Imieniny: Eustachego, Filipiny, Faustyny
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

jarecka leszek mądzik szpilki eon horusa drohobycz krcha golberg bułgarii noce górecka zwierciadło cytaty o schulzu bruno nasi artyści galeria o schulzu nieznanaukraina lublin festiwal 2012 filmy
  Ramka


SchulzFest 2024

XI MIĘDZYNARODOWY
FESTIWAL 
"Arka wyobraźni
Brunona Schulza"
w Drohobyczu

Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
- podstawowego funduszu celowego


***


***

  BRUNO4EVER 
2024-2026 
SchulzFest w drodze do ESK

Dni Brunona Schulza 
w Lublinie

Zrealizowano z pomocą finansową
MIASTA  LUBLIN

***





 ***


Rok 2022 / Rokiem Brunona Schulza

Odwiedziło nas już:
993158 osób

 

XI Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu, 7-13 lipca 2024
ХI Міжнародний Фестиваль Бруно Шульца у Дрогобичі, 7-13 липня 2024
11th International Bruno Schulz Festival in Drohobych, July 7-13, 2024

PATRONAT HONOROWY
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP Hanna Wróblewska, Konsul Generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz, 

Prezydent miasta Lublin Krzysztof Żuk, Mer miasta Drohobycz Taras Kuczma, Szef Drohobyckiej Rejonowej Administracji Wojskowej Stepan Kułyniak

Aktualności
Prof. Małgorzata Kitowska-Łysiak nie żyje


Prof. Małgorzata Kitowska-Łysiak nie żyje

17 października 2012 roku zmarła historyk sztuki, jedna z najwybitniejszych badaczek spuścizny Brunona Schulza i wielka przyjaciółka Schulzowskiej prowincji osobliwej oraz Festiwalu Schulzowskiego w Drohobyczu, Profesor Małgorzata Kitowska-Łysiak z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. To ogromna strata dla polskiej i światowej schulzologii.

Jeszcze kilka dni temu pisałyśmy do siebie wymieniając myśli o ostatnim Festiwalu Schulzowskim, który we wrześniu odbył się w Drohobyczu. Kibicowała Festiwalowi z odległości, z Lublina, bo nie mogła sama w nim uczestniczyć ze względu na stan zdrowia.

Cieszyła się, że z okazji Piątego Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu ukazało się w kijowskim wydawnictwie „Duch i Litera” ukraińskie tłumaczenie Szkiców krytycznych Brunona Schulza, które tylko raz w jej opracowaniu ukazały się w Polsce w Wydawnictwie UMCS w 2000 roku. Ukraińskie tłumaczenie Szkiców przygotowałam w stałych z nią konsultacjach, w ramach tegorocznej edycji programu stypendialnego „Gaude Polonia” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP – Profesor Małgorzata Kitowska-Łysiak była moim tutorem w ramach tego stypendium. Napisała słowo wstępne do Szkiców, adresowane do ukraińskiego czytelnika, które przetłumaczyłam na język ukraiński. To świetne wprowadzenie do nieznanych do tej pory ukraińskiemu odbiorcy krytycznoliterackich, teoretycznych i filozoficznych tekstów Brunona Schulza - i trudno byłoby o kogoś, kto zrobiłby to lepiej.

Małgorzata Kitowska-Łysiak sporo pisała o Schulzu i kontekstach sztuki, literatury, kultury jego epoki. Pisała z wielką pasją i wielką precyzją naukową. Była rzadkim badaczem ciągle poszukującym nowych argumentów, okoliczności, przyczynków dotyczących dzieła Brunona Schulza. Jest autorką bardzo cennych tekstów o spuściźnie plastycznej Schulza oraz książki Schulzowskie marginalia (Wydawnictwo KUL, Lublin 2007).  

Rozmawiało się z nią łatwo i z wielką przyjemnością – na różne tematy, nie tylko schulzowskie. I zawsze chciało się z nią rozmawiać. Potrafiła wysłuchać, poradzić, zrozumieć. Reagowała żywo i z wielkim zaangażowaniem na wszystkie sprawy dotyczące Brunona Schulza i zachowania/reanimowania pamięci o nim w Drohobyczu. Od samego początku wspierała wszystkie moje ze śp. Igorem Meniokiem pomysły: powstanie Centrum Polonistycznego na Uniwersytecie w Drohobyczu, otwarcie wstępnej wersji Muzeum Brunona Schulza (Izby Pamięci) w jego dawnym gabinecie profesorskim w budynku dawnego Gimnazjum Jagiełły, zainicjowanie Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu. Zawsze była jednym z najlepszych doradców w drohobyckich sprawach, związanych z Schulzem. Zawsze była bardzo pomocna.

Całkiem niedawno pisała o zmarłym drohobyczaninie Zenonie Filipowie, którego dobrze znała i ceniła jako kolekcjonera dawnych pocztówek i innych materialnych znaków przeszłości Drohobycza, który przed śmiercią zdążył wydać wspaniałą książkę o sztuce fotografii z Drohobycza.

Winszowała solenizantowi Alfredowi Schreyerowi – świetnemu muzykowi i śpiewakowi, ostatniemu rdzennemu Żydowi z Drohobycza i ostatniemu w tym mieście uczniowi Brunona Schulza, który niedawno obchodził dziewięćdziesiąte urodziny.

Niecały rok temu z bólem przyjęła wiadomość o nagłej śmierci rektora Uniwersytetu w Drohobyczu, Profesora Walerego Skotnego, który wspierał każdą ideę promowania Schulza w Drohobyczu, w tym Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza  w rodzinnym mieście tego pisarza i artysty.

Była najbliżej genialnych inicjatyw schulzowskich śp. Profesora Władysława Panasa, którego bardzo ceniła i lubiła jako wybitnego i  niekonwencjonalnego schulzologa. W 2002 roku współorganizowała razem z nim największą w Polsce konferencję poświęconą Schulzowi i współredagowała książkę W ułamkach zwierciadła. W 110. rocznicę urodzin i 60. rocznicę śmierci Brunona Schulza (TN KUL, Lublin 2003).

Razem ze mną przeżywała kilka lat temu nagłą śmierć mego męża Igora, wspierała mnie we wszystkich moich staraniach, aby kontynuować i rozwijać jego pomysły. Pisała listy, w których zawsze była otwarta i wypowiadała dobre intencje przyjacielskie.

Profesor Małgorzata Kitowska-Łysiak zawsze była tolerancyjna, miała łagodny stosunek do świata i wysokie wymagania wobec siebie. Odbierałam ją jako człowieka z ciepłym światłem w sercu, które świeciło dla wszystkich, kto z nią pracował, rozmawiał, przyjaźnił się. Trudno uwierzyć, że odeszła od nas i musimy ją pożegnać na zawsze. Pozostawiła nam jednak światło swojego serca.

Z ogromną wdzięcznością dla Ciebie, Małgosiu Droga, za Twoją przyjaźń i Twoje dobre i mądre słowa, które pozostaną ze mną na zawsze – Wiera Meniok

Drohobycz, 17 października 2012 roku                               


20-10-2012, 22:16:38


  Festiwale






  NewsLetter

Podaj swój e-mail



Bądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza




Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs