Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Bronimira
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

golberg filmy nasi artyści eon horusa bułgarii noce szpilki o schulzu galeria bruno lublin festiwal 2012 drohobycz górecka leszek mądzik nieznanaukraina krcha cytaty o schulzu jarecka zwierciadło
  Ramka


SchulzFest 2024

XI MIĘDZYNARODOWY
FESTIWAL 
"Arka wyobraźni
Brunona Schulza"
w Drohobyczu

Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
- podstawowego funduszu celowego


***


***

  BRUNO4EVER 
2024-2026 
SchulzFest w drodze do ESK

Dni Brunona Schulza 
w Lublinie

Zrealizowano z pomocą finansową
MIASTA  LUBLIN

***

 ***


Rok 2022 / Rokiem Brunona Schulza

Odwiedziło nas już:
937879 osób

 

XI Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu, 7-13 lipca 2024
ХI Міжнародний Фестиваль Бруно Шульца у Дрогобичі, 7-13 липня 2024
11th International Bruno Schulz Festival in Drohobych, July 7-13, 2024

Aktualności
DROHOBYCZ. Wiera Meniok: Noblistka na Festiwalu Brunona Schulza


Olga Tokarczuk – laureatka Nagrody Nobla
– uczestniczka Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu

10 października 2019 roku świat dowiedział się o przyznaniu Nagrody Nobla w dziedzinie literatury dla wybitnej polskiej pisarki Olgi Tokarczuk. Polska literatura szczyci się dziś swoją nową Noblistką, która dołączyła do grona czterech polskich pisarzy i poetów – laureatów Nobla – Henryka Sienkiewicza (1905), Władysława Reymonta (1924), Czesława Miłosza (1980) i Wisławy Szymborskiej (1996).
Tę wysoką nagrodę Akademia Szwedzka przyznała Oldze Tokarczuk „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia”. Zgodnie z opinią ekspertów, twórczość Olgi Tokarczuk nie zna granic, dlatego czytelnicy znakomicie przyjmują ją niezależnie od tego, gdzie mieszkają i do jakiej kultury należą. Ceremonia wręczenia Nagrody Nobla dla Olgi Tokarczuk odbędzie się w Sztokholmie 10 grudnia 2019 roku.

Miasto Drohobycz oraz Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny imienia Iwana Franki w Drohobyczu muszą cieszyć się tym, że Olga Tokarczuk została laureatką Nobla, ponieważ pisarka zna i lubi nasze miasto, chętnie tutaj przyjeżdża na zaproszenie Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza, który od 2004 roku w cyklu dwuletnim organizuje Polonistyczne Centrum Naukowo-Informacyjne naszego uniwersytetu wspólnie ze Stowarzyszeniem Festiwal Brunona Schulza w Lublinie.

Debata w synagodze, Festiwal 2018, fot. Igor FecikaOlga Tokarczuk dwukrotnie odwiedziła Drohobycz podczas Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza, w maju 2014 i czerwcu 2018 roku. W ramach VI i VIІІ Schulzfestów odbyły się spotkania autorskie z pisarką, które prowadził Ostap Sływyński – lwowski poeta i tłumacz, w tym dzieł Olgi Tokarczuk, polonista z Uniwersytetu Lwowskiego.
Autorka chętnie opowiadała uczestnikom i gościom Schulzowskiego Festiwalu o tym, że cała generacja polskich pisarzy, do której ona należy, wywodzi się z wyobraźni poetyckiej Brunona Schulza, jest spokrewniona z pisarstwem tego geniuszu z Drohobycza. Rozważała o losach wielkiej powieści historycznej we współczesnej literaturze – powieść taka, jej zdaniem, powraca, ale w innej formie i w odmiennej jakości (jest to zrozumiałe chociażby na przykładzie jej wielkiej powieści „Księgi Jakubowe” (2014), która uzyskała prestiżową literacką nagrodę „Nike”, o Jakubie Franku – cadyku, filozofie i mistyku, reformatorze religijnym i tajemniczej postaci XVIII wieku).
Z wielką pasją opowiadała pisarka w Drohobyczu o jej szczególnych relacjach z własnymi postaciami literackimi, których odbiera jak żywych ludzi, z którymi czasem prowadzi swoiste rozmowy, a czasem one same niejako dyktują jej swe myśli i wypowiedzi. Podkreślała także swoje rozumienie patriotyzmu: patriotyzm, który gardzi innymi ludźmi i je poniża, który rodzi nienawiść – zdaniem Olgi Tokarczuk – zasługuje jedynie na potępienie.


Spacer z pochodniami, 2018

Podczas dwóch Schulzfestów, w których uczestniczyła Olga Tokarczuk, chętnie brała ona udział w tradycyjnym nocnym spacerze z pochodniami śladami życia i twórczości Brunona Schulza, czytała fragmenty z jego prozy. Na ubiegłoroczny VIII Festiwal zaproponowała autorski panel literacki pt. „Zaginiony mesjasz. Ukryte potencjały literatury środkowoeuropejskiej”.
Panel odbył się 7 czerwca 2018 roku w wielkiej synagodze chóralnej w Drohobyczu, uczestniczyli w nim zaproszeni przez autorkę pisarze i poeci Jurij Andruchowycz, Herkus Kunčius, Ołeksandr Bojczenko, Jurij Wynnyczuk, Andrij Lubka, Sofija Andruchowycz, Adam Wiedemann, Andrij Bondar, Taras Prochaśko, Ostap Sływyński oraz liczni uczestnicy i goście Festiwalu.


Spotkanie w Bibliotece, Drohobycz, 2014

Bardzo liczymy na to, że kolejny IX Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza, który odbędzie się w Drohobyczu w czerwcu 2020 roku, znowu z radością powita Olgę Tokarczuk, laureatkę literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok.

Wiera Meniok, adiunkt w Zakładzie Literatury Powszechnej i Slawistyki, kierowniczka Polonistycznego Centrum Naukowo-Informacyjnego imienia Igora Menioka Uniwersytetu w Drohobyczu

Zdjęcia: Igor Feciak

NA STRONIE UNIWERSYTETU W DROHOBYCZU:

http://dspu.edu.ua/news/ol-a-tokarchuk-lavreatka-nobelivskoyi-premiyi-uchasnycya-mizhnarodnogo-festyvalyu-bruno-shulca-u-drogobychi/


17-10-2019, 20:31:24


  Festiwale


  NewsLetter

Podaj swój e-mailBądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza
Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs