Imieniny: Barbary, Krystiana, Berny
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

festiwal 2012 zwierciadło bułgarii galeria jarecka drohobycz golberg leszek mądzik filmy eon horusa szpilki górecka lublin krcha bruno cytaty o schulzu noce o schulzu nieznanaukraina nasi artyści
  Ramka

 

  BRUNO4EVER 
2021-2023 

Dni Brunona Schulza
w Lublinie
SCHULZFEST 
Zrealizowano z pomocą finansową
MIASTA  LUBLIN

***
TAK BYŁO:

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL
BRUNONA SCHULZ
A

DROHOBYCZ 2020„Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury,
uzyskanych z dopłat ustanowionych
w grach objętych monopolem państwa,
zgodnie z art. 80 ust. 1
ustawy z dnia 19 listopada 2009 r.
o grach hazardowych” 

ШульцФест 2020

***


VISEGRAD PANOPTICUM
BY BRUNO SCHULZ 2020

***

*** 

 

Odwiedziło nas już:
727275 osób


Jubileuszowy X. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL BRUNONA SCHULZA w Drohobyczu

odbędzie się w dniach 5-12 czerwca 2022 roku
10-й МІЖНАРОДНИЙ ФЕСТИВАЛЬ БРУНО ШУЛЬЦА у Дрогобичі відбудеться 5-12 червня 2022 року
10th INTERNATIONAL BRUNO SCHULZ FESTIVAL IN DROHOBYCZ will be held on June 5-12, 2022 

Aktualności
SCHULZ / FORUM O ÓSMYM FESTIWALU


SCHULZ / FORUM O ÓSMYM FESTIWALU
W Drohobyczu po latach jedna pani odnalazła ślad drugiej pani ...
Numer 11 (2018) Schulz / Forum poświęcił 1,5 strony Ósmej edycji Festiwalu.

Schulz / Forum to gdańskie czasopismo zajmujące się dziełem (i osobą) Brunona Schulza, jest „miejsce spotkań rozrzuconych po świecie czytelników i komentatorów Schulza” – jak podkreśla w pierwszym numerze z 2012 roku redaktor naczelny Stanisław Rosiek. Przez nich współtworzone, współredagowane „lub choćby tylko odwiedzane”.

Obecnie czasopismo jest organem szerszego Forum Schulzowskiego - naukowego zespołu systematycznych badań dorobku Schulza i jego krytycznych analiz, rekonstrukcji biografii i relacjonowania recepcji, badań udostępnianych również za pośrednictwem otwartego portalu schulzowskiego http://www.schulzforum.pl/pl/.
Przedsięwzięcie ma ugruntowanie akademickie, Stanisław Rosiek związany jest z Uniwersytetem Gdańskim. Tym samym spełnia się powinność polskiej humanistyki, aby stworzyć akademicki ośrodek studiów poświęconych pisarzowi z Drohobycza, centrum wiodące o charakterze światowym.

Nie należy dziwić się zadowoleniu, że w spisie treści numeru 11 (2018) https://issuu.com/schulzforum/docs/sch_f_11 zacnego pisma znalazłem wiadomość o tekście Balbiny Hoppe pod tytułem „VIII Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu”. Zadowolenie było nie byle jakie, Festiwal odbywa się co dwa lata od 2004 roku, a w ukazującym się od 2012 roku Schulz / Forum napisano o Festiwalu, o ile pamięć (i podgląd internetowy) mnie nie myli, tylko raz, aczkolwiek ekipa Schulz / Forum (i to nie jednoosoba) jest obecna na Festiwalu w Drohobyczu od lat. Wtedy swym znakomitym piórem Marek Wilczyński cierpliwie zrecenzował publikację pofestiwalową, materiały V Festiwalu odbytego w 2012 roku, która ukazała się w 2014 roku (Schulz / Forum 6, 2015).

Balbina Hoppe opisuje Festiwal w półtorej strony tekstu. W całości wypełnia dział „noty, recenzje, przeglądy” tegoż numeru 11 Schulz / Forum. Uczestnik festiwalowych wydarzeń w Drohobyczu "ześmieje się ze śmiechu" i od razu puści oko. Bo na przykład Pani Hoppe zauważyła, i to jej sukces, że był Adam Zagajewski i wygłaszał na otwarcie, ale że był Sjon, doprawdy barwny pisarz islandzki (tłumaczący Schulza na tak dla nas odrębny i wyjątkowy język), również otwierający swym wystąpieniem Festiwal – już nie.

Itd, itd, itakdalejować można długo, lecz jest coś żenującego ponad miarę. Pani Hoppe ani się zająknęła o obecności najwybitniejszych poetów i pisarzy ukraińskich, dla których spotkanie w Drohobyczu ma wyróżnioną wartość. Schulz jest ważnym pytaniem w dyskursie nacjonalistyczno-kulturowym. Będzie głupio, Pani Balbino & Schulz / Forum, kiedy na przykład Jurij Andruchowycz albo Serhij Żadan dostanie Nobla.

Grzegorz Józefczuk

PS. A o co chodzi z Tłują, której siedlisko widziała Pani Balbina Hoppe? Czytajcie https://issuu.com/schulzforum/docs/sch_f_11


21-03-2019, 05:50:37


  Festiwale


  NewsLetter

Podaj swój e-mailBądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza
Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs