Imieniny: Artura, Brunona, Fryderyki
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

filmy górecka nieznanaukraina bruno galeria drohobycz szpilki jarecka zwierciadło golberg leszek mądzik lublin o schulzu festiwal 2012 krcha nasi artyści eon horusa cytaty o schulzu noce bułgarii
  Ramka


SchulzFest 2024

XI MIĘDZYNARODOWY
FESTIWAL 
"Arka wyobraźni
Brunona Schulza"
w Drohobyczu

Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
- podstawowego funduszu celowego


***


***

  BRUNO4EVER 
2024-2026 
SchulzFest w drodze do ESK

Dni Brunona Schulza 
w Lublinie

Zrealizowano z pomocą finansową
MIASTA  LUBLIN

***





 ***


Rok 2022 / Rokiem Brunona Schulza

Odwiedziło nas już:
998119 osób

 

XI Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu, 7-13 lipca 2024
ХI Міжнародний Фестиваль Бруно Шульца у Дрогобичі, 7-13 липня 2024
11th International Bruno Schulz Festival in Drohobych, July 7-13, 2024

PATRONAT HONOROWY
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP Hanna Wróblewska, Konsul Generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz, 

Prezydent miasta Lublin Krzysztof Żuk, Mer miasta Drohobycz Taras Kuczma, Szef Drohobyckiej Rejonowej Administracji Wojskowej Stepan Kułyniak

Aktualności
SCHULZFEST DROHOBYCZ 2024. Wystawy. Artyści: Anton Logov


Postabstrakcjonista w kapeluszu
Jeden z najbardziej znanych malarzy swego pokolenia, śmiało artystycznie wędrujący między koloryzmem i realizmem o uproszczonych figuracjach, a radykalnym abstrakcjonizmem. Ten pierwsze styl ujawnia się na płótnach małych formatów, ten drugi najbardziej – na blejtramach wprost gigantycznych rozmiarów.   

Na wystawie przygotowanej dla SchulzFestu 2024 wyraźny kontekst narodowy i wojenny dominuje w dwóch obrazach. „Ukraina” jest pejzażem z perspektywą ciemnego pola, malowanego wyrazistymi pociągnięciami pędzla, jakby był narzędziem orki w czarnej ziemi. Nad polem żółta smuga styka się z niebieskim firmamentem – to kolory Ukrainy. Natomiast obraz „Charków” przedstawia ludzi, za którymi płonie dom, uciekają, może kogoś niosą. Postacie malowane są szkicowo, grubym pędzlem, czarną jak tusz farbą, a wszystko spowija poświata ognia, którego groza i nieokiełzanie oddano w inny sposób, rozmazaniem i przecierkami żółci czerwieni.

Taka jest tematyka tego malarstwo Antona Logova – natura i pejzaż oraz sceny rodzajowe z ludźmi, przede wszystkim w przestrzeni miejskiej, zurbanizowanej. Artysta bardzo sprawnie ostatnio buduje proste z pozoru kompozycje, oparte na silnych plamach barw, wzmocnione małymi detalami czy sylwetkami, płótna zbudowane na kontraście. Te miejskie pejzaże mogą nie mieć śladu wojny, a jednak kreują one u odbiorcy swoiste poczucie napięcia, jakby poza ramami obrazu działo się coś niepokojącego. Przestrzeń życia staje się przestrzenią zagrożenia. Zewnętrzna uniwersalność przedstawieniowa tych obrazów jest zatem zarazem bardzo konkretna, ukraińska, może kijowska.
 
Natomiast Logova płótna wielkie, 2x2 metry i większe, skłaniają do wielu interpretacji, bo są totalne i niejednoznaczne. W tytułach nawiązują do sytuacji geofizycznych i planetarnych albo abstrakcyjnych relacji. Artysta używa różnych technik i miesza je dla osiągnięcia efektu wielowarstwowości obrazu, do zharmonizowanej całości wprowadza zrównoważony kontrast. Nakłada warstwy farb, przeciera je, różne oświetlenie i koncentracja odbiorcy skłaniają do różnych odczytań. Trzeba przyznać, że artysta gra skalą wspaniale, a ta znakomicie współgra z przedstawieniem, a na przykład dyptyki zdają się mieć różne wersje zestawiania. Techniczna biegłość i oryginalność Logova przykuje uwagę odbiorcy szukającego realistycznych kontekstów lub egotycznych i egzystencjonalnych przestrzeni, jak i tego, który fascynuje się samą materią malarską. Jest w tych obrazach i wszystko i nic – poza malarskim gestem.

Anton Logov pochodzi z miasta Rozdilna koło Odessy (rocznik 1984), w Odessie skończył szkołę artystyczną, a następnie Narodową Akademię Sztuk Pięknych i Architektury w Kijowie. Mieszka i pracuje w Kijowie. Ma w dorobku nagrody i wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych. Mówi o sobie: artysta czasu postabstrakcji. Podkreśla, że dzisiaj trudno oderwać się od myśli o wojnie. Dlatego w jego pracach jest przekaz wojny, walka o przyszłość.

Ten jeden z najbardziej znanych artystów swego pokolenia zwykł wszędzie pokazywać się w czarnym kapeluszu.

Grzegorz Józefczuk

Galeria Szkoły Plastycznej, Drohobycz, ul. Iwana Franki 14, Anton Logov (Kijów), „Nasz kosmos”; wystawa SchulzFest 2024 czynna do 30 lipca 2024.

ZOBACZ:
http://yagallery.com/en/authors/anton-logov
https://www.facebook.com/logovav/


20-07-2024, 22:10:27


  Festiwale






  NewsLetter

Podaj swój e-mail



Bądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza




Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs