Imieniny: Danieli, Julii, Eulalii
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

leszek mądzik filmy drohobycz krcha nieznanaukraina jarecka cytaty o schulzu zwierciadło górecka noce bułgarii lublin o schulzu galeria bruno golberg festiwal 2012 nasi artyści eon horusa szpilki
  Ramka


X SchulzFest Lublin-Drohobycz 2022


MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL
BRUNONA SCHULZA

Arka Wyobraźni
DROHOBYCZ / UKRAINA
2022

"Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
- podstawowego funduszu celowego"

***


  BRUNO4EVER 
2021-2023 

Dni Brunona Schulza 
w Lublinie
SCHULZFEST 
Zrealizowano z pomocą finansową
MIASTA  LUBLIN

***

***

 
Rok 2022 / Rokiem Brunona Schulza

Odwiedziło nas już:
909198 osób
Aktualności
RZESZÓW. Farfarele. Fabryka fabuł. Wystawa Stanisława Ożoga


W rzeszowskim Biurze Wystaw Artystycznych otwarto wystawę prac Stanisława Ożoga "Farfarele. Fabryka fabuł" - z okazji 40. lecia działalności twórczej artysty. Wystawa jest czynna do 16 grudnia 2018. Zapraszamy, polecamy.

BWA w Rzeszowie mieści się w dawnej XVII-wiecznej synagodze zwanej Nowomiejską, dysponuje tu dwiema salami, uważanymi za jedne z najpiękniejszych w południowo-wschodniej Polsce. Wernisaż odbył się 15 listopada. Artystę i jego wystawę witano z uznaniem i honorami.

15.XI.2018, wernisaż

Stanisław Ożóg jest jedynym współczesnym polskim artystą, niezwykle utalentowanym ilustratorem, który od lat tak systematycznie tworzy prace plastyczne inspirowane twórczością literacką Brunona Schulza (1892-1942), jednego z najwybitniejszych, najbardziej oryginalnych polskich pisarzy XX wieku.
Od 2004 roku w Drohobyczu odbywa się Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza, na którym Stanisław Ożóg jest stałym gościem i przygotowuje wystawy - w Drohobyczu, a w ostatnich latach również w Truskawcu. Twórczość Stanisława Ożoga, artysty z Rzeszowa, ma na Festiwalu stałe miejsce – zawsze prezentuje on nowe cykle rysunków inspirowanych opowiadaniami Brunona Schulza i najróżniejszymi kontekstami epoki.
Opowiadania Brunona Schulza cechuje niezwykła maestria słowa oraz nieposkromiona wyobraźnia. Tak też jest z rysunkami czy temperami Stanisława Ożoga – zachwycają one znakomitą techniką jak i fascynują bogactwem przedstawianych skojarzeń. Jak Schulz był mistrzem słowa, tak Ożóg jest księciem kreski i ornamentu.
W pracach Ożoga motywy roślinne to istny żywioł natury, który przybiera coraz to nowe formy i przejawia się setkami odcieni kolorów – jak świat opisywany słowem przez Schulza. Przyroda zlewa się z człowiekiem generując niesamowite konstelacje kształtów. A tam, gdzie Ożóg rysuje sceny z tajemniczego miasteczka, konfiguracje ludzi i przedmiotów generują zupełnie niecodzienne sytuacje i konstelacje zdarzeń. Afirmacja istnienia, nieustanne dzianie się i przekształcanie, motywy erotyczne i mitologiczne, archetypy i symbole, gry barw i płaszczyzn – wszystko to jest przejawem oryginalnego świata wyobraźni Stanisława Ożoga. A ponadto – to są piękne, delikatne ale i silnie zmysłowe kompozycje.
Drohobycz Brunona Schulza jest miastem realnym, a równocześnie i symbolicznym, dlatego w twórczości Stanisława Ożoga zapewne każdy znajdzie jakiś okruch swojego miejsca życia i wyobraźni. Bo kiedy wejrzymy w siebie, odkryjemy, że szukamy tego, co Schulz: „Tak tedy będziemy zbierali te aluzje, te ziemskie przybliżenia, te stacje i etapy po drogach naszego życia, jak ułamki potłuczonego zwierciadła” (Księga).

Grzegorz Józefczuk,
dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu, prezes Stowarzyszenia Festiwal Brunona Schulza

ZOBACZ O WYSTAWIE:
http://www.bwa.rzeszow.pl

Z katalogu wystawy

NOTA O ARTYŚCIE
Urodzony w 1952 r w Nienadówce k/Rzeszowa. W 1972 r ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. Jako stypendysta Ministra Kultury i Sztuki studiował w latach 1972-1978 w Hochschule fur Graphik und Buchkunst w Lipsku na wydziale Grafiki Książki. W latach 1978- 1990 pracował jako kierownik artystyczny Krajowej Agencji Wydawniczej w Rzeszowie.
Zajmuje się projektowaniem graficznym wydawnictw. Ilustrował bajki dla dzieci min. „O krasnoludkach i o sierotce Marysi”, poezję Leśmiana, Norwida, Asnyka, Tetmajera, Pawlikowskiej- Jasnorzewskiej oraz poetów współczesnych. Od 1987 r bierze udział w Międzynarodowych Plenerach Ilustratorów, na których wykonał min. ilustracje do „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza, do Biblii, oraz twórczości Kochanowskiego, Słowackiego, Sienkiewicza, Fredry, Reymonta, Kraszewskiego, Miłosza. Zajmuje się również rysunkiem satyrycznym (publikował w „Gazecie Wyborczej”, „Kronice Zamojskiej”).
Jego erotyki zdobią ekskluzywne kolekcje porcelany AS Ćmielów oraz są stałym elementem wystroju Muzeum Porcelany jako witraże. Swoje rysunki inspirowane prozą Brunona Schulza wystawiał wielokrotnie podczas Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu oraz w Lwowskiej Galerii Obrazów, w Truskawcu, jak również w Instytucie Polskim w Sofii i w Budapeszcie.
Od lat wystawia swoje prace w ramach festiwalu filmowego w Kazimierzu Dolnym. Jest członkiem Kazimierskiej Konfraterni Sztuki. W latach 1990-2006 był członkiem grupy twórczej „Narol”. Urządził ponad 70 wystaw indywidualnych i pokazywał prace w kilkuset wystawach zbiorowych. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. /za: BWA Rzeszów/


17-11-2018, 13:42:59


  Festiwale


  NewsLetter

Podaj swój e-mailBądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza
Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs