Imieniny: Delfiny, Lechosława, Konrada
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

noce drohobycz filmy eon horusa golberg cytaty o schulzu szpilki festiwal 2012 bruno krcha górecka leszek mądzik lublin zwierciadło o schulzu bułgarii galeria nieznanaukraina nasi artyści jarecka
  Ramka


X SchulzFest Lublin-Drohobycz 2022


MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL
BRUNONA SCHULZA

Arka Wyobraźni
DROHOBYCZ / UKRAINA
2022

"Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
- podstawowego funduszu celowego"

***


  BRUNO4EVER 
2021-2023 

Dni Brunona Schulza 
w Lublinie
SCHULZFEST 
Zrealizowano z pomocą finansową
MIASTA  LUBLIN

***

***

 
Rok 2022 / Rokiem Brunona Schulza

Odwiedziło nas już:
822304 osób
Aktualności
DROHOBYCZ. Muzeum-Pokój Brunona Schulza w Drohobyczu


Nowe dary, nowe eksponaty
Fotografia tablo profesorów i abiturientów rocznika 1927, klasy VIII A, ozdobionego rysunkowo zapewne przez Brunona Schulza, jest jednym z najciekawszych darów, jakie ostatnio otrzymało Muzeum-Pokój Brunona Schulza. Dziękujemy ofiarodawcom i sponsorom.

Znakomicie zachowana fotografia tablo jest bardzo cennym darem, jaki Muzeum-Pokój odtrzymało od Pani Ewy Petryczko, wnuczki profesora Romana Holuki, nauczyciela w Gimnazjum im. Władysława Jagiełły.

Tablo AD 1927

Na tablo znajdują się fotografie profesorów, w tym Schulza i Holuki. Profosor Holuka opisał na odwrocie fotografii każdego z nauczycieli i absolwentów. Roman Holuka (1882-1952) w gimnazjum drohobyckim uczył historii i geografii (pracował też w gimnazjum w Brzeżanach). Z Schulzem był w bliskich kontaktach, łączyła go autorem "Sklepów cynamonowych" pasja plastyczna, malarska.

Od Karen Underhill (University of Illinois w Chicago) Muzeum-Pokój otrzymało sławną książkę "Lieder des ghetto", niemieckie jej wydanie - poezji Morrisa Rosenfelda z fenomenalnymi ilustracjami urodzonego w Drohobyczu Maurycego Liliena (1874-1925).

Książka, które zainspirowała młodego Schulza


Bruno Schulz tak pisał o Lilienie i właśnie tej książce:
Miałem wówczas niespełna lat 14, gdy starszy mój brat przyniósł pewnego dnia Lieder des Ghetto, książkę ilustro­waną przez Efraima Mojżesza Liliena i dał mi ją ze słowa­mi: oglądaj to sobie, pożyczyłem dla ciebie, ale dziś wieczorem muszę ją zwrócić.
Wziąłem ją obojętnie do ręki, ale gdy otworzyłem okładki z wierzbą płaczącą i harfą, stanąłem olśniony. Po uroczystej ciszy, która się we mnie naraz zrobiła poznałem, że stanąłem u wrót wielkiego i de­cydującego przeżycia i z rodzajem radosne­go przestrachu obracałem karty tej księgi odurzony i szczęśliwy, posuwając się od zachwytu do zachwytu. Cały ten dzień spę­dziłem nad książką Liliena, oczarowany, nie mogąc się od niej oderwać, pełen wew­nątrz lśniących patetycznych czarno-białych akordów, wstających z jaskrawej ciszy tych kart i ornamentów.
Dokonał się wówczas we mnie rodzaj przełomu wewnętrznego. Lilien zapłodnił po­tężnie mój świat wewnętrzny, co się obja­wiło wczesną, młodzieńczą nieudolną twór­czością. Od tego czasu wiele fluktuacyj wewnętrznych przeszło nad tym wrażeniem, przeżyłem głębsze i intesywniejsze zachwyty, ale do dziś dnia, ile razy natknę się na ry­sunek Liliena, nie mogę się oprzeć wzru­szeniu, jakiejś fali tkliwości, czuję jakby delikatny zapach fiołków. Lilien to była pierwsza wiosna mojej wrażliwości, mój ślub mistyczny ze sztuką i zdaje się, że tak odczuwało wielu z tej generacji. Dla tej generacji stał się Lilien symbolem młodości, jej tęsknot i wzlotów, jej wszystkich kwi­tnących, dusznych, dręczących niepokojów.
(...) Pierwodruk: „Przegląd Podkapacia” 1937.
Wśród innych nowych nabytków mamy między innymi sporo druków i bardzo cennych czasopism, artefaktów z epoki, w tym rachunek... zakładu pogrzebowego!

Rachunek za pogrzeb


Wśród nowych książek - pokonferencyjna publikacja z Paryża.

Pokonferencyjna schulzowska publikacja z Paryża

Więcej o nowych darach, nowych eksponatach - w najbliższym wydaniu Acta Schulziana /nr 3/ 2018, jakie ukaże się i będzie miało promocję podczas najbliżej "Drugiej Jesieni" 19 listopada 2018 roku w Drohobyczu.
G.


10-09-2018, 00:55:45


  Festiwale


  NewsLetter

Podaj swój e-mailBądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza
Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs