z pomocą finansową
MIASTA  LUBLIN

***





 ***


Rok 2022 / Rokiem Brunona Schulza

Odwiedziło nas już:
992893 osób

 

XI Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu, 7-13 lipca 2024
ХI Міжнародний Фестиваль Бруно Шульца у Дрогобичі, 7-13 липня 2024
11th International Bruno Schulz Festival in Drohobych, July 7-13, 2024

PATRONAT HONOROWY
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP Hanna Wróblewska, Konsul Generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz, 

Prezydent miasta Lublin Krzysztof Żuk, Mer miasta Drohobycz Taras Kuczma, Szef Drohobyckiej Rejonowej Administracji Wojskowej Stepan Kułyniak

Aktualności
DROHOBYCZ. Muzeum-Pokój Brunona Schulza w Drohobyczu


Nowe dary, nowe eksponaty
Fotografia tablo profesorów i abiturientów rocznika 1927, klasy VIII A, ozdobionego rysunkowo zapewne przez Brunona Schulza, jest jednym z najciekawszych darów, jakie ostatnio otrzymało Muzeum-Pokój Brunona Schulza. Dziękujemy ofiarodawcom i sponsorom.

Znakomicie zachowana fotografia tablo jest bardzo cennym darem, jaki Muzeum-Pokój odtrzymało od Pani Ewy Petryczko, wnuczki profesora Romana Holuki, nauczyciela w Gimnazjum im. Władysława Jagiełły.

Tablo AD 1927

Na tablo znajdują się fotografie profesorów, w tym Schulza i Holuki. Profosor Holuka opisał na odwrocie fotografii każdego z nauczycieli i absolwentów. Roman Holuka (1882-1952) w gimnazjum drohobyckim uczył historii i geografii (pracował też w gimnazjum w Brzeżanach). Z Schulzem był w bliskich kontaktach, łączyła go autorem "Sklepów cynamonowych" pasja plastyczna, malarska.

Od Karen Underhill (University of Illinois w Chicago) Muzeum-Pokój otrzymało sławną książkę "Lieder des ghetto", niemieckie jej wydanie - poezji Morrisa Rosenfelda z fenomenalnymi ilustracjami urodzonego w Drohobyczu Maurycego Liliena (1874-1925).

Książka, które zainspirowała młodego Schulza


Bruno Schulz tak pisał o Lilienie i właśnie tej książce:
Miałem wówczas niespełna lat 14, gdy starszy mój brat przyniósł pewnego dnia Lieder des Ghetto, książkę ilustro­waną przez Efraima Mojżesza Liliena i dał mi ją ze słowa­mi: oglądaj to sobie, pożyczyłem dla ciebie, ale dziś wieczorem muszę ją zwrócić.
Wziąłem ją obojętnie do ręki, ale gdy otworzyłem okładki z wierzbą płaczącą i harfą, stanąłem olśniony. Po uroczystej ciszy, która się we mnie naraz zrobiła poznałem, że stanąłem u wrót wielkiego i de­cydującego przeżycia i z rodzajem radosne­go przestrachu obracałem karty tej księgi odurzony i szczęśliwy, posuwając się od zachwytu do zachwytu. Cały ten dzień spę­dziłem nad książką Liliena, oczarowany, nie mogąc się od niej oderwać, pełen wew­nątrz lśniących patetycznych czarno-białych akordów, wstających z jaskrawej ciszy tych kart i ornamentów.
Dokonał się wówczas we mnie rodzaj przełomu wewnętrznego. Lilien zapłodnił po­tężnie mój świat wewnętrzny, co się obja­wiło wczesną, młodzieńczą nieudolną twór­czością. Od tego czasu wiele fluktuacyj wewnętrznych przeszło nad tym wrażeniem, przeżyłem głębsze i intesywniejsze zachwyty, ale do dziś dnia, ile razy natknę się na ry­sunek Liliena, nie mogę się oprzeć wzru­szeniu, jakiejś fali tkliwości, czuję jakby delikatny zapach fiołków. Lilien to była pierwsza wiosna mojej wrażliwości, mój ślub mistyczny ze sztuką i zdaje się, że tak odczuwało wielu z tej generacji. Dla tej generacji stał się Lilien symbolem młodości, jej tęsknot i wzlotów, jej wszystkich kwi­tnących, dusznych, dręczących niepokojów.
(...) Pierwodruk: „Przegląd Podkapacia” 1937.
Wśród innych nowych nabytków mamy między innymi sporo druków i bardzo cennych czasopism, artefaktów z epoki, w tym rachunek... zakładu pogrzebowego!

Rachunek za pogrzeb


Wśród nowych książek - pokonferencyjna publikacja z Paryża.

Pokonferencyjna schulzowska publikacja z Paryża

Więcej o nowych darach, nowych eksponatach - w najbliższym wydaniu Acta Schulziana /nr 3/ 2018, jakie ukaże się i będzie miało promocję podczas najbliżej "Drugiej Jesieni" 19 listopada 2018 roku w Drohobyczu.
G.


10-09-2018, 00:55:45


  Festiwale






  NewsLetter

Podaj swój e-mail



Bądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza




Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs