Imieniny: Albina, Nikodema, Marii
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

festiwal 2012 drohobycz jarecka szpilki eon horusa krcha nasi artyści górecka galeria noce leszek mądzik zwierciadło o schulzu bruno golberg bułgarii lublin nieznanaukraina cytaty o schulzu filmy
  Ramka


SchulzFest 2024

XI MIĘDZYNARODOWY
FESTIWAL 
"Arka wyobraźni
Brunona Schulza"
w Drohobyczu

Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
- podstawowego funduszu celowego


***


***

  BRUNO4EVER 
2024-2026 
SchulzFest w drodze do ESK

Dni Brunona Schulza 
w Lublinie

Zrealizowano z pomocą finansową
MIASTA  LUBLIN

***





 ***


Rok 2022 / Rokiem Brunona Schulza

Odwiedziło nas już:
991780 osób

 

XI Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu, 7-13 lipca 2024
ХI Міжнародний Фестиваль Бруно Шульца у Дрогобичі, 7-13 липня 2024
11th International Bruno Schulz Festival in Drohobych, July 7-13, 2024

PATRONAT HONOROWY
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP Hanna Wróblewska, Konsul Generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz, 

Prezydent miasta Lublin Krzysztof Żuk, Mer miasta Drohobycz Taras Kuczma, Szef Drohobyckiej Rejonowej Administracji Wojskowej Stepan Kułyniak

Aktualności
Wystawa Stanisława Ożoga w Rzeszowie. Drohobycz i Kazimierza Dolny, Bruno Schulz i Szalom Asz


Stanisław Ożóg, czyli Karp na bogato faszerowany

9 maja 2013 roku Stanisław Ożóg otwiera wielką wystawę swoich prac „Karp faszerowany” - w Biurze Wystaw Artystycznych w Rzeszowie. Pokaże aż sześć różnorodnych cykli rysunków i obrazów. 

Tytuł wystawy – „Karp faszerowany” – jest oczywiście przewrotny, i każdy może go interpretować po swojemu, nieco inaczej. Może chodzić na przykład o to, że sama twórczość Stanisława Ożoga to taki specjał nie byle jaki, jak przysłowiowy „karp faszerowany”.

Na otwieranej 9 maja o godz. 18 w BWA w Rzeszowie dużej wystawie artysta zaprezentuje sześć cykli prac: rysunki do „Miasteczka” Szaloma Asza, ilustracje do opowiadań Brunona Schulza, oraz cykle ilustracji do opowiadania „Druga jesień” i „Wiosna”, „Z kart szpargału” oraz „Bajki niezapisane”.

S. Ożóg w Drohobyczu

Każdy cykl jest wcieleniem innego stylu rysunku i malarstwa Ożoga, twórcy niezwykle precyzyjnego i perfekcyjnego. „Druga jesień” i „Wiosna” to cykle już bardziej znane, przedstawiające subtelne barwowo kompozycje, wypełnione organicznymi przestrzeniami i ornamentami. Inne ilustracje do opowiadań, jak do „Mój ojciec wstępuje do strażaków”, to z kolei bajeczne rysunku dużych formatów, kreujące zaskakujące sceny z udziałem schulzowskich bohaterów i krajobrazów… Kreska Ożoga powinna stać się tematem głębszej analizy, jego pomysły i obrazowania okazują się niekiedy korespondować z jednej strony z surrealizem, z drugiej – z aurą dalekiego Wschodu…  

Zniewalający jest urok nowych prac, zgrupowanych w cyklu „Bajki niezapisane”, barwnych rysunków wykorzystujących motywy z architektury Drohobycza.  

Z nowego cyklu

Ponadto, samo zestawienie dwóch magicznych miast – Drohobycza związanego z Brunonem Schulzem i Kazimierza nad Wisłą opisanego przez Szaloma Asza w powieści „Miasteczko” - jest ciekawe, zachęca, a nawet prowokuje do przypomnienia tradycji polsko-żydowskiego współistnienia, do pytania o to, na ile ta przeszłość wciąż w nas trwa...

Stanisława Ożóg jest bodaj jedynym rysownikiem w Polsce, który nieustająco poświęca uwagę Schulzowi, czerpiąc z jego opowiadań coraz to nowe inspiracje. Jako gość Festiwali w Drohobyczu stał się czuły również na urok Drohobycza realnego…

Grzegorz Józefczuk

Z cyklu

BIOGRAM ARTYSTY
Urodził się w 1952 roku w Nienadówce koło Rzeszowa, mieszka w Rzeszowie. Ukończył liceum plastyczne w Jarosławiu, nastepnie Hochschule für Graphik und Buchkunst w Lipsku (Niemcy); dyplom w 1978 roku na wydziale grafiki książki. W latach 1978-1990 był kierownikiem artystycznym Krajowej Agencji Wydawniczej (oddział w Rzeszowie). Ma w dorobku ilustracje do bajek, wielu tomów wierszy (Leśmian, Norwid, Tetmajer, Pawlikowska-Jasnorzewska, Asnyk i in.), w tym do „Ballad i romansów” i „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, a także do Biblii. 
Wykonał od 2000 roku rozbudowane cykle barwnych prac inspirowane „Sanatorium pod klepsydrą” i „Sklepami cynamonowymi” Brunona Schulza; w 2008 roku specjalnie na Trzeci Festiwal w Drohobyczu przygotował ich czarno-białą kontynuację, a potem kolejne rysunki - na Czwarty Festiwal. Tworzy coraz to nowe cykle schulzowskie - jest jedynym współczesnym polskim artystą ilustratorem systematycznie korzystającym z inspiracji twórczością literacką Brunona Schulza. Prace te wystawiał także m.in. w Kazimierzu Dolnym i w Sofii (Bułgaria) na zaproszenie Instytutu Polskiego. 


20-04-2013, 00:28:26


  Festiwale






  NewsLetter

Podaj swój e-mail



Bądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza




Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs