Imieniny: Albina, Nikodema, Marii
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

nieznanaukraina eon horusa leszek mądzik lublin o schulzu festiwal 2012 bruno nasi artyści bułgarii noce galeria zwierciadło drohobycz filmy jarecka górecka golberg krcha szpilki cytaty o schulzu
  Ramka


SchulzFest 2024

XI MIĘDZYNARODOWY
FESTIWAL 
"Arka wyobraźni
Brunona Schulza"
w Drohobyczu

Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
- podstawowego funduszu celowego


***


***

  BRUNO4EVER 
2024-2026 
SchulzFest w drodze do ESK

Dni Brunona Schulza 
w Lublinie

Zrealizowano z pomocą finansową
MIASTA  LUBLIN

***





 ***


Rok 2022 / Rokiem Brunona Schulza

Odwiedziło nas już:
991815 osób

 

XI Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu, 7-13 lipca 2024
ХI Міжнародний Фестиваль Бруно Шульца у Дрогобичі, 7-13 липня 2024
11th International Bruno Schulz Festival in Drohobych, July 7-13, 2024

PATRONAT HONOROWY
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP Hanna Wróblewska, Konsul Generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz, 

Prezydent miasta Lublin Krzysztof Żuk, Mer miasta Drohobycz Taras Kuczma, Szef Drohobyckiej Rejonowej Administracji Wojskowej Stepan Kułyniak

Aktualności
IX. Festiwal 15-21.XI.2020. Spotkamy się w Drohobyczu


15 listopada 2020 rozpocznie się tygodniowy IX Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza. Mimo pandemicznych ograniczeń, Drohobycz stanie się centrum dla twórców kultury i sztuki z całego świata, dla których Drohobyczanin Bruno Schulz (1892–1942) jest jednym z najważniejszych pisarzy XX wieku – postacią wyróżnioną, wciąż inspirującą, uniwersalną.

O tym, że Drohobycz w czasie IX Festiwalu (15–21.XI.2020) stanie się takim centrum prezentacji sztuki i humanistycznej refleksji o współczesności, świadczy program pierwszego dnia Festiwalu. Wykłady otwarcia w dniu 15 listopada przedstawią: Serhij Żadan z Ukrainy i Paweł Próchniak z Polski. Następnie odbędą się wernisaże dwóch wystaw – ich autorzy to giganci ukraińskiej sztuki współczesnej, ale inni pokoleniowo i artystycznie. Nie ma między nimi łączności… – chyba że to jest Bruno Schulz. Włodko Kaufman otworzy wystawę o charakterze performance-video „Brunowaga”, a Nikita Kadan wystawę „Okaleczony Mit” (wystawa będzie potem prezentowana w wielu ważnych galeriach Europy). Obie wystawy mają rangę światową. Łącznikiem gigantów będą działania pixel-art Ołeksandra Maksymowa z Drohobycza. Ten pierwszy dzień zamknie kameralny koncert grupy „Linia Mannerheima” z Charkowa.

…Nie, nie zamknie. Organizatorzy zapowiadają, że będę odbywać się kameralne, "tajne" kolacje „wielokulturowe”. Na jedną z takich tajnych kolacji sławny pisarz Jurij Wynnyczuk własnoręcznie przyrządzi karpia po żydowsku.

Co może jeszcze zaskoczyć? 18 listopada odbędzie się benefis Jurija Andruchowycza! Benefis jedyny i wyjątkowy. Pierwszy i jedyny na Ukrainie! Punktów programu, które kuszą, jest o wiele więcej. Przyjeżdżajcie do Drohobycza.

„Chcemy wygrać ze światem niepewności, zagrożenia, rozbicia. Dlatego nie możemy zostawiać Brunona tak, jak kiedyś go zostawiano. Cieszymy się, że ta edycja Festiwalu, tak trudna, odbędzie się przede wszystkim dzięki obecności tak wielu pisarzy i poetów, naukowców z Ukrainy. To potwierdzenie jak bardzo Bruno Schulz staje się postacią ukraińskiej kultury” – podkreśla dr Wiera Meniok, dyrektor Festiwalu.

W ramach części artystycznej odbędą się m.in. wystawa i spotkanie z Jarkiem Filewyczem, którego komiks „Kolonista. Być człowiekiem” zdobył nagrodę lwowskiego Forum Wydawców 2020. Będzie wiele wystaw artystycznych, w tym prac lubelskich akwarelistów o Drohobyczu, jak i wystawa aktów „Namiętność” autorstwa Igora Feciaka – zlokalizowana w miejscu, do którego nie będzie łatwo trafić… Odbędą się spektakle teatralne, pokazy video, działania pro-kulturowe – pokazujące kulturowe dokumentacje i perspektywy Drohobycza, działania lokalnych inicjatyw itp.

Drugi nurt Festiwalu: to spotkania literackie oraz konferencja schulzologiczna „Bruno Schulz: arka wyobraźni” z udziałem wybitnych polskich i ukraińskich naukowców, przygotowana przez dr Wierę Meniok i prof. Pawła Próchniaka. Udział w SchulzFeście’2020 zapowiedzieli pisarze i poeci: Jacek Podsiadło, Benjamin Balint, Serhij Żadan, Jurij Andruchowych, Taras Prochaśko, Natalia Belczenko, Ołeksandr Bojczenko, Jurij Wynnyczuk, Ostap Sływyński, Roman Malinowski; oraz badacze: Paweł Próchniak, Zbigniew Benedyktowicz, Adam Lipszyc, Katarzyna Kuczyńska-Koschany, Jacek Kurczewski, Dariusz Wojakowski, Aleksandra Naróg, Hanele Palková, Jurko Prochaśko, Andriej Levkin, Zoriana Rybczyńska, Łesia Chomycz oraz Maria Szumska i Leonid Tymoszenko.

W folderze IX Festiwalu znajdą się loga ponad 25 instytucji i organizacji z wielu krajów.
„Bardzo im dziękujemy. Nie byłoby Festiwalu bez wsparcia m.in. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego, Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, mera Drohobycza, Alliance Française we Lwowie i wielu innych instytucji. Wiemy, że magia Drohobycza nie mija. Dziękujemy ludziom i instytucjom miasta Drohobycz” – podkreślają organizatorzy Festiwalu.
PATRZ / SEE: brunoschulzfestival.org & fb


01-11-2020, 00:27:47


  Festiwale






  NewsLetter

Podaj swój e-mail



Bądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza




Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs