Imieniny: Mariki, Benity, Dzierżysława
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

leszek mądzik zwierciadło górecka bruno jarecka krcha cytaty o schulzu festiwal 2012 szpilki eon horusa golberg bułgarii lublin filmy nieznanaukraina galeria nasi artyści drohobycz noce o schulzu
  Ramka


SchulzFest 2024

XI MIĘDZYNARODOWY
FESTIWAL 
"Arka wyobraźni
Brunona Schulza"
w Drohobyczu

Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
- podstawowego funduszu celowego


***


***

  BRUNO4EVER 
2024-2026 
SchulzFest w drodze do ESK

Dni Brunona Schulza 
w Lublinie

Zrealizowano z pomocą finansową
MIASTA  LUBLIN

***

 ***


Rok 2022 / Rokiem Brunona Schulza

Odwiedziło nas już:
973748 osób

 

XI Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu, 7-13 lipca 2024
ХI Міжнародний Фестиваль Бруно Шульца у Дрогобичі, 7-13 липня 2024
11th International Bruno Schulz Festival in Drohobych, July 7-13, 2024

Aktualności
JAPONIA. Saburo Teshigawara wyreżyserował dwa spektakle schulzowskie


Teatr Karas założony w Tokio przez Saburo Teshigawara, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli współczesnego japońskiego teatru tańca, zrealizował w 2013 roku już dwa spektakle inspirowane prozą Brunona Schulza – „Wiosna, w ciągu jednej nocy” oraz „Dodo”. Są to przedstawienia integrujące taniec z przestrzenią dźwięku i grą świateł.

Wiosna/ Saburo Teshigawara - Karas

Proza Brunona Schulza znana jest w Japonii dzięki tłumaczeniu Yukio Kudo (1925-2008), który za to dokonanie został uhonorowany w 1999 roku Nagrodą Literacką Yomiuriza. Yukio Kudo położył wielkie zasługi dla przybliżenia literatury polskiej w Japonii, tłumaczył również utwory m.in. Witolda Gombrowicza, Witkacego, Marka Hłaski, Czesława Miłosza, Wisławę Szymborską, Sławomira Mrożka jak też „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. To postać niezwykła, w latach 1967-74 był lektorem języka japońskiego w Instytucie Orientalistyki Uniwersytetu Warszawskiego i jednocześnie korespondentem japońskiej agencji prasowej Kyudo. Wspierał polską opozycję (KOR i ROPCiO), dostarczał materiały drukarskie dla podziemnej oficyny NOWa, za co został pod koniec lat 70. XX zmuszony do opuszczenia Polski. Po powrocie do Japonii, kiedy w Polsce ogłoszono stan wojenny, Yukio Kudo zorganizował w Tokio Centrum Informacji Polskiej, dalej wspierał opozycjonistów, wydawał do 1991 roku „Biuletyn Polski”. 

Dla japońskiej recepcji dzieła Brunona Schulza znaczącym impulsem było powołanie w Tokio przez Misako Ueda Teatru X, instytucji wspomagającej młody, niekomercyjny teatr, scenografów i reżyserów.  Właśnie w Teatrze X w połowie lat 90 XX wieku wymyślono projekt prezentujący twórczości Witolda Gombrowicza, Brunona Schulza i Witkacego, z udziałem m.in. Jana Peszka, krakowskiego aktora zauroczonego Schulzem. W Tokio Peszek przygotował (z udziałem córki Marii i syna Błażeja) „Sanatorium pod klepsydrą”. Właśnie Teatr X jest także koproducentem spektakl, jakie w 2013 roku w Tokio wystawił teatr Karas.  

Zespół tańca współczesnego Karas został założony w 1985 roku przez Saburo Teshigawarę wraz z Kei Miyata. Saburo Teshigawara (ur. 1953), wybitny japoński choreograf i tancerz o międzynarodowej sławie, twórca nowatorskich spektakli tanecznych, harmonijnie łączących perfekcyjny taniec z grą światła i muzyki, zaczynał od studiów rzeźby, aby zgłębiać taniec klasyczny i pantomimę. Od 1981 roku tworzy choreografie solowe, potem od 1985 roku zbiorowe także. Stworzył ponad 40 spektakli prezentowanych z sukcesem w europejskich stolicach tańca: Paryżu, Londynie, Berlinie, Amsterdamie i Brukseli oraz m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Japonii. Jest także autorem choreografii dla m.in.:  Frankfurt Ballett, Baletu Opery Bawarskiej w Monachium, Nederlands Dans Theater I, Balet Grand Théâtre de Genève, Baletu Opery Paryskiej (2003). Jest także twórcą spektakli multimedialnych realizowanych z muzykami w przestrzeniach nieteatralnych (tzw. projektów „site specific”), wyreżyserował kilka oper, m.in. Dydonę i Eneasza dla Teatro La Fenice w Wenecji iTurandot dla festiwalu w Edynburgu. Ponadto jest artystą plastykiem: twórcą instalacji, fotografii i filmów oraz autorem kilku książek. W Polsce był tylko raz, jako gość specjalny XIX Międzynarodowych Spotkań Sztuki Akcji Rozdroża 2012 (ze spektaklem solowym „Miroku”).

Karas/ Saburo Teshigawara

Jak podkreślają znawcy sztuki tańca, Saburo Teshigawara tworzy własny język tańca, operujący ogromną skalą ruchu od ekstremalnej dynamiki do bezruchu. Dużą wagę przywiązuje też do przestrzeni, światła i scenografii. Jego spektakle wyróżniają się wyrafinowanymi, abstrakcyjnymi obrazami oraz stosowaniem iluzji optycznej. Ekspresja fizyczna i niezwykłe obrazy służą wyrażeniu świata duchowych przeżyć człowieka zanurzonego w czasie i przestrzeni.

Oba zrealizowane teraz spektakle schulzowskie tearu Karas są reżyeserowane przez Saburo Teshigawara (jego jest również scenografia i koncepcje świateł), on też występuje na scenie obok tancerzy - Rihoko Sato, Mie Kawamura, Jeef, Eri Wanikawa. Spektakl inspirowany opowiadaniem „Wiosna”, noszący tytuł „Spring, in one Wight” („Wiosna, w ciągu jednej nocy”), miał premierę 4 marca 2013 roku w Teatrze X. Przestrzeń dźwiękową tego spektaklu tworzy zapis zjawisk naturalnych i czytanej z ofuu prozy Schulza. Twórcy piszą: tekst „Wiosny" Brunona Schulza wypełnia przestrzeń, jak powietrze czy jak muzyka, albo jak delikatny wiatr, który niesie nas różne przeczucia, podobnie jak wiosna. Tancerze występują w tym środowisku, stworzonym przez ten piękny tekst. To pierwsze spotkanie Saburo Teshigawara i Brunona Schulza.

Inspiracją dla drugiego spektaklu było krótkie opowiadanie „Dodo” (z tomu „Sanatorium pod klepsydrą” – i taki też nosi on tytuł. Twórcy piszą: „Sam tekst jest krótki, ale możemy poprzez niego uzyskać wgląd do wnętrza bogatego świata  Dodo, ukrytego za słowami jak niezapomniany zapach”. „Dodo” miał premierę 25 czerwca 2013 roku w Teatrze X.

Grzegorz Józefczuk

INFO/ ZOBACZ: http://www.st-karas.com/


28-08-2013, 20:29:12


  Festiwale


  NewsLetter

Podaj swój e-mailBądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza
Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs