Imieniny: Eustachego, Filipiny, Faustyny
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

górecka bułgarii drohobycz leszek mądzik festiwal 2012 szpilki eon horusa galeria bruno zwierciadło nieznanaukraina noce cytaty o schulzu filmy golberg krcha nasi artyści lublin o schulzu jarecka
  Ramka


SchulzFest 2024

XI MIĘDZYNARODOWY
FESTIWAL 
"Arka wyobraźni
Brunona Schulza"
w Drohobyczu

Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
- podstawowego funduszu celowego


***


***

  BRUNO4EVER 
2024-2026 
SchulzFest w drodze do ESK

Dni Brunona Schulza 
w Lublinie

Zrealizowano z pomocą finansową
MIASTA  LUBLIN

***





 ***


Rok 2022 / Rokiem Brunona Schulza

Odwiedziło nas już:
993123 osób

 

XI Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu, 7-13 lipca 2024
ХI Міжнародний Фестиваль Бруно Шульца у Дрогобичі, 7-13 липня 2024
11th International Bruno Schulz Festival in Drohobych, July 7-13, 2024

PATRONAT HONOROWY
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP Hanna Wróblewska, Konsul Generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz, 

Prezydent miasta Lublin Krzysztof Żuk, Mer miasta Drohobycz Taras Kuczma, Szef Drohobyckiej Rejonowej Administracji Wojskowej Stepan Kułyniak

Aktualności
STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ ZIEMI DROHOBYCKIEJ. 30 lat działalności


Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej obchodzi w tym roku jubileusz 30 lecia działalności. W najnowszym numerze BIULETYNU Stowarzyszenia - nr 25 z września 2019 - zamieszczono dużą relację prof. Jerzego Kandziory z VIII Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu. Dziękujemy. Stowarzyszeniu życzymy wielu lat sukcesów.

Przede wszystkim przesyłamy ŻYCZENIA dla Stowarzyszenia, powstałego 31 lipca 1989 roku, dla jego władz i redakcji Biuletynu, gratulując dorobku i charakteru, który wyraża się w konsekwencji i systematyczności działań, w niezmordowanym dokumentowaniu historii Drohobycza i okolic. W opisywaniu swoistości tego miasta i regionu jak i wyjątkowości jego mieszkańców, którzy na forum Biuletynu dzielą się z czytelnikami swoimi relacjami z przeszłości, jak - też w dokumentowaniu dnia bieżącego, aktualnych wydarzeń drohobyckich oraz - dziękujemy za wspierania tego, co służy Drohobyczowi. Specjalne ukłony dla p. Jerzego M. Pileckiego i redaktora naczelnego Biuletynu SPZD p. Krzysztofa Lorenza.

PROSIMY o wspieranie tej szlachetnej inicjatywy, jaką jest wydawany we Wrocławiu Biuletyn SPZD, o gest finansowej darowizny; kontakt: lorenzkrzysztof@wp.pl

Biuletyny SPZD, 25 / 2019. Spis treści / fragment

Wśród wielu interesujących materiałów najnowszego, 25 numeru Biuletynu (wrzesień 2019), znajdziemy (s. 89-92) relację prof. Jerzego Kandziory z VIII Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu.

Autor pisze m.in.:
Schulz jest genialnym patronem tego spotkania, spełniającym rolę idealnego zwornika i odpowiadającym na oczekiwania wielojęzykowej wspólnoty, której członkowie się tu spotykają, a ideowo przecież są tylko ambasadorami niepomiernie liczniejszej ludzkiej rodziny, która pragnie uchronić świat przed siłą złych partykularyzmów, naprawiać świat poraniony historią, rozmawiać i zbliżać ludzi do siebie. Z różnych względów Schulz najlepiej się do tego nadaje. Był polskim Żydem uosabiającym w tym, niby to prowincjonalnym Drohobyczu, samą kwintesencję wielonarodowej Monarchii Habsburskiej. To on pokazał, że tarcza drohobyckiego Rynku jest wielkim zwierciadłem wycelowanym w Kosmos i obraca się w jego fazach.
Wśród wielu wydarzeń Festiwalu zwraca uwagę m.in. na naszych brazylijskich gości: Monodram Sanatorium pod Klepsydrą zaprezentował brazylijski aktor Jerson Vincente Fontana (teatr Turma do Dionisio z Santo Ȃngelo). Nieduża sala kameralna Teatru im. Jurija Drohobycza pękała w szwach. Monolog w języku portugalskim, niesłychanie energetyczny w sensie artykulacji i tempa opowieści, oparty był na trzech opowiadaniach Schulza: Emeryt, Sanatorium pod Klepsydrą i Samotność. Na tle prostokątnego białego płótna był tylko aktor, ruchy jego ciała, gestykulacja, głos i światło, i nawet nie rozumiejąc tekstu bezbłędnie rozpoznawało się Schulza. Była to sztuka aktorska i pantomina w stanie czystym, na najwyższym poziomie. Jedno z tych przedstawień, których się nie zapomina. Dziwne miałem odczucie, gdy widziałem potem brazylijskiego aktora w grupie zwiedzającej wystawę, z kapłana sztuki przemienionego w drobną szarą figurkę. Oto magia teatru…
A na finał prof. Kandziora konstatuje:
Starałem się tutaj naszkicować nieco fragmentaryczną i subiektywną relację z VIII Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu (z jedną reminiscencją z Festiwalu wcześniejszego) i jestem przeświadczony, że jest to zjawisko absolutnie niezwykłe i bezcenne dla kultury polskiej. Jest wielkim gestem gościnności ukraińskich gospodarzy, służącym wzajemnemu poznaniu, nawiązywaniu przyjaźni, i że także to co polskie jest ważne dla gospodarzy, o czym świadczą choćby dwustronne przekłady literatury, nie tylko przecież Schulza, które są stałym tematem festiwalowych spotkań. Kiedy rok temu podczas Festiwalu kupowałem na poczcie w Drohobyczu znaczki, stojąca za mną w kolejce dziewczyna ułatwiła mi rozmowę z urzędniczką, a kiedy wyszliśmy razem na rynek drohobycki, wskazała księgarnię, której poszukiwałem. W trakcie rozmowy (naprawdę nie pamiętam w jakim języku) okazało się, że zna Polskę, bo pracuje okresowo… na Wawelu. Oboje się roześmialiśmy. Iwan Franko, Jurij Drohobycz, Bruno Schulz, polscy królowie, no doprawdy, niezłe towarzystwo. 

ZAPRASZAMY DO LEKTURY BIULETYNU Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej i prosimy o wsparcie dla Stowarzyszenia.
Doprawdy, to jest niezłe towarzystwo!!!

red


09-10-2019, 22:48:10


  Festiwale






  NewsLetter

Podaj swój e-mail



Bądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza




Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs