Imieniny: Barbary, Krystiana, Berny
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

zwierciadło drohobycz nieznanaukraina krcha eon horusa filmy golberg jarecka cytaty o schulzu lublin galeria leszek mądzik górecka o schulzu festiwal 2012 bruno bułgarii szpilki noce nasi artyści
  Ramka

 

  BRUNO4EVER 
2021-2023 

Dni Brunona Schulza
w Lublinie
SCHULZFEST 
Zrealizowano z pomocą finansową
MIASTA  LUBLIN

***
TAK BYŁO:

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL
BRUNONA SCHULZ
A

DROHOBYCZ 2020„Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury,
uzyskanych z dopłat ustanowionych
w grach objętych monopolem państwa,
zgodnie z art. 80 ust. 1
ustawy z dnia 19 listopada 2009 r.
o grach hazardowych” 

ШульцФест 2020

***


VISEGRAD PANOPTICUM
BY BRUNO SCHULZ 2020

***

*** 

 

Odwiedziło nas już:
727320 osób


Jubileuszowy X. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL BRUNONA SCHULZA w Drohobyczu

odbędzie się w dniach 5-12 czerwca 2022 roku
10-й МІЖНАРОДНИЙ ФЕСТИВАЛЬ БРУНО ШУЛЬЦА у Дрогобичі відбудеться 5-12 червня 2022 року
10th INTERNATIONAL BRUNO SCHULZ FESTIVAL IN DROHOBYCZ will be held on June 5-12, 2022 

Aktualności
IX. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL BRUNONA SCHULZA 2020 W DROHOBYCZU. Zapraszamy


W dniach 7–13 czerwca 2020 po raz dziewiąty odbędzie się w Drohobyczu na Ukrainie Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza. Poniżej kilka szczegółów na temat programu i uczestników, zaproszonych gości.

Chociaż trwają jeszcze festiwalowe ustalenia, już wiadomo, że na program SchulzFestu’2020 złoży się co najmniej sto wydarzeń naukowych, literackich i artystycznych, dedykowanych zarówno badaczom i wielbicielom twórczości Brunona Schulza, praktykom i miłośnikom różnych dyscyplin kultury i sztuki, jak i szerokiej publiczności Drohobycza oraz tym wszystkim, którzy zechcą wtedy Drohobycz i Festiwal odwiedzić.

KRYNICKI I ŻADAN
Wykłady inauguracyjne podczas uroczystego otwarcia Festiwalu w dniu 7 czerwca wygłoszą Ryszard Krynicki i Serhij Żadan. W wymiarze symbolicznym wykłady będą formą międzynarodowego i międzypokoleniowego spotkania i dialogu poetów pod auspicjami Brunona Schulza.

Ryszard Krynicki, ur. 1943, to jeden z najważniejszych polskich poetów współczesnych, od lat 70. XX wieku aktywnie związany z opozycją demokratyczną, do 1980 roku objęty przez cenzurę PRL-u zakazami druku; laureat wielu nagród, tłumacz i wydawca, wraz z żoną, Krystyną Krynicką, prowadzi Wydawnictwo a5. Mieszka w Krakowie.
Serhij Żadan, ur. 1974, wybitny współczesny poeta i pisarz ukraiński, postać kultowa, uczestnik Majdanu, działacz społeczny, lider-wokalista punkrockowego zespołu „Sabaki”, laureat wielu nagród literackich, w 2015 roku otrzymał Nagrodę Literacką Europy Środkowej „Angelus”. W roku 2018 ukazał się w wydawnictwie PIW wybór jego wierszy o tytule Drohobycz w przekładzie Jacka Podsiadły. Mieszka w Charkowie.

Przypomnijmy, że poprzednie edycje odbywającego się w cyklu dwuletnim Festiwalu otwierały wystąpienia m.in. Adama Zagajewskiego, Sjóna, Jurija Andruchowycza, Adama Michnika, Jurija Wynnyczuka, Wiktora Jerofiejewa, Dawida Grossmana, Krzysztofa Vargi i innych.


Koncert otwarcia SchulzFest 2018

KONFERENCJA SCHULZOLOGICZNA I SPOTKANIA LITERACKIE
Konferencja naukowa odbędzie się w formie cyklu paneli dyskusyjnych pod hasłem „Bruno Schulz / mateczniki wyobraźni”, przygotowanym przez Wierę Meniok i Pawła Próchniaka. Tematy paneli: dzieciństwo, ciało; przestrzenie, akustyka; słowo, mityzacje; obrazy, wizje; doświadczenia duchowe; śmierć, życie. Trwają ustalenia składu panelistów. Swoją obecność zapowiedział Jerzy Jarzębski, uchodzący już za klasyka badacz twórczości Brunona Schulza, zawsze powracający do Drohobycza.

Konferencja przeplatać się będzie ze Spotkaniami Literackimi. Po raz pierwszy przyjedzie do Drohobycza pisarz, poeta, tłumacz Jacek Dehnel, twórca niebywale aktywny, nagradzany lub nominowany do najbardziej prestiżowych wyróżnień literackich. Z Francji spodziewamy się Dominique’a Hérody, pisarza i rysownika – artysty ilustracji, komiksów i blogów, autora m.in. wydanej w 2019 roku noweli À Paris, égaré (Bruno Schulz, août 1938). Z Węgier przyjedzie do Drohobycza zafascynowany Brunonem Schulzem pisarz Károly Méhes, znany przede wszystkim jako najlepszy dziennikarz, specjalista… od wyścigów Formuły 1.

Nie zabraknie wiernych przyjaciół Festiwalu i Drohobycza, wybitnych twórców ukraińskich – Jurija Andruchowycza, Andrija Lubki czy Natalii Belczenko, znakomitego poety polskiego Jacka Podsiadły, Jeleny Fanajłowej – poetki i dziennikarki prowadzącej audycje w „Radio Free Europe/Radio Liberty”, Haneli Palkovej z Brna, czy Lothara Quinkensteina z Berlina…
To tylko niektórzy uczestnicy SchulzFestu’2020.

CZĘŚĆ ARTYSTYCZNA
Tradycyjnie, część artystyczną zainauguruje 7 czerwca spacer wernisażowy przez różne drohobyckie lokacje – miejsca wystaw i działań wizualno-performatywnych. Każdy festiwalowy wieczór będzie kulminować jakimś „dużym” wydarzeniem. Pierwszego dnia z koncertem wystąpi zespół Serhija Żadana.

Wśród zaproszonych formacji jest teatr Maladype z Budapesztu, wiodąca eksperymentująca grupa węgierska, która przygotowała spektakl „Sierpień” („August”) na motywach opowiadania Brunona Schulza w reżyserii lidera teatru, Zoltána Balázsa. Aktorzy z Maladype poprowadzą warsztaty z drohobyckim Teatrem Alter i wspólnie stworzą „Panopticum Wyszehradzkie”. Z Kijowa przyjedzie znany Teatr Młody ze spektaklem „Sen nocy letniej”, nowym przedstawieniem już nagrodzonym na World Theatre Education Alleance 2019 w Chinach. Wbrew pozorom, styl gry aktorskiej i konteksty scenograficzne potrafią połączyć Szekspira z Schulzem. Swój wkład w Festiwal będzie miał Lwowski Akademicki Teatr Dramatyczno-Muzyczny im. Jurija Drohobycza w Drohobyczu, Teatr Alter i zawsze aktywny drohobycki multiartysta Sasza Maksymow. Gościem specjalnym będzie niebywała aktorka i śpiewaczka Roksana Vikaluk.

Polska artystka performance Ewa Zarzycka przygotowuje cykl pokazów i spotkań z zaproszonymi artystkami i artystami z kilku krajów Europy. Z Kaliningradu przyjedzie Aleksandra Artamonowa z art-grupy Gentle Women („Нежные бабы”), aby zrealizować w Drohobyczu specjalny projekt video. Wielki projekt planuje Włodko Kaufman, szef artystyczny lwowskiej Dzygi, również przyjaciel Festiwalu. Odbędą się plenery – akwarelowy, rysunkowy i fotograficzny, liczymy na premiery filmów dokumentalnych – o Schulzu i Drohobyczu. Oto zapowiedzi jedynie niektórych wydarzeń, jakie skumulują się w Drohobyczu między 7 a 13 czerwca 2020 roku.


Wystawa SchulzFest 2018

 I WIELE INNYCH WĄTKÓW 
Przez SchulzFest’2020 przewijać się będzie wątek lubelski, jak zawsze obecny w Drohobyczu, a tym razem również upamiętniający 15. rocznicę śmierci Władysława Panasa, schulzologa wspierającego ideę Festiwalu. Planujemy „Spotkanie lubelskie” z udziałem literaturoznawców, historyków sztuki i artystów z Lublina, połączone z projekcją filmu „Magiczne miasto” Natalii Ziółkowskiej-Kurczuk – inspirowanego przez Panasa. W prezentacjach wystawowych twórcy z Lublina będą istotnie obecni. 

Z Lublina przyjedzie także ceniony aktor, nagradzany uczestnik festiwali monodramistów – Mateusz Nowak. W dotychczasowych edycjach Festiwal zaprezentował sporo dobrych realizacji teatru jednego aktora, występowali m.in.: z Polski – Agata Kucińska, Jan Peszek, Jolanta Juszkiewicz, Witold Dąbrowski, z Brazylii – Jerson Fontana, z Francji – Zbigniew Rola, z Ukrainy – Lidia Danylczuk, Ołena Dudycz, Ołeksandr Owerczuk.

Nie można nie wspomnieć i o tym, że pewne wydarzenia mogą wydawać się skromne, lecz mają dla Festiwalu ogromne znaczenie, są nieocenionym wkładem w rekonstrukcję biografii Brunona Schulza. Wymieńmy teraz jedynie coś specjalnego: w Muzeum Pokoju Brunona Schulza prezentowane będą prace plastyczne Romana Haluki (1882–1952), profesora Gimnazjum im. Władysława Jagiełły, bliskiego kolegi Brunona Schulza, nauczyciela historii, geografii i rysunków. Zawdzięczamy to Pani Ewie Petryczko, wnuczce Romana Haluki, która opowie o rodzinnych opowieściach o Brunonie Schulzu…
GJ
Wykorzystano obraz Feliksa Lachowicza.

 

 


16-02-2020, 22:18:16


  Festiwale


  NewsLetter

Podaj swój e-mailBądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza
Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs