Imieniny: Eustachego, Filipiny, Faustyny
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

bruno nieznanaukraina drohobycz nasi artyści eon horusa noce leszek mądzik krcha szpilki górecka zwierciadło lublin galeria bułgarii cytaty o schulzu filmy o schulzu golberg jarecka festiwal 2012
  Ramka


SchulzFest 2024

XI MIĘDZYNARODOWY
FESTIWAL 
"Arka wyobraźni
Brunona Schulza"
w Drohobyczu

Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
- podstawowego funduszu celowego


***


***

  BRUNO4EVER 
2024-2026 
SchulzFest w drodze do ESK

Dni Brunona Schulza 
w Lublinie

Zrealizowano z pomocą finansową
MIASTA  LUBLIN

***





 ***


Rok 2022 / Rokiem Brunona Schulza

Odwiedziło nas już:
993133 osób

 

XI Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu, 7-13 lipca 2024
ХI Міжнародний Фестиваль Бруно Шульца у Дрогобичі, 7-13 липня 2024
11th International Bruno Schulz Festival in Drohobych, July 7-13, 2024

PATRONAT HONOROWY
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP Hanna Wróblewska, Konsul Generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz, 

Prezydent miasta Lublin Krzysztof Żuk, Mer miasta Drohobycz Taras Kuczma, Szef Drohobyckiej Rejonowej Administracji Wojskowej Stepan Kułyniak

Aktualności
Dla Brunona Schulza. Udane spotkania „Drugiej jesieni 2013” w Drohobyczu


Podczas „Drugiej jesieni” zainaugurowano działalność drohobyckiej Fundacji „Muzeum i Festiwal Brunona Schulza”, teatr Alter przedstawił dwa nowe spektakle, krakowski Mumerus pokazał swego „Niewyczerpanego transformistę”, a także…

Program „Drugiej jesieni” i uroczystości upamiętniające śmierć Brunona Schulza (19 listopada) wpisały się już na stałe w kalendarz wydarzeń drohobyckich. W miejscu śmierci Brunona Schulza spotyka się wierne grono osób kilku narodowości, także przyjezdni, którzy wtedy specjalnie pielgrzymują do Drohobycza, w niezwykłej modlitwie ekumenicznej uczestniczą ważni przedstawiciele wszystkich wyznań z Drohobycza. Obchodom tej rocznicy (w tym roku 71.) towarzyszy bogaty program kulturalny, z którego każdy może wybrać coś dla siebie.

Tym razem szczególnie dużo młodzieży zgromadziły wydarzenia w centrum Alter w Willi Jarosza przy ul. Tarasa Szewczenki 23. Tutaj odbył się pokaz obrazów Lewko Mykytycza z Drohobycza i malarstwa Włodzimierza Finke z Łodzi. Tutaj też Alter przedstawił dwa nowe spektakle. Pierwszy z nich to raczej próba czytana, niemniej bardzo ciekawie przygotowana przez Andrija Jurkiewicza, dramatu Bernda Mullera „Bruno Schulz i rutyna zła”. Osią tej sztuki jest rozmowa Schulza z gestapowcem Feliksem Landau’em. We wszystkim rolach Jurkiewicz obsadził…. Kobiety. Drugim spektaklem był „Kwartet na 4 aktorów” Bogusława Schaeffera, i jest to bardzo interesujące przedstawienie kontynuujące Jurkiewicza i Alteru prace nad formą nowoczesnego teatru i jego środkami wyrazu.

W programie „Drugiej jesieni” znalazł się pokaz fotografii Dmytro Menioka „Pauza na marginesie czasu” i projektu „Echa ulicy Krokodyli”, które mogliśmy zobaczyć w Lublinie podczas „Bruno4ever 2013”. Liczną publiczność zgromadził teatr Mumerus z Krakowa, grając swego „Niewyczerpanego transformistę” na scenie kameralnej Teatru im. Jurija Drohobycza w Drohobyczu (przypomnijmy: w spektaklu gra Aleksandr Maksymow z Alteru). Aleksandra Zińczuk przedstawiła swój projekt „Historii mówionej” Drohobycza; odbyło się też wspomnieniowe spotkanie z Alfredem Schreyerem.

Ważnym momentem była oficjalna inauguracja działalności Fundacji „Muzeum i Festiwal Brunona Schulza” założonej w Drohobyczu przez Wierę Meniok. W spotkaniu uczestniczyła prof. Nadija Skotna, rektor uniwersytetu w Drohobyczu i Jarosław Godun, dyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie. Od malarza Olega Lubliwskiego z Czerniowiec Fundacja otrzymała obraz, od Grzegorza Józefczuka – tablicę z artykułem o Drohobyczu z New York Time. Dyrektor Godun zapowiedział, że podaruje Fundacji sprzęt audio-video. Na koniec „Drugiej jesieni” świętowano 10-lecie teatru Alter.

Poza programem odbyło się podpisanie w dniu 19 listopada 2013 roku umowy o współpracy między Fundacją „Muzeum i Festiwal Brunona Schulza” z siedzibą w Drohobyczu i Stowarzyszeniem Festiwal Brunona Schulza z siedzibą w Lublinie. Omówiono przygotowania do VI. Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza (maj 2014), o których napiszemy niebawem.

gj


08-12-2013, 19:40:51


  Festiwale






  NewsLetter

Podaj swój e-mail



Bądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza




Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs