Imieniny: Natalii, Aureliusza, Jerzego
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

drohobycz górecka galeria noce cytaty o schulzu krcha nasi artyści jarecka festiwal 2012 lublin eon horusa bułgarii leszek mądzik golberg nieznanaukraina szpilki bruno filmy zwierciadło o schulzu
  Ramka


SchulzFest 2024

XI MIĘDZYNARODOWY
FESTIWAL 
"Arka wyobraźni
Brunona Schulza"
w Drohobyczu

Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
- podstawowego funduszu celowego


***


***

  BRUNO4EVER 
2024-2026 
SchulzFest w drodze do ESK

Dni Brunona Schulza 
w Lublinie

Zrealizowano z pomocą finansową
MIASTA  LUBLIN

***





 ***


Rok 2022 / Rokiem Brunona Schulza

Odwiedziło nas już:
976590 osób

 

XI Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu, 7-13 lipca 2024
ХI Міжнародний Фестиваль Бруно Шульца у Дрогобичі, 7-13 липня 2024
11th International Bruno Schulz Festival in Drohobych, July 7-13, 2024

PATRONAT HONOROWY
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP Hanna Wróblewska, Konsul Generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz, 

Prezydent miasta Lublin Krzysztof Żuk, Mer miasta Drohobycz Taras Kuczma, Szef Drohobyckiej Rejonowej Administracji Wojskowej Stepan Kułyniak

Aktualności
Dlaczego Lublin? W październiku Hades Szeroka Art Festival II


Rozpoczynamy drugą edycję Hades Szeroka Art Festival – Knajpa filarem kultury. Zapraszamy do debaty ludzi ważnych dla kultury Lublina, którzy nie pochodzą z tego miasta. Będą wystawy, koncerty i kulinarne niespodzianki. Pierwsza odsłona w środę 2 października, kolejne – również w środy 9 i 23 października.

PROGRAM HADES SZEROKA ART FESTIVAL II. KNAJPA FILAREM KULTURY

I ODSŁONA: 2 października 2013 (środa), Hades Szeroka, Lublin, Grodzka 21, wstęp wolny:

Godz. 17 Wernisaż fotografii Igora Feciaka (Drohobycz): Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu – „Teatr” (czynna do 8 października).

Galeria Jednego Obrazu: Jan Łazorek (Warszawa – Kazimierz Dolny).

Godz. 18-20 Spotkanie – dyskusja „Dlaczego Lublin”: Jan Kondrak (bard poeta), Paweł Passini (reżyser), Waldemar Tatarczuk (artysta), Andrzej A. Widelski (artysta), Ewa Zarzycka (artystka). Prowadzi: Grzegorz Józefczuk.

Poczęstunek – kulinarna niespodzianka (Elżbieta Cwalina).

Godz. 20.15 Koncert: recital Jana Kondraka.

Organizator: Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza. Współpraca: Hades – Szeroka Lublin, Warsztaty Kultury.

„Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Narodowego Centrum Kultury – Kultura-Interwencje”.

IDEA II FESTIWALU HADES SZEROKA bierze za swój pretekst zbitkę słów „słoiki, buraki, turyści”, banalnych, ale funkcjonujących i głęboko utrwalonych stereotypów w ocenie ludzi. Z pozoru – ocena ta broni pozycji i dorobku człowieka „wyższej kultury”. Ocena ta dotyczy przybyszy, a wydawana jest przez tych, którzy dane miejsce uważają za swoje. Więc de facto, ocena taka hierarchizuje i stygmatyzuje przybyszy wobec „swoich”, uwypukla obcość, odrębność, inność przybyszy. W szerszym wymiarze ocena ta jest przejawem społecznego zachowania i określonej postawy ideowo-międzyludzkiej, rodzajem kwalifikacji kulturalnej i kulturowej.

Niniejszy projekt sprzeciwia się takim postawom: pragnie promować dialog kultur i wyrażające go postawy w życiu codziennym, indywidualnym, obywatelskim i społecznym. Kultura jest tą sferą aktywności ludzkiej, dla której zjawisko dialogu, wędrówki i ścierania się kultur – w wymiarze lokalnym i globalnym - jest fundamentalne, zaś artysta jest transmigrantem, i przez to symbolizuje dynamiczne przemiany kondycji współczesnego człowieka.  Lublin - jako miasto pogranicza i prowincji ale i tworzenia się i mieszania się elit przybyszy - jest znakomitym miejscem do ukazania tych zjawisk.

Dlatego do dyskusji „DLACZEGO LUBLIN” zapraszamy ludzi, którzy są ważni dla Lublina, ale nie pochodzą z tego miasta. Co nimi kieruje, jakie są ich motywy, co odnajdują lub przeklinają w Lublinie, jakie są ich relacje z miastem rodzinnym...

Festiwal II będzie miał trzy odsłony: 2, 9 i 23 października 2013 roku. Pokłosiem projektu będzie publikacja - „Mały słownik kulturalnego Lublina”.

 GALERIA JEDNEGO OBRAZU: JAN STANISŁAW ŁAZOREK

Jan ŁazorekLegendarny malarz Kazimierza Dolnego. Urodził się w 1938 roku w Aksamanicach koło Przemyśla, zmarł nagle pod koniec 2000 roku w Warszawie. W latach 1958-1964 studiował w warszawskiej ASP. W 1961 roku przyjechał latem na krótką wycieczkę do Kazimierza, w roku następnym – już ze sztalugami, i niebawem jako jedyny wystawiał swoje obrazy na kazimierskim Rynku w celach zarobkowych, bo za sztukę uważał wtedy malarstwo abstrakcyjne. Dopiero w 1970 roku zdecydował się ostatecznie poddać urokowi Kazimierza, kupił starą chałupę i tylko zimy spędzał w Warszawie. Wypracował własny styl, który z czasem stał się niemal rodzajem ikony, synonimem arkadyjskiego wymiaru Kazimierza nad Wisłą. I sam stał się symbolem miasteczka jako kolonii artystycznej. Namalował kilka tysięcy obrazów. Miał 75 wystaw indywidualnych na całym świecie.

GOŚCIE SPOTKANIA 2 PAŹDZIERNIKA:

JAN KONDRAK

Jan KondrakBard lubelski. Poeta - autor tekstów piosenek, kompozytor i śpiewak, lider lubelskiego środowiska bardów. Urodził się w 1959 roku w Hrubieszowie, studiował polonistykę na UMCS w Lublinie, mieszka w podlubelskim Świdniku. Laureat Spotkań z Piosenką Kabaretową OSPA w Ostrołęce, Ogólnopolskich Spotkań Estradowych OSET w Rzeszowie, Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie i Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu (za tekst), FAMY w Świnoujściu. Wymyślił m.in. Festiwal Kultury Ekologicznej w Józefowie na Roztoczu, lider Lubelskiej Federacji Bardów, nauczyciel pokoleń utalentowanej piosenkarsko młodzieży. Jego piosenki śpiewali m.in. Marcin Różycki i Marek Dyjak. Znakomity wykonawca poezji i piosenek Edwarda Stachury.

PAWEŁ PASSINI 

Paweł PassiniReżyser teatralny, dyrektor teatru, eksperymentator. Urodził się w 1977 roku, Warszawiak, od 2009 roku mieszka w Lublinie. Ukończył reżyserię w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (2004). Terminował w OPT Gardzienice, założył pierwszy w Europie teatr internetowy neTTheatre. Obecnie jego neTTheatere – Teatr w Sieci Powiązań działa w ramach Centrum Kultury w Lublinie. Laureat wielu nagród, m.in. za „Turandot” w 2011 roku otrzymał Nagrodę Herald Angel i Total Theatre na Fringe Festiwalu w Edynburgu, Grand Prix IX Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy, nagrodę specjalną XVI Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Współpracuje z teatrami repertuarowymi w całym kraju.

WALDEMAR TATARCZUK

Waldemar TatarczukArtysta performer, dyrektor, kurator projektów artystycznych. Urodził się w 1964 roku w Siemiatyczach, do Lublina przyjechał na studia na UMCS, zrobił dyplom z malarstwa u prof. Mariana Stelmasika w Instytucie Wychowania Artystycznego. Sztuka performance zajmuje się od 1989 roku. W 1999 roku założył Ośrodek Sztuki Performance, w 2004 roku wymyślił Europejski Festiwal Sztuki Performance EPAF (od 2006 roku realizowany w CSW Zamek Ujazdowski - Warszawa), kieruje także festiwalami performance we Lwowie i Kijowie. Od 201 roku jest dyrektorem Galerii Labirynt w Lublinie (dawniej: Biuro Wystaw Artystycznych w Lublinie). Uczestniczył w festiwalach performance m.in. we Włoszech, Izraelu i Białorusi.

ANDRZEJ A. WIDELSKI

Andrzej WidelskiArtysta plastyk, pedagog, znawca kuchni. Urodził się w 1953 roku w Bełżycach, studiował w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS, robiąc dyplom z malarstwa u prof. Mariana Stelmasika (1982), mieszka w Lublinie. Zrealizował kilkanaście autorskich projektów wnętrz sakralnych, równolegle uprawiając malarstwo i grafikę. Ma w dorobku 35 wystaw indywidualnych (ostatnio: w Galerii ZPAP w Gdańsku), udział w wielu zbiorowych. Wymyślił konkurs malarsko-rzeźbiarki ZPAP w Lublinie - „Autograf”, jest współorganizatorem lubelskiej nagrody „Angelus”. W 2008 roku obronił doktorat, pracuje jako adiunkt na kierunku grafika w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach.

 

EWA ZARZYCKA

Ewa ZarzyckaArtystka performance, pedagog. Urodziła się w Szczecinie, do Lublina przyjechała w czasach licealnych (ukończyła tu Liceum Plastyczne), w latach 1973-1978 studiowała w Katedrze Grafiki Wydziału Malarstwa, Grafiki i Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie ASP) we Wrocławie, gdzie wykłada od 2008 roku. Mieszka w Lublinie, związana również z Kazimierzem Dolnym. Debiutowała w 1980 roku, autorka około 120 performance i 20 wystaw indywidualnych, zajmuje się przede wszystkim tzw. performance mówionym.


30-09-2013, 02:10:02


  Festiwale






  NewsLetter

Podaj swój e-mail



Bądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza




Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs