Imieniny: Jolanty, Wita, Wioli
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

bruno filmy krcha szpilki leszek mądzik bułgarii golberg eon horusa drohobycz zwierciadło noce nasi artyści cytaty o schulzu galeria górecka o schulzu jarecka lublin festiwal 2012 nieznanaukraina
  Ramka


SchulzFest 2024

XI MIĘDZYNARODOWY
FESTIWAL 
"Arka wyobraźni
Brunona Schulza"
w Drohobyczu

Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
- podstawowego funduszu celowego


***


***

  BRUNO4EVER 
2024-2026 
SchulzFest w drodze do ESK

Dni Brunona Schulza 
w Lublinie

Zrealizowano z pomocą finansową
MIASTA  LUBLIN

***

 ***


Rok 2022 / Rokiem Brunona Schulza

Odwiedziło nas już:
956735 osób

 

XI Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu, 7-13 lipca 2024
ХI Міжнародний Фестиваль Бруно Шульца у Дрогобичі, 7-13 липня 2024
11th International Bruno Schulz Festival in Drohobych, July 7-13, 2024

Aktualności
DROHOBYCZ, POLSKA, NIEMCY, LITERATURA. Nagroda im. Karla Dedeciusa


Lothar Quinkenstein został uhonorowany Nagrodą im. Karla Dedeciusa, przyznawaną dla wybitnych tłumaczy literatury polskiej na język niemiecki.
Quinkenstein przełożył m.in. „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk
oraz „Oko Cadyka” Władysława Panasa.
Laureat jest częstym gościem w Drohobyczu, uczestnikiem SchulzFestu, ostatnio był kilka dni temu z wykładami o pracy nad przekładami Tokarczuk oraz o międzykulturowej germanistyce.
W Lublinie mieliśmy przyjemność zaprosić go m.in. do rozmowy
w ramach Salonu Ludzi Ciekawych.

Lothar Quinkenstein (Bayreuth, 1967) mieszka w Berlinie; w latach 1994-2011 mieszkał w Polsce. Studiował germanistykę i etnologię we Freiburgu. Związany był z wieloma uczelniami, obecnie jest wykładowcą germanistyki międzykulturowej w Collegium Polonicum w Słubicach. Krąg jego aktywności jest imponujący, publikuje prozę, poezję, eseje, prace krytyczne i z zakresu teorii literatury i kultury, podejmuje inicjatywy wydawnicze, jest znakomitym pedagogiem podkreślającym wagę kontaktów studenckich ponad barierami granic.

QUINKENSTEIN, SCHULZ, DROHOBYCZ, LUBLIN

Jak podkreślają organizatorzy Nagrody im. Karla Dedeciusa, na szczególną uwagę zasługują, dokonane wspólnie z Lisą Palmes, przekłady „Historii jednego życia” Ludwika Hirszfelda, „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk oraz (w przygotowaniu) „Lalki” Bolesława Prusa. Lothar Quinkenstein – podkreśla się – jest tłumaczem całym sercem i duszą; celebruje język i nigdy nie zadowala się szybkimi rezultatami.

Dla nas ważne są związki Lothara Quinkensteina z Brunonem Schulzem i Drohobyczem. Autorowi „Sklepów cynamonowych” poświęcił m.in. specjalny esej w swej książce "Erinnerung an Klara Blum. Essays und Kritiken aus der Mitte Europas", przełożył też tekst Władysława Panasa o Lublinie, „Oko Cadyka” (Das Auge des Zaddik: Essay über Lublin; z  Agnieszką Hudzik), w którym sławny schulzolog wzorowo prezentuje zastosowanie swojej metody oglądu rzeczywistości magicznej.

W ramach projektu Bruno4ever mieliśmy przyjemność gościć Lothara Quinkensteina m.in. w Salonie Ludzi Ciekawych na spotkaniu "Środek Europy. Między mitologią a kabałą", prowadzonym przez Grzegorza Józefczuka.

W DROHOBYCZU W MAJU

Laureat gościł w Drohobyczu ostatnio niedawno, w dniach 13–15 maja 2024, dzięki kontaktom z Wierą Meniok, na zaproszenie Uniwersytetu w Drohobyczu.

Foto. Igor Feciak, Drohobycz
W PolCentrum w Drohobyczu, Wiera Meniok i Lothar Quinkenstein, 13 maja 2024 // Foto Igor Feciak

W Polonistycznym Centrum Naukowo-Informacyjnym Uniwersytetu w Drohobyczu wygłosił wykład .„Iskry zbawienia”. Przygody z przekładem „Ksiąg Jakubowych” Olgi Tokarczuk na język niemiecki”, natomiast w Centrum Współpracy Ukraińsko-Austriackiej wykład „Germanistyka Międzykulturowa. O nowych spojrzeniach na zjawiska literatury i kultury”.

Foto. Igor Feciak, Drohobycz
Z powodu alarmu część wykładu odbyła się w schronie, 13 maja 2024 // Foto Igor Feciak

Gość spotkał się z rektor Uniwersytetu prof. Walentyną Bodak i dziekanem Wydziału Filologii Ukraińskiej i Obcej prof. Petrem Maćkiwem, zwiedził m.in. Synagogę i Park Krajobrazowy Iwana Franki w Nachujowicach, rozmawiał o swoim pobycie i pracy w studio „Twoje Radio” w Drohobycz. Ponieważ jest poetą, nie odmówił zaproszenia na spotkanie wokół książki grupy poetyckiej „Drohema”.

NAGRODA DEDECIUSA

Nagroda im. Karla Dedeciusa przyznawana jest co dwa lata od 2003 roku. Laureat otrzymuje nagrodę finansową  oraz rezydencję w Willi Dedeciusa w Krakowie. Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się 24 maja 2024 r. w Darmstadt. Nagrodę równoległą, dla tłumacza literatury niemieckiej na polski otrzymała Urszula Poprawska, tłumaczka-freelancerka z Krakowa.


Laureaci – tłumacz polski i tłumacz niemiecki – zostają wyróżnieni za wybitne osiągnięcia translatorskie, a tym samym za pracę na rzecz porozumienia między Polakami i Niemcami – podkreślają organizatorzy, Niemiecki Instytut Spraw Polskich (Deutsches Polen-Institut). Od roku 2022 sponsorem nagrody jest bank Sparkasse Darmstadt, partnerami Willa Decjusza w Krakowie i Europejskie Kolegium Tłumaczy w Straelen oraz Fundacja Karla Dedeciusa we Frankfurcie nad Odrą.

Karl Dedecius (1921, Łódź – 2016, Frankfurt nad Menem), wybitny niemiecki tłumacz literatury polskiej, niebywała osobowość o niezwykłym życiorysie. Tłumacz i promotor literatury polskiej. W 1980 roku założył Deutsches Polen-Institut w Darmstadt. Uhonorowany m.in. Orderem Orła Białego i doktoratem honorowym KUL w Lublinie.

RED


18-05-2024, 01:29:53


  Festiwale


  NewsLetter

Podaj swój e-mailBądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza
Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs