Imieniny: Jolanty, Wita, Wioli
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

o schulzu filmy golberg jarecka nieznanaukraina leszek mądzik zwierciadło festiwal 2012 bułgarii krcha lublin szpilki noce górecka nasi artyści eon horusa drohobycz bruno galeria cytaty o schulzu
  Ramka


SchulzFest 2024

XI MIĘDZYNARODOWY
FESTIWAL 
"Arka wyobraźni
Brunona Schulza"
w Drohobyczu

Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
- podstawowego funduszu celowego


***


***

  BRUNO4EVER 
2024-2026 
SchulzFest w drodze do ESK

Dni Brunona Schulza 
w Lublinie

Zrealizowano z pomocą finansową
MIASTA  LUBLIN

***

 ***


Rok 2022 / Rokiem Brunona Schulza

Odwiedziło nas już:
956722 osób

 

XI Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu, 7-13 lipca 2024
ХI Міжнародний Фестиваль Бруно Шульца у Дрогобичі, 7-13 липня 2024
11th International Bruno Schulz Festival in Drohobych, July 7-13, 2024

Aktualności
UKRAINA. Pierwsza popularna biografia Brunona Schulza


W Ukrainie ukazała się pierwsza popularna biografia Brunona Schulza, książka "Bruno Schulz" ANDRIJA PAWŁYSZYNA w serii "Znamienici Ukraińcy" Wydawnictwa Folio.
"Bruno Schulz wrócił na Ukrainę jako jedno z kluczowych ogniw kulturowego kodu Centralnej Europy" - czytamy w nocie wydawcy.

Urodzony we Lwowie i tamże mieszkający Andrij Pawłyszyn jest znaną postacią w pejzażu kulturalno-społecznym tego miasta i kraju: historyk, dziennikarz - człowiek mediów, tłumacz, kulturoznawca, pedagog, działacz kulturalno-społeczny i komentator polityczny. Jest współtwórcą lub współuczestnikiem wielu oryginalnych, perspektywicznych lwowskich inicjatyw kulturalno-społecznych, takich jak czasopismo „Ji” i Nagroda Czasopisma "Ji" czy Lwowskie Forum Wydawców.

W dorobku translatorskim ma m.in. przekłady na język ukraiński "Sklepów cynamonowych" Brunona Schulza i Jerzego Ficowskiego "Regionów wielkiej herezji", ostatnio tłumaczył "Lód" Jacka Dukaja i "Lwów. Kres iluzji..." Grzegorza Gaudena. Ma specjalny udział w przywracaniu pamięci o wielkich Lwowianach, takich jak chociażby Stanisław Jerzy Lec czy Stanisław Lem.
Zobacz info o Andriju Pawłyszynie na Wikipedii:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Andrij_Pawłyszyn
https://uk.wikipedia.org/wiki/Павлишин_Андрій_Степанович

Okładka książki

Od lat Andrij Pawłyszyn bada twórczość i biografię Brunona Schulza i ma znaczący wkład w recepcję jego dzieła w Ukrainie. Jest stałym i aktywnym uczestnikiem Międzynarodowych Festiwali Brunona Schulza w Drohobyczu i projektu Druga Jesień. Był także gościem między innymi programu Bruno4ever w Lublinie.

Jego książka "Bruno Schulz" (123 strony), jaka ukazała się w tym roku w znanej oficynie Folio w Charkowie, jest pierwszą ukraińską, popularną biografią drohobyckiego artysty i pisarza. Autor przybliża ukraińskiemu czytelnikowi historyczno-kulturowe konteksty biografii i dzieła Schulza (okres CK i II RP) oraz jego recepcji, szczególnie ukraińskiej - aby uwypuklić potrzebę akceptacji tej literatury dla budowania nowego obrazu tożsamości kulturowej współczesnej Ukrainy.

Narracja uporządkowana chronologicznie, czyli według dat-lat, oraz wplecione w nią krótkie biogramy ważnych postaci z czasów Schulza oraz dzisiejszych jego admiratorów, jak też cytaty z ich wypowiedzi lub publikacji - nadają książce zwięzłą formę oraz istotne walory edukacyjne, wskazując zainteresowanemu czytelnikowi drogę do dalszych odkryć fenomenu Schulza.

Prezentacja książki on-line / PEN Ukraine:
https://www.facebook.com/watch/live/?v=153922843376529&ref=watch_permalink

Książka

Andrij Pawłyszyn przyjedzie do Drohobycza w listopadzie 2021 w ramach Drugiej Jesieni i będzie promował swoją książkę.
GJ


07-08-2021, 00:18:18


  Festiwale


  NewsLetter

Podaj swój e-mailBądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza
Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs