Imieniny: Alfreda, Wincentego, Wodzisława
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

galeria bułgarii górecka filmy noce krcha bruno leszek mądzik nasi artyści eon horusa szpilki golberg lublin jarecka zwierciadło festiwal 2012 nieznanaukraina o schulzu cytaty o schulzu drohobycz
  Ramka


MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL 
BRUNONA SCHULZA
W DROHOBYCZU
"ARKA WYOBRAŹNI" 2018

 * DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW 
MINISTRA KULTURY 
I DZIEDZICTWA NARODOWEGO RP


***

 Zrealizowano
z pomocą finansową 
miasta Lublin 
Bruno4ever 

BRUNOSCHULZFESTIVAL.ORG

Zrealizowano dzięki wsparciu 
Miasta Lublin w ramach obchodów 
700-lecia miasta w 2017 roku 

 ***

PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ 
MINISTRA SPRAW ZAGRANICZNYCH 
W RAMACH PROGRAMU 
"WSPÓŁPRACA W DZIEDZINIE
DYPLOMACJI PUBLICZNEJ 2012" 

 

Odwiedziło nas już:
534771 osób
Aktualności
DRUGA JESIEŃ 2018. ACTA SCHULZIANA NR 3: MIEJSCE. Kilka rzeczowych uwag niechaj posłuży do zrozumienia sprawy…


19 listopada 2018 roku mija 15 lat od otwarcia Muzeum Pokoju Brunona Schulza w Drohobyczu. Dlatego Numer 3 wydawnictwa ACTA SCHULZIANA poświęcony został tej rocznicy. Promocja odbędzie się 19 listopada o godz. 12.30 w Bibliotece im. Wiaczesława Czornowoła, ul. Szewczenki 27 - w ramach tegorocznej Drugiej Jesieni.

Słowo wstępne
Niniejszą publikacją, zatytułowaną "MIEJSCE. Kilka rzeczowych uwag niechaj posłuży do zrozumienia sprawy… W 15. lecie Muzeum Pokoju Brunona Schulza w Drohobyczu" kontynuujemy rozpoczętą w 2015 roku edycję dwujęzycznej serii książkowej „Acta Schulziana”, sygnowanej przez Muzeum Pokój Brunona Schulza w Drohobyczu.
Zeszyt nr 3 „Acta Schulziana” jest poświęcony 15. rocznicy Muzeum Pokoju Brunona Schulza, którego otwarcie odbyło się w dniu 19 listopada 2003 roku. Słowo powitalne podczas uroczystości otwierającej wygłosił Walery Skotny (1948–2011), rektor Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Iwana Franki w Drohobyczu. Inauguracji tzw. wstępnej wersji Muzeum Brunona Schulza (terminologia zaproponowana przez Igora Menioka, 1973–2005) towarzyszyła konferencja pt. „Schulz i Ukraina”, podczas której m.in. zostało odtworzone nagranie video wystąpienia Jerzego Ficowskiego (1924–2006) skierowanego do uczestników inauguracji, a Władysław Panas (1947–2005) wygłosił wykład inauguracyjny Bruno Schulz albo intryga Nieskończoności, niejednokrotnie publikowany, niemniej odwołujemy się do niego w kontekście niniejszego wydawnictwa.
Te, nigdy wcześniej niepublikowane, a tym samym nieznane, wspomniane wyżej wypowiedzi: wystąpienia Walerego Skotnego oraz Jerzego Ficowskiego z okazji otwarcia Muzeum Brunona Schulza w Drohobyczu - czytelnicy przeczytają w tym wydaniu "Acta Schulziana".
Do kręgu publikacji „rocznicowych” należy tekst Wiery Meniok, nawiązujący do genealogii szczególnego miejsca, jakim jest Pokój Brunona Schulza. Grzegorz Józefczuk opowiada o "dalszym ciągu" tego miejsca, o jego specyfice jako „gabinetu osobliwości”, także o najciekawszych a w szczególności o najnowszych eksponatach z kolekcji Muzeum Pokoju Brunona Schulza.
Odkrywczym i pełnym ciekawostek rozdziałem trzeciego zeszytu „Acta Schulziana” jest blok o ukazującym się w okresie międzywojennym w Drohobyczu gimnazjalnym czasopiśmie „Młodzież". Rozdział ten, poprzedzony gruntownym opracowaniem Grzegorza Józefczuka, zawiera także przedruk trzech arcyciekawych tekstów z samej „Młodzieży”, ilustrujących słuszność (historyczną i artystyczną) znanego metaforycznego określenia Drohobycza jako półtora miasta, użytego przez Mariana Hemara. Spotkamy się w tych młodzieńczych publikacjach z postaciami trzech twórców, z jakimi kojarzy się Drohobycz i którzy symbolizują wielokulturowy wizerunek tego miasta: Brunona Schulza, Iwana Franki i Kazimierza Wierzyńskiego.
Na zakończenie czytelnicy zapoznają się z projektem „Czytanie Księgi Schulza”, realizowanym systematycznie w Muzeum Pokoju Brunona Schulza od września 2014 roku. Serdecznie zapraszamy do udziału w tym szczególnym przedsięwzięciu.
Trzeci zeszyt „Acta Schulziana” wydajemy na tegoroczną „Drugą Jesień”, podczas której, 19 listopada 2018 roku, w 76. rocznicę śmierci Brunona Schulza, odbędzie się jego prezentacja. Składamy podziękowania Fundacji Wolność i Demokracja oraz osobiście Panu Jerzemu Kowalewskiemu za cykliczne już wsparcie tej inicjatywy wydawniczej.

Wiera Meniok, Grzegorz Józefczuk


17-11-2018, 14:06:37


  Festiwale


  NewsLetter

Podaj swój e-mailBądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza
Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs