Imieniny: Kryspina, Wiktora, Jana
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

golberg jarecka nasi artyści zwierciadło noce eon horusa leszek mądzik filmy drohobycz festiwal 2012 galeria bruno lublin nieznanaukraina bułgarii cytaty o schulzu szpilki górecka krcha o schulzu
  Ramka


SchulzFest 2024

XI MIĘDZYNARODOWY
FESTIWAL 
"Arka wyobraźni
Brunona Schulza"
w Drohobyczu

Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
- podstawowego funduszu celowego


***


***

  BRUNO4EVER 
2024-2026 
SchulzFest w drodze do ESK

Dni Brunona Schulza 
w Lublinie

Zrealizowano z pomocą finansową
MIASTA  LUBLIN

***

 ***


Rok 2022 / Rokiem Brunona Schulza

Odwiedziło nas już:
937893 osób

 

XI Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu, 7-13 lipca 2024
ХI Міжнародний Фестиваль Бруно Шульца у Дрогобичі, 7-13 липня 2024
11th International Bruno Schulz Festival in Drohobych, July 7-13, 2024

Aktualności
SZMA ISRAEL. Nowe drohobyckie filmy Małgorzaty Burzyńskiej-Keller


Filmy są pokłosiem wyjazdu reżyserki na Ukrainę w lipcu i sierpniu 2023 roku. Małgorzata Burzyńska-Keller jest pomysłodawczynią filmów, autorką ich scenariusza i realizatorką, zdjęcia robił Tomasz Smyk, montaż jest dziełem Ireneusza Dzieducha.

W „Drohobyczu wojennym” głównym narratorem jest Leonid Golberg, legendarna postać miasta, dziennikarz i publicysta, pełniący obowiązki szefa gminy żydowskiej, sprawujący opiekę nad synagogą drohobycką, w której zresztą toczy się rozmowa zarejestrowana w filmie. Golberg opowiada o tym, co w czasie wojny dzieje się w Drohobyczu i co robi wspólnota żydowska. Czołówka filmu pokazuje jednak Lwów, miejsca zbombardowane przez rosyjskich agresorów, które udało się Burzyńskiej-Keller sfilmować dzięki pomocy służb policyjno-wojskowych.

Link do filmu „Drohobycz wojenny”:

https://vod.tvp.pl/programy,88/programy-redakcji-audycji-ekumenicznych-odcinki,274871/odcinek-45,S01E45,704648

W drugim filmie – „Pamiętajmy o Brunonie Schulzu” – narratorką jest Wiera Meniok, wykładowczyni Uniwersytetu w Drohobyczu, dyrektorka Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu, zaś rozmowa toczy się w Muzeum Pokoju Brunona Schulza (gmach główny Uniwersytetu, dawne Gimnazjum Króla Władysława Jagiełły). Małgorzata Burzyńska-Keller na początku pyta, co zmieniło się w ciągu ośmiu lat, kiedy była tu poprzednio, Wiera Meniok w odpowiedzi stwierdza, że Schulz stał się w Ukrainie postacią bardziej rozpoznawalną, co jest jego kolejnym zwycięstwem w świecie realnym, na co wielki wpływ miał Serhij Żadan, „główny głos poetycki Ukrainy”, kiedy w 2014 roku po raz pierwszy przyjechał do Drohobycza, odkrył dla siebie Schulza i dla innych, i od tego czasu wędruje „za cieniem Schulza”. Wiera Meniok zdaje sprawę m.in. z okoliczności i problemów, jakie wojna stwarzała dla kontynuowania festiwalu schulzowskiego.

Na uwagę zasługują utrzymane w poetyckiej konwencji ujęcia Tomasza Smyka, dbałość o kompozycję kadru, stabilności jak i dynamika ujęć.

Link do filmu „Pamiętajmy o Brunonie Schulzu”:

https://vod.tvp.pl/programy,88/programy-redakcji-audycji-ekumenicznych-odcinki,274871/odcinek-46,S01E46,787561

Przed ośmiu laty, w 2015 roku Małgorzata Burzyńska-Keller (z ekipą firmy N-Vison, Dorotą i Wojciechem Nowakowskimi) zrealizowała film „Bruno Schulz z Drohobycza”, gdzie główną narratorką – przewodnikiem po twórczości i biografii Schulza oraz po Drohobyczu była również Wiera Meniok.

Link do filmu „Bruno Schulz z Drohobycza”:

https://vod.tvp.pl/filmy-dokumentalne,163/bruno-schulz-z-drohobycza,336607

Zobacz również m.in.

Fb Szma Israel:

https://www.facebook.com/profile.php?id=100063545435925

O filmie z 2015 roku; strona nr 14 (kwiecień 2015):

https://www.lwow.com.pl/kurier-galicyjski/2015_07_227.pdf

MAŁGORZATA BURZYŃSKA-KELLER – pochodząca z Wrocławia scenarzystka, reżyserka filmowa, absolwentka Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (1994); asystentka wybitnego reżysera Wojciecha Jerzego Hasa; studiowała również w Columbia University w Nowym Jorku. Członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Autorka cyklicznego programu telewizyjnego Szma Israel poświęconego historii, tradycjom i życiu współczesnemu Żydów polskich. Inicjatorka wielu projektów i inicjatyw instytucjonalnych związanych z kulturą żydowską.  


28-09-2023, 22:16:50


  Festiwale


  NewsLetter

Podaj swój e-mailBądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza
Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs