Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

bułgarii o schulzu festiwal 2012 szpilki zwierciadło filmy lublin krcha noce bruno cytaty o schulzu drohobycz golberg eon horusa leszek mądzik nieznanaukraina galeria nasi artyści górecka jarecka
  Ramka


SchulzFest 2024

XI MIĘDZYNARODOWY
FESTIWAL 
"Arka wyobraźni
Brunona Schulza"
w Drohobyczu

Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
- podstawowego funduszu celowego


***


***

  BRUNO4EVER 
2024-2026 
SchulzFest w drodze do ESK

Dni Brunona Schulza 
w Lublinie

Zrealizowano z pomocą finansową
MIASTA  LUBLIN

***





 ***


Rok 2022 / Rokiem Brunona Schulza

Odwiedziło nas już:
931875 osób

 

XI Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu, 7-13 lipca 2024
ХI Міжнародний Фестиваль Бруно Шульца у Дрогобичі, 7-13 липня 2024
11th International Bruno Schulz Festival in Drohobych, July 7-13, 2024

Aktualności
Okultyzm w wersji drohobyckiej


Bruno Schulz i Eon Horusa

Czy Adam Wosiak spełnia obietnicę dowiedzenia tego, iż twórczość Bruno Schulz „jest zgodna z Duchem Nowego Eonu – Horusa Zwycięskiego Dziecka w Koronie”, pozostawiamy do rozstrzygnięcia czytelnikom. Młody gdański okultysta, absolwent polonistyki Uniwersytetu Gdańskiego, niegdyś współtwórca grupy „Łza Zeschniętej Róży” (1994-1997, tzw. liryczny pagan metal; wydali jedną kasetę p.t. „Majestat Mgieł Nocnych”) napisał krótką rozprawę, wydaną właśnie przez Warszawską Firmę Wydawniczą, z ilustracjami Agnieszki Skatuły.

„Labirynt Brunona Schulza” to interpretacja prozy Schulza przez pryzmat okultyzmu i mistycyzmu, szczególnie Aleistera Crowleya (1875-1947). Ten angielski klasyk okultyzmu, założyciel Zakonu Srebrnej Gwiazdy twierdził, że dzieje ludzkości rozpadają się na trzy części, trzy epoki - światy – eony. Eon Izydy (bliżej natury) i Eon Ozyrysa (bliżej rozumu) już przeminęły, wchodzimy bowiem w Eon Horusu (zjednoczenia; także czas... dziecka). Jednym z fundamentów filozofii Eonu Horusa, tzw. Thelemy, jest dogmat „Nie ma prawa poza Czyń wedle swej woli”.

Intuicyjnie (jak też świadomie) ten proces przemian poznajemy poprzez najróżniejsze wydarzenia inicjacyjne (sytuacje graniczne), które przypominają wędrówki przez labirynt w myśl zasady, że wędrówka ta ma trzy etapy, przy czym w centrum labiryntu następuje przemiana tego, który w labirynt wstąpił. Ten proces i matryca labiryntu, zdaniem Adama Wosiaka, znajduje odzwierciedlenie w wielkich systemach myśli i interpretacji rzeczywistości jak i w sztuce i kulturze, a tym – właśnie w prozie Brunona Schulza.

Nic zatem dziwnego, że opisywanie wchodzenia w labirynt w prozie Schulza autor rozpoczyna od cytatu ze „Sklepów cynamonowych”: „Wyszedłem w noc zimową /…/ Była to jedna z tych /…/ nocy, w których firmament gwiezdny jest tak rozległy i rozgałęziony, jakby rozpadł się, rozłamał i podzielił na labirynty odrębnych niebios /…/.” Rozprawę kończy myśl taka: „Schulz nie mityzował rzeczywistości. Dla niego rzeczywistość sama stała się mitem”. 

Adam Wosiak, Labirynt Brunona Schulza, WFW Warszawa 2012

DZIĘKUJEMY Pawłowi Mehringowi (Bisclaveret/ kolektyw artystyczny Zoharum) za przysłanie książki. Pozdrawiamy!  


25-10-2012, 00:31:07


  Festiwale






  NewsLetter

Podaj swój e-mail



Bądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza




Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs