Imieniny: Delfiny, Lechosława, Konrada
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

eon horusa galeria bruno noce drohobycz bułgarii szpilki górecka festiwal 2012 leszek mądzik lublin cytaty o schulzu o schulzu filmy golberg nieznanaukraina jarecka zwierciadło krcha nasi artyści
  Ramka


X SchulzFest Lublin-Drohobycz 2022


MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL
BRUNONA SCHULZA

Arka Wyobraźni
DROHOBYCZ / UKRAINA
2022

"Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
- podstawowego funduszu celowego"

***


  BRUNO4EVER 
2021-2023 

Dni Brunona Schulza 
w Lublinie
SCHULZFEST 
Zrealizowano z pomocą finansową
MIASTA  LUBLIN

***

***

 
Rok 2022 / Rokiem Brunona Schulza

Odwiedziło nas już:
822305 osób
Aktualności
KIJÓW. Premiera "Demiurga" wg Brunona Schulza w Kijowie. Spektakl Olega Lipcyna


W Narodowy Akademickim Teatrze Dramatycznym im. Iwana Franki w Kijowie wystawiono po raz pierwszy na Ukrainie spektakl oparty na prozie Brunona Schulza - "Demiurga" w adaptacji i reżyserii Olega Lipcyna, jednego z najwybitniejszych ukraińskich twórców teatru eksperymentującego. Premiera odbyła się 16 listopada 2018 roku. To pierwsza taka realizacja w Ukrainie.

Narodowy Akademicki Teatr Dramatyczny im. Iwana Franki w Kijowie należy do grona najważniejszych scen Ukrainy; powstał w 1920 roku w Winnicy. Jego szczególna zasługa polega na promocji repertuaru dramaturgów ukraińskich (sztandarowa sztuka to "Ukradzione szczęście" Iwana Franki), ale też na konsekwentnym przybliżeniu widzowi ukraińskiemu światowego darmatu klasycznego i współczesnego. Jednym z dyrektorów teatru był dobrze w Polsce znany Bohdan Stupka.
Oleg Lipcyn (ur. 1960), wybitny reżyser, aktor, badacz i eksperymentator, pedagog, od połowy lat 90 XX wieku mieszkający też w USA, od dziesięciu lat zajmował się twórczością Brunona Schulza z myślą o adaptacjach filmowych i scenicznych. Mieliśmy przyjemność przed kilku laty gościcić go, wraz z grupą aktorów - uczestników warsztatów, w Drohobyczu i pokazać Muzeum Pokój Brunona Schulza. Cieszymy się, że powiódł się jego teatralny zamysł wprowadzenia Schulza, pisarza, który prowokuje reżyserów ale jest równocześnie trudno "adaptowalny" - na sceny ukraińskie. Poniżej można znaleźć link do relacji z premiery, jaka odbyła się 16 listopada 2018. To pierwsza tak poważna, wieloobsadowa, schulzowska realizacja teatralna w Ukrainie. "Demiurg" będzie grany 22 grudnia 2018, 15 stycznia oraz 2 i 23 lutego 2019.

O. Lipcyn w Muzeum Pokoju Brunona Schulza w Drohobyczu

Oleg Lipcyn w Drohobyczu

Proza Brunona Schulza trafiła na ukraińską scenę wcześniej tylko raz: przed kilkunastoma laty monodram pod tytułem "Plac św. Trójcy" wg Schulza zrealizował lwowski aktor, malarz, scenograf, poeta - Aleksander Owerczuk w ramach polskiego Teatru Scena Galicjana we Lwowie. Natomiast w 2012 roku Lwowski Akademicki Obwodowy Teatr Muzyczno-Dramatyczny im. Jurija Drohobycza w Drohobyczu wystawił spektakl "Zwierciadło. Podwójna nieobecność" Jolanty Jareckiej - inspirowany prozą i biografią Schulza.

STRONA TEATRU FRANKI W KIJOWIE:

http://ft.org.ua/ukr/spectacle/141?bt=2003

RELACJA O "DEMIURGU" W TV:

https://24tv.ua/na_kamerniy_stseni_teatru_franka_vidbuvsya_dopremyerniy_pokaz_

vistavi_demiurg_n1064351

ZAPOWIEDZI . RECENZJE PRASOWE:

https://day.kyiv.ua/uk/photo/opir-materiyi

http://www.tkk.media/u-poloni-spohadiv/?fbclid=IwAR2saEZJNF3SKoMYuOa7YwHKigzDNCg_AQKbF_SZdbe3As1WA2PA6oMVm8I


20-12-2018, 09:01:17


  Festiwale


  NewsLetter

Podaj swój e-mailBądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza
Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs