Imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

bruno krcha nasi artyści festiwal 2012 jarecka górecka bułgarii szpilki golberg leszek mądzik cytaty o schulzu filmy lublin o schulzu eon horusa drohobycz galeria noce nieznanaukraina zwierciadło
  Ramka

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL
BRUNONA SCHULZ
A

ARKA WYOBRAŹNI

DROHOBYCZ 2020

Program:
Promocja kultury polskiej za granicą„Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury,
uzyskanych z dopłat ustanowionych
w grach objętych monopolem państwa,
zgodnie z art. 80 ust. 1
ustawy z dnia 19 listopada 2009 r.
o grach hazardowych” 

ШульцФест 2020
SCHULZFEST 2020

Проект дофінансовано
з фонду Міністра Культури
та Національної Спадщини
Республіки Польща


***


VISEGRAD PANOPTICUM
BY BRUNO SCHULZ 2020

***

BRUNO4EVER 2020
Dni Brunona Schulza
w Lublinie

Zrealizowano z pomocą finansową
GMINY LUBLIN
***
***


 

 

Odwiedziło nas już:
665328 osób
Aktualności
SCHULZ / FORUM O ÓSMYM FESTIWALU


SCHULZ / FORUM O ÓSMYM FESTIWALU
W Drohobyczu po latach jedna pani odnalazła ślad drugiej pani ...
Numer 11 (2018) Schulz / Forum poświęcił 1,5 strony Ósmej edycji Festiwalu.

Schulz / Forum to gdańskie czasopismo zajmujące się dziełem (i osobą) Brunona Schulza, jest „miejsce spotkań rozrzuconych po świecie czytelników i komentatorów Schulza” – jak podkreśla w pierwszym numerze z 2012 roku redaktor naczelny Stanisław Rosiek. Przez nich współtworzone, współredagowane „lub choćby tylko odwiedzane”.

Obecnie czasopismo jest organem szerszego Forum Schulzowskiego - naukowego zespołu systematycznych badań dorobku Schulza i jego krytycznych analiz, rekonstrukcji biografii i relacjonowania recepcji, badań udostępnianych również za pośrednictwem otwartego portalu schulzowskiego http://www.schulzforum.pl/pl/.
Przedsięwzięcie ma ugruntowanie akademickie, Stanisław Rosiek związany jest z Uniwersytetem Gdańskim. Tym samym spełnia się powinność polskiej humanistyki, aby stworzyć akademicki ośrodek studiów poświęconych pisarzowi z Drohobycza, centrum wiodące o charakterze światowym.

Nie należy dziwić się zadowoleniu, że w spisie treści numeru 11 (2018) https://issuu.com/schulzforum/docs/sch_f_11 zacnego pisma znalazłem wiadomość o tekście Balbiny Hoppe pod tytułem „VIII Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu”. Zadowolenie było nie byle jakie, Festiwal odbywa się co dwa lata od 2004 roku, a w ukazującym się od 2012 roku Schulz / Forum napisano o Festiwalu, o ile pamięć (i podgląd internetowy) mnie nie myli, tylko raz, aczkolwiek ekipa Schulz / Forum (i to nie jednoosoba) jest obecna na Festiwalu w Drohobyczu od lat. Wtedy swym znakomitym piórem Marek Wilczyński cierpliwie zrecenzował publikację pofestiwalową, materiały V Festiwalu odbytego w 2012 roku, która ukazała się w 2014 roku (Schulz / Forum 6, 2015).

Balbina Hoppe opisuje Festiwal w półtorej strony tekstu. W całości wypełnia dział „noty, recenzje, przeglądy” tegoż numeru 11 Schulz / Forum. Uczestnik festiwalowych wydarzeń w Drohobyczu "ześmieje się ze śmiechu" i od razu puści oko. Bo na przykład Pani Hoppe zauważyła, i to jej sukces, że był Adam Zagajewski i wygłaszał na otwarcie, ale że był Sjon, doprawdy barwny pisarz islandzki (tłumaczący Schulza na tak dla nas odrębny i wyjątkowy język), również otwierający swym wystąpieniem Festiwal – już nie.

Itd, itd, itakdalejować można długo, lecz jest coś żenującego ponad miarę. Pani Hoppe ani się zająknęła o obecności najwybitniejszych poetów i pisarzy ukraińskich, dla których spotkanie w Drohobyczu ma wyróżnioną wartość. Schulz jest ważnym pytaniem w dyskursie nacjonalistyczno-kulturowym. Będzie głupio, Pani Balbino & Schulz / Forum, kiedy na przykład Jurij Andruchowycz albo Serhij Żadan dostanie Nobla.

Grzegorz Józefczuk

PS. A o co chodzi z Tłują, której siedlisko widziała Pani Balbina Hoppe? Czytajcie https://issuu.com/schulzforum/docs/sch_f_11


21-03-2019, 05:50:37


  Festiwale


  NewsLetter

Podaj swój e-mailBądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza
Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs