Imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

zwierciadło leszek mądzik o schulzu nieznanaukraina golberg krcha cytaty o schulzu bruno eon horusa galeria nasi artyści jarecka noce lublin bułgarii górecka drohobycz filmy szpilki festiwal 2012
  Ramka


SchulzFest 2024

XI MIĘDZYNARODOWY
FESTIWAL 
"Arka wyobraźni
Brunona Schulza"
w Drohobyczu

Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
- podstawowego funduszu celowego


***


***

  BRUNO4EVER 
2024-2026 
SchulzFest w drodze do ESK

Dni Brunona Schulza 
w Lublinie

Zrealizowano z pomocą finansową
MIASTA  LUBLIN

***

 ***


Rok 2022 / Rokiem Brunona Schulza

Odwiedziło nas już:
930693 osób

 

XI Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu, 7-13 lipca 2024
ХI Міжнародний Фестиваль Бруно Шульца у Дрогобичі, 7-13 липня 2024
11th International Bruno Schulz Festival in Drohobych, July 7-13, 2024

Aktualności
Dlaczego Lublin? W październiku Hades Szeroka Art Festival II


Rozpoczynamy drugą edycję Hades Szeroka Art Festival – Knajpa filarem kultury. Zapraszamy do debaty ludzi ważnych dla kultury Lublina, którzy nie pochodzą z tego miasta. Będą wystawy, koncerty i kulinarne niespodzianki. Pierwsza odsłona w środę 2 października, kolejne – również w środy 9 i 23 października.

PROGRAM HADES SZEROKA ART FESTIVAL II. KNAJPA FILAREM KULTURY

I ODSŁONA: 2 października 2013 (środa), Hades Szeroka, Lublin, Grodzka 21, wstęp wolny:

Godz. 17 Wernisaż fotografii Igora Feciaka (Drohobycz): Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu – „Teatr” (czynna do 8 października).

Galeria Jednego Obrazu: Jan Łazorek (Warszawa – Kazimierz Dolny).

Godz. 18-20 Spotkanie – dyskusja „Dlaczego Lublin”: Jan Kondrak (bard poeta), Paweł Passini (reżyser), Waldemar Tatarczuk (artysta), Andrzej A. Widelski (artysta), Ewa Zarzycka (artystka). Prowadzi: Grzegorz Józefczuk.

Poczęstunek – kulinarna niespodzianka (Elżbieta Cwalina).

Godz. 20.15 Koncert: recital Jana Kondraka.

Organizator: Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza. Współpraca: Hades – Szeroka Lublin, Warsztaty Kultury.

„Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Narodowego Centrum Kultury – Kultura-Interwencje”.

IDEA II FESTIWALU HADES SZEROKA bierze za swój pretekst zbitkę słów „słoiki, buraki, turyści”, banalnych, ale funkcjonujących i głęboko utrwalonych stereotypów w ocenie ludzi. Z pozoru – ocena ta broni pozycji i dorobku człowieka „wyższej kultury”. Ocena ta dotyczy przybyszy, a wydawana jest przez tych, którzy dane miejsce uważają za swoje. Więc de facto, ocena taka hierarchizuje i stygmatyzuje przybyszy wobec „swoich”, uwypukla obcość, odrębność, inność przybyszy. W szerszym wymiarze ocena ta jest przejawem społecznego zachowania i określonej postawy ideowo-międzyludzkiej, rodzajem kwalifikacji kulturalnej i kulturowej.

Niniejszy projekt sprzeciwia się takim postawom: pragnie promować dialog kultur i wyrażające go postawy w życiu codziennym, indywidualnym, obywatelskim i społecznym. Kultura jest tą sferą aktywności ludzkiej, dla której zjawisko dialogu, wędrówki i ścierania się kultur – w wymiarze lokalnym i globalnym - jest fundamentalne, zaś artysta jest transmigrantem, i przez to symbolizuje dynamiczne przemiany kondycji współczesnego człowieka.  Lublin - jako miasto pogranicza i prowincji ale i tworzenia się i mieszania się elit przybyszy - jest znakomitym miejscem do ukazania tych zjawisk.

Dlatego do dyskusji „DLACZEGO LUBLIN” zapraszamy ludzi, którzy są ważni dla Lublina, ale nie pochodzą z tego miasta. Co nimi kieruje, jakie są ich motywy, co odnajdują lub przeklinają w Lublinie, jakie są ich relacje z miastem rodzinnym...

Festiwal II będzie miał trzy odsłony: 2, 9 i 23 października 2013 roku. Pokłosiem projektu będzie publikacja - „Mały słownik kulturalnego Lublina”.

 GALERIA JEDNEGO OBRAZU: JAN STANISŁAW ŁAZOREK

Jan ŁazorekLegendarny malarz Kazimierza Dolnego. Urodził się w 1938 roku w Aksamanicach koło Przemyśla, zmarł nagle pod koniec 2000 roku w Warszawie. W latach 1958-1964 studiował w warszawskiej ASP. W 1961 roku przyjechał latem na krótką wycieczkę do Kazimierza, w roku następnym – już ze sztalugami, i niebawem jako jedyny wystawiał swoje obrazy na kazimierskim Rynku w celach zarobkowych, bo za sztukę uważał wtedy malarstwo abstrakcyjne. Dopiero w 1970 roku zdecydował się ostatecznie poddać urokowi Kazimierza, kupił starą chałupę i tylko zimy spędzał w Warszawie. Wypracował własny styl, który z czasem stał się niemal rodzajem ikony, synonimem arkadyjskiego wymiaru Kazimierza nad Wisłą. I sam stał się symbolem miasteczka jako kolonii artystycznej. Namalował kilka tysięcy obrazów. Miał 75 wystaw indywidualnych na całym świecie.

GOŚCIE SPOTKANIA 2 PAŹDZIERNIKA:

JAN KONDRAK

Jan KondrakBard lubelski. Poeta - autor tekstów piosenek, kompozytor i śpiewak, lider lubelskiego środowiska bardów. Urodził się w 1959 roku w Hrubieszowie, studiował polonistykę na UMCS w Lublinie, mieszka w podlubelskim Świdniku. Laureat Spotkań z Piosenką Kabaretową OSPA w Ostrołęce, Ogólnopolskich Spotkań Estradowych OSET w Rzeszowie, Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie i Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu (za tekst), FAMY w Świnoujściu. Wymyślił m.in. Festiwal Kultury Ekologicznej w Józefowie na Roztoczu, lider Lubelskiej Federacji Bardów, nauczyciel pokoleń utalentowanej piosenkarsko młodzieży. Jego piosenki śpiewali m.in. Marcin Różycki i Marek Dyjak. Znakomity wykonawca poezji i piosenek Edwarda Stachury.

PAWEŁ PASSINI 

Paweł PassiniReżyser teatralny, dyrektor teatru, eksperymentator. Urodził się w 1977 roku, Warszawiak, od 2009 roku mieszka w Lublinie. Ukończył reżyserię w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (2004). Terminował w OPT Gardzienice, założył pierwszy w Europie teatr internetowy neTTheatre. Obecnie jego neTTheatere – Teatr w Sieci Powiązań działa w ramach Centrum Kultury w Lublinie. Laureat wielu nagród, m.in. za „Turandot” w 2011 roku otrzymał Nagrodę Herald Angel i Total Theatre na Fringe Festiwalu w Edynburgu, Grand Prix IX Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy, nagrodę specjalną XVI Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Współpracuje z teatrami repertuarowymi w całym kraju.

WALDEMAR TATARCZUK

Waldemar TatarczukArtysta performer, dyrektor, kurator projektów artystycznych. Urodził się w 1964 roku w Siemiatyczach, do Lublina przyjechał na studia na UMCS, zrobił dyplom z malarstwa u prof. Mariana Stelmasika w Instytucie Wychowania Artystycznego. Sztuka performance zajmuje się od 1989 roku. W 1999 roku założył Ośrodek Sztuki Performance, w 2004 roku wymyślił Europejski Festiwal Sztuki Performance EPAF (od 2006 roku realizowany w CSW Zamek Ujazdowski - Warszawa), kieruje także festiwalami performance we Lwowie i Kijowie. Od 201 roku jest dyrektorem Galerii Labirynt w Lublinie (dawniej: Biuro Wystaw Artystycznych w Lublinie). Uczestniczył w festiwalach performance m.in. we Włoszech, Izraelu i Białorusi.

ANDRZEJ A. WIDELSKI

Andrzej WidelskiArtysta plastyk, pedagog, znawca kuchni. Urodził się w 1953 roku w Bełżycach, studiował w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS, robiąc dyplom z malarstwa u prof. Mariana Stelmasika (1982), mieszka w Lublinie. Zrealizował kilkanaście autorskich projektów wnętrz sakralnych, równolegle uprawiając malarstwo i grafikę. Ma w dorobku 35 wystaw indywidualnych (ostatnio: w Galerii ZPAP w Gdańsku), udział w wielu zbiorowych. Wymyślił konkurs malarsko-rzeźbiarki ZPAP w Lublinie - „Autograf”, jest współorganizatorem lubelskiej nagrody „Angelus”. W 2008 roku obronił doktorat, pracuje jako adiunkt na kierunku grafika w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach.

 

EWA ZARZYCKA

Ewa ZarzyckaArtystka performance, pedagog. Urodziła się w Szczecinie, do Lublina przyjechała w czasach licealnych (ukończyła tu Liceum Plastyczne), w latach 1973-1978 studiowała w Katedrze Grafiki Wydziału Malarstwa, Grafiki i Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie ASP) we Wrocławie, gdzie wykłada od 2008 roku. Mieszka w Lublinie, związana również z Kazimierzem Dolnym. Debiutowała w 1980 roku, autorka około 120 performance i 20 wystaw indywidualnych, zajmuje się przede wszystkim tzw. performance mówionym.


30-09-2013, 02:10:02


  Festiwale


  NewsLetter

Podaj swój e-mailBądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza
Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs