Imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

noce galeria bułgarii o schulzu górecka krcha nieznanaukraina golberg lublin bruno filmy cytaty o schulzu eon horusa zwierciadło drohobycz szpilki leszek mądzik jarecka festiwal 2012 nasi artyści
  Ramka


SchulzFest 2024

XI MIĘDZYNARODOWY
FESTIWAL 
"Arka wyobraźni
Brunona Schulza"
w Drohobyczu

Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
- podstawowego funduszu celowego


***


***

  BRUNO4EVER 
2024-2026 
SchulzFest w drodze do ESK

Dni Brunona Schulza 
w Lublinie

Zrealizowano z pomocą finansową
MIASTA  LUBLIN

***

 ***


Rok 2022 / Rokiem Brunona Schulza

Odwiedziło nas już:
930644 osób

 

XI Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu, 7-13 lipca 2024
ХI Міжнародний Фестиваль Бруно Шульца у Дрогобичі, 7-13 липня 2024
11th International Bruno Schulz Festival in Drohobych, July 7-13, 2024

Aktualności
BRUNO SCHULZ I JEGO ARKA WYOBRAŹNI. KOKPiT KAZIMIERZ DOLNY


      Twórczość Brunona Schulza (1892-1942), jednego z najbardziej oryginalnych polskich pisarzy i artystów XX wieku, nie jest zabytkiem historii literatury, sztuki i kultury. Jego opowiadania i grafiki, jego biografia oraz rodzinny Drohobycz nieustannie inspirują artystów, wciąż powstają w różnych krajach i kręgach kulturowych nowe, dedykowane Schulzowi wystawy plastyczne, spektakle teatralne, filmy czy książki oraz kolejne tłumaczenia tych opowiadań (jest ich już na niemal pięćdziesiąt języków świata).
     Postać Schulza jest również metaforą i symbolem dramatów XX wieku, jakie światu przyniósł nazizm, faszyzm i komunizm, które niszczą nie tylko wolność twórczą, także wolność powszechną, a społeczeństwa zmieniają w bestie.
      Jego rodzinny Drohobycz, opisany jako arkadia, ma trwałe miejsce w słowniku miast magicznych, a więc takich, w których obok geograficznej fizyczności i historii, architektury i codziennego życia realnego istnieje świat inny – mityczny, niewidoczny, ale odczuwany, kreujący tajemniczą aurę miasta. Do takiego Drohobycza zapraszają opowiadania Brunona Schulza, jak i dzieła artystów współczesnych, których on nieustannie inspiruje, do miasta na którego tkance wizualnej rozrasta się przebogaty ogród wyobraźni i wolności, w jakim każdy czuje się dobrze, jak u siebie, i ponad złem.

KURATOR WYSTAWY:
Grzegorz Józefczuk
ORGANIZATORZY:
*Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki, Kazimierz Dolny
Dyrektor: Józef Maksymilian Skrzeczkowski
*Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza, Lublin
Prezes: Grzegorz Józefczuk
brunoschulzfestival.org
WSPARCIE:
Fundacja „Muzeum i Festiwal Brunona Schulza”, Drohobycz / Ukraina
Miasto Lublin


SALA 1:
Wystawa dokumentalno-historyczna ze zbiorów Stowarzyszenia Festiwal Brunona Schulza. Przedstawia kontekst miejsca życia i twórczości Brunona Schulza w wymiarze osobistym, politycznym i kulturowym. Są to dawne fotografie studyjne z epoki i świadectwa szkolne, detale z architektury (także w Sali nr 2) i inne dokumenty. Są tu również prace Bartłomieja Michałowskiego, Lewko Mykytycza, Tadeusza Mysłowskiego, Stanisława Ożoga, Bertoloda Schenkelbacha, Małgorzaty Wysockiej, fotografie Lucjana Demidowskiego  i Maxa Skrzeczkowskiego, a w sali „łącznikowej” – obrazy Mariusza Drzewińskiego.

SALA 2:
AKWARELOWY  DROHOBYCZ: WYSTAWA ZBIOROWA
Główną część tej wystawy tworzy cyklu obrazów wybitnych polskich malarzy-akwarelistów „Akwarelowy Drohobycz”. Cykl składa się z 29 akwarel autorstwa 13 artystek i artystów. Cykl powstał w ramach projektu "Bruno4ever. Dni Brunona Schulza w Lublinie", wspieranego grantowo przez miasto Lublin. Miał to być międzynarodowy plener, jednakże artyści nie mogli pojechać na Ukrainę z powodu pandemii covidowej. Mimo to kuratorzy projektu (Bartłomiej Michałowski, Dariusz Płecha) zrealizowali plener w formacie online – i poprzez malarstwo akwarelowe Drohobycz, rodzinne miasto Brunona Schulza, znakomicie przedstawili. Zestaw prac zadziwia wielością możliwości estetycznych, warsztatowych, kolorystycznych, kompozycyjnych, jakie kryją się w technice akwareli.
Cykl po raz pierwszy zaprezentowano w Drohobyczu podczas IX Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza (15-21.XI.2020), następnie pokazano go w Galerii Okna Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie (17.VI.- 9.VII. 2021), a potem przez rok wędrował po miastach południa Polski, poczynając od Bytomia, który jest miastem partnerskim Drohobycza. Cieszymy się, że teraz zostanie pokazany w Kazimierzu Dolnym. 
AUTORZY CYKLU: Magdalena Brauze, Minh Dam, Jarosław Drążek, Artur Gołębiowski, Kazimierz Kraczoń, Jacek Kwiatkowski, Michał Jasiewicz, Tatiana Majewska, Ewelina Maliborska, Bartłomiej Michałowski, Dariusz Płecha, Artur Przybysz,  Anna Liwia Strutyńska. DOSTĘP INFORMACYJNO-PROMOCYJNY DO DOKUMENTACJI:
https://www.facebook.com/Drohobycz-akwarelowy-103439298347223
https://www.youtube.com/watch?v=phbbZBKh7ds https://www.mbp.lublin.pl/archiwum/650-wernisaz-wystawy-drohobycz-w-akwareli
SUPLEMENT: stanowią go prace Włodzimierza Finke – cegły multikulturowe połączone z artefaktami historycznymi z Drohobycza oraz rzeźba Sławomira Wójtowicza (posadowione we wnękach sali).
SALA NR 3 (dolna)
WYSTAWA PLANSZOWA „BRUNO SCHULZ I JEGO ARKA WYOBRAŹNI”
Wystawa złożona z 12 plansz, przygotowana w związku z ogłoszeniem przez Senat RP roku 2022 – Rokiem Brunona Schulza. Projekt wystawy przygotowało Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza (autor projektów: Grzegorz Józefczuk), a w jej realizację zapewnił Bytomski Klub Samorządowy; inicjatorem jest senator Halina Bieda z Bytomia.
Premierowy, uroczysty pokaz wystawy odbył się w Senacie RP 20 lipca 2022 roku.
Wystawa prezentuje swoistość rodzinnego miasta Brunona Schulza, biografię pisarza – miejsca ważne dla jego życia, jego twórczość, jak i współczesną recepcję oraz współczesne inspiracje artystyczne.
Zobacz:
otwarcie wystawy: https://www.youtube.com/watch?v=G8186HK3tDM
https://dzieje.pl/kultura-i-sztuka/w-senacie-otwarto-wystawe-bruno-schulz-i-jego-arka-wyobrazni

HARMONOGRAM WYDARZEŃ 1-30 lipca 2023 KOKPiT (plan ogólny)
WERNISAŻ: 1 lipca (sobota), godz. 14
WYDARZENIE:  14 lipca (piątek), spotkania, oprowadzanie kuratorskie, pokaz dokumentacji video
WYDARZENIE: 30 lipca (niedziela), spotkania, oprowadzanie kuratorskie, pokaz filmu „Sanatorium pod Klepsydrą” w reżyserii Wojciecha Hasa – w 50.lecie premiery filmu, który otrzymał Nagrodę Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes.


05-07-2023, 01:00:00


  Festiwale


  NewsLetter

Podaj swój e-mailBądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza
Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs