Imieniny: Saby, Kryspiny, Wilmy
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

drohobycz galeria eon horusa krcha festiwal 2012 filmy bruno o schulzu noce cytaty o schulzu leszek mądzik lublin szpilki górecka zwierciadło bułgarii nieznanaukraina golberg jarecka nasi artyści
  Ramka


X SchulzFest Lublin-Drohobycz 2022


MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL
BRUNONA SCHULZA

Arka Wyobraźni
DROHOBYCZ / UKRAINA
2022

"Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
- podstawowego funduszu celowego"

***


  BRUNO4EVER 
2021-2023 

Dni Brunona Schulza 
w Lublinie
SCHULZFEST 
Zrealizowano z pomocą finansową
MIASTA  LUBLIN

***

***

 
Rok 2022 / Rokiem Brunona Schulza

Odwiedziło nas już:
826023 osób
Aktualności
DRUGA JESIEŃ. W 70 lecie śmierci Brunona Schulza


Listopadowe uroczystości i manifestacje kulturalne w Drohobyczu

Kadisz odmawia Józef KarpinUroczystości rozpoczęły się o godz. 11 od spotkania ekumenicznego w miejscu śmierci Brunona Schulza, przy tablicy upamiętniającej to tragiczne wydarzenie.  Pierwszy wystąpił Józef Karpin - przewodniczący gminy żydowskiej odmówił kadisz; po nim słowa modlitwy wypowiedział ksiądz z kościoła rzymsko-katolickiego, następnie – grekokatolicy z cerkwi katedralnej św. Trójcy, oraz prawosławni. To wyjątkowa i niespotykana uroczystość.

Głos zabrała również prof. Nadia Skotna, rektor Uniwersytetu w Drohobyczu; w roli gospodarza wystąpiła Wiera Meniok. Złożono kwiaty, zapalono świece. Była to okazja do spotkań, wiadomo bowiem, że tego dnia o godz. 11 będzie tutaj Alfred Schreyer, przedstawiciele mniejszości polskiej i żydowskiej, młodzież związana np. z teatrem Alter i inni ciekawi ludzie.

19 listopada 2012, godz. 11, Drohobycz

Księża z Drohobycz, o. Miroslaw i o.Mikołaj

Następnie w niewielkim pomieszczeniu Centrum Artystycznego „Alter” przedstawiono film dokumentujący projekt „Półtora miasta” zrealizowany latem przez Teatr Akademia Ruchu z Warszawy i drohobycki Teatr Alter; odbyła się także projekcja filmu zrealizowanego podczas V. Festiwalu przez TVP Kultura.

Wieczorem o godz. 18 (na scenie kameralnej Lwowskiego Akademicko-Obwodowego Teatru Muzyczno-Dramatycznego im. Jurija Drohobycza) Teatr Alter wystawił premierowo spektakl „N-kvartet/ Orkiestr iNspiraцiї”, wykorzystujący nie po raz pierwszy techniki pracy i teatralnej figuracji Tadeusza Kantora, Krzysztofa Miklaszewskiego oraz po raz pierwszy - Bogusława Schaeffera. Na finał w Centrum „Alter” odbył się wieczór debiutów, czyli „Porody literackie”.

Teatr Alter

Teatr Alter

We wtorek, 20 listopada w Willi Bianki, czyli Pałacu Sztuki Muzeum Drohobyczyna, otwarto dwie wystawy: „Dialog z Brunonem Schulzem” – Włodzimierza Finke z Łodzi, oraz „Ptaki” – Olgi Czychryk z Drohobycza. Artysta z Łodzi od lat tworzy w dialogu z Schulzem; jest autorem wielu obrazów i rysunków, a także niezwykle oryginalnych i wyjątkowych form ceramicznych i rzeźb „ilustrujących” prozę Schulza. Włodzimierz Finke był w Drohobyczu podczas V. festiwalu, i teraz bardzo chciał uczestniczyć w kadiszu, jednak względy osobiste nie pozwoliły mu przyjechać. Odczytano list od artysty. Włodzimierz Finke dokonał daru swoich prac na rzecz przyszłego Muzeum Schulza (jest kilka inicjatyw; pierwsza i najważniejsza to tzw. Wersja Wstępna Muzeum Schulza w jego dawnym pokoju gimnazjalnym). Natomiast Olga Czychryk, młoda artystka z Drohobycza, wystawiała swe prace podczas V. Festiwalu w ramach off-Festiwalu ArtVilla. Wernisażowi w Willi Bianki towarzyszył bardzo interesujący monodram „Ptaki” w wykonaniu Oleksandra Maksimowa z Teatru Alter. Na wernisaż zaproszono spore grupy drohobyckiej młodzieży szkolnej. W lokalnej gazecie „Głos Haliczyny” ukazał się artykuł Iwana Dudycza, pracownika muzeum Drohobyczyna, o sztuce Włodzimierza Finke „Reminiscencje wizji XX wieku Włodzimierza Finke”.

Wernisaż w Willi Bianki

Tak Drohobycz uczcił 70 rocznicę śmierci wielkiego pisarza i artysty. Bez zbędnych fajerwerków, ale w zgodzie z kształtującą się tutaj tradycją, która staje się gwarancją realnej pamięci o Brunonie Schulzu – bardziej niż w jakimkolwiek innym mieście na świecie.

SPOTKANIA EKUMENICZNE 19 LISTOPADA
W rocznicę śmierci Brunona Schulza odbywają się co roku w dniu 19 listopada spotkania pamięci w miejscu, gdzie pisarz zginął. Pierwszy raz odbyło się ono w 1992 roku, kiedy obchodzono setną rocznicę urodzin i 50 rocznicę jego śmierci. Wtedy do Drohobycza, dzięki organizacyjnym staraniom Wszechnicy Teatru NN Centrum Kultury w Lublinie przyjechała licząca ponad 70 osób grupa pisarzy, artystów, historyków, dziennikarzy, ludzi kultury i sztuki z Polski, USA i Izraela. Wszechnica Teatru NN jako organizator tego wyjazdu zorganizowała projekt „Spotkania Lublin – Lwów – Drohobycz” (15-20 listopada 1992), a w jego ramach sesję literacką „Bruno Schulz 1892-1942” w dn. 17-19 listopada we Lwowie i w Drohobyczu. 
Po okresie przerwy kolejne spotkanie odbyło się dopiero w 2001 roku z inicjatywy Wiery i Igora Menioków, i od tego czasu listopadowe spotkania stały się tradycją, z czasem nabierając ekumenicznego charakteru. Zawsze 19 listopada o godzinie 11 modlą się tu przedstawiciele nie tylko gminy żydowskiej i proboszcz parafii rzymskokatolickiej (zwanej polską), ale też od kilku lat ważny przedstawiciel kościoła grekokatolickiego – ze strony tego kościoła uczestnikiem spotkań jest ks. Mirosław Sobołta z katedralnej cerkwi grekokatolickiej św. Trójcy w Drohobyczu. Stałym uczestnikiem spotkań był bonifrat, szef drohobyckiego Caritasu o. Bruno Maria Neumann, którego teraz zastępują inni bracia z placówki w Drohobyczu.  
Przybywają pasjonaci Schulza z Ukrainy, Polski (zawsze z Lublina) – i nie tylko. Również od kilku lat na 19 listopada Centrum Polonistyczne przygotowuje program wydarzeń okolicznościowych i kulturalnych pod hasłem „Druga Jesień”.


21-11-2012, 21:11:37


  Festiwale


  NewsLetter

Podaj swój e-mailBądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza
Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs