Imieniny: Mariki, Benity, Dzierżysława
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

noce eon horusa bruno bułgarii górecka filmy drohobycz golberg leszek mądzik o schulzu jarecka cytaty o schulzu lublin zwierciadło festiwal 2012 nasi artyści krcha szpilki nieznanaukraina galeria
  Ramka


SchulzFest 2024

XI MIĘDZYNARODOWY
FESTIWAL 
"Arka wyobraźni
Brunona Schulza"
w Drohobyczu

Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
- podstawowego funduszu celowego


***


***

  BRUNO4EVER 
2024-2026 
SchulzFest w drodze do ESK

Dni Brunona Schulza 
w Lublinie

Zrealizowano z pomocą finansową
MIASTA  LUBLIN

***

 ***


Rok 2022 / Rokiem Brunona Schulza

Odwiedziło nas już:
973725 osób

 

XI Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu, 7-13 lipca 2024
ХI Міжнародний Фестиваль Бруно Шульца у Дрогобичі, 7-13 липня 2024
11th International Bruno Schulz Festival in Drohobych, July 7-13, 2024

Sprawozdania

SPRAWOZDANIE 2016

1/ PROJEKT „MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL BRUNONA SCHULZA >ARKA WYOBRAŹNI< DROHOBYCZ 2016.

Projekt rozpoczęto w roku poprzedzającym, przygotowując wstępny wniosek o dotację do MKiDN, którą w drodze konkursowej uzyskano. W roku poprzednim (01.05.-31.12.2015) odbyło się 5 wizyt studyjnych, w tym: wizyty sprawdzające trasy do miejscowości, do których planowano zorganizować wyjazd kulturologiczny dla uczestników Festiwalu (Drohobycz-Stara Sól-Chyrów), do kompleksu Taor Karpaty (Łastiwka), wizytę w muzeach w Stryju, Truskawcu i Lwowie, wizytę w Konsulacie Generalnym RP we Lwowie, spotkania uzgadniające m.in. na Państwowym Uniwersytecie Pedagogicznym im. Iwana Franki w Drohobyczu. Tę część projektu rozliczono18.01.2016 roku.
VII Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza odbył się w Drohobyczu w dniach 3-9 czerwca 2016 roku. Festiwal jest największym na świecie, systematycznie kreowanym najpoważniejszym wydarzeniem dedykowanym autorowi „Sklepów cynamonowych”, a każda jego edycja jest niepowtarzalną okazją spotkań oraz debat autorytetów nauki, kultury i sztuki jak i pasjonatów Mistrza z Drohobycza.
W ramach otrzymanej dotacji zrealizowano: 12 przedsięwzięć i wydarzeń kulturalnych oraz 20 wydarzeń towarzyszących; zaangażowanych było 8 partnerów polskich i 5 partnerów ukraińskich.
PROGRAM / WYDARZENIA GŁÓWNE I TOWARZYSZĄCE
W ramach programu głównego zrealizowano, zgodnie z projektem i harmonogramem, następujące przedsięwzięcia i wydarzenia kulturalne (wg kolejności realizacji):
1/ Wystawa Stanisława Baja (ASP Warszawa) "Genius loci. Rzeka i ludzie" w Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki we Lwowie. Wernisaż 2.06.2016, czynna do 25.06.2015.
2/ Wystawa Jakuba Woynarowskiego (ASP Kraków) "Martwy sezon" wg opowiadań Brunona Schulza w Galerii Dzyga we Lwowie. Wernisaż 2.06.2016, czynna do 30.06.2016.
3/ Wystawa fotograficzna Tomka Sikory (Warszawa) "Nie do wiary do pary" w kościele św. Bartłomieja w Drohobyczu. Wernisaż 3.06.2016, czynna do 15.06.2016.
4/ Wystawa zbiorowa "W 120. lecie Sali Gimnastycznej" w zabytkowej tzw. starej sali gimnastycznej Uniwersytetu (dawniej Gimnazjum im. Władysława Jagiełły). Wernisaż 3.06.2016, czynna do 15.06.2016.
5/ Koncert "Atlas Estremo" w wykonaniu grupy Karbido (Wrocław) i Jurija Andruchowycza (Ukraina) w Sali Teatru im. Jurija Drohobycza. W dniu 3.06.2016.
6/ Wystawa indywidualna grafika ilustratora Stanisława Ożóga (Rzeszów) w Muzeum im. Mychajła Biłasa (dawniej Willa Goplana) w Truskawcu. Wernisaż 5.06.2016, czynna do 30.06.2016.
7/ Pokaz filmu "Bruno Schulz" i spotkanie z Agatą Tuszyńską. 5.06.2016.
8/ Wystawa instalacja "Maski" Piotra Łucjana (Lublin) w kaplicy starego cmentarza przy ul. Truskawieckiej. Pokaz 5.06.2016.
9/ Spektakl "List do Boga" Anatolija Kryma w reż. Ihora Sławyńskiego, Kijowski Akademicki Teatr na Podolu (spektakl z rekomendacji Teatru im. Jurija Drohobycza w Drohobyczu). Pokaz 5.06.2016.
10/ Koncert pamięci Alfreda Schreyera (ostatniego drohobyckiego ucznia Brunona Schulza) w wykonaniu Zespołu im. Alfreda Schreyera z zaproszonymi muzykami i śpiewakami, w Teatrze im. Jurija Drohobycza w Drohobyczu. 7.06.2016.
11/ Performance Vłodko Kaufmana (Lwów, Dzyga) z udziałem Oleksandra Maksymova (Drohobycz, uczestnik programu Gaude Polonia) w synagodze w Drohobyczu. Realizacja 7.06.2016.
12/ Spektakl "Sklepy cynamonowe" Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" (Kielce, koprodukcja polskoturecka) w Sali Teatru im. Jurija Drohobycza. 8.06.2016.
W ramach wydarzeń towarzyszących odbyły się kolejno:
3.06.2016
1/ wystawa fotografii "Dom wieczności. Ikonografia cmentarzy żydowskich" Andrasa Suranyi (Budapeszt) w synagodze,
2/ wystawa malarstwa Andrzeja A. Widelskiego (Lublin) "Z powietrza i światła" w synagodze,
3/ wystawa malarstwa Mariusza Drzewińskiego (Lublin) "Posadzki i manekiny" w sali gimnastycznej Uniwersytetu,
4/ performance Mariusza Drzewińskiego i Dmytro Menioka w sali gimnastycznej Uniwersytetu,
5/ inauguracja działań Offfestival "Alter" w Willi Jarosza.
4.06.2016
6/ podróż kulturologiczna (kościoły, cmentarze, kirkuty, rynki, budowle, krajobrazy) do Starej Soli, Chyrowa i Łastiwki,
7/ spotkanie i dyskusja "Schulz w teatrze: terror naśladownictwa?" z udziałem m.in. Andrija Jurkewycza (Drohobycz) i Olega Dracza (Kijów) w kompleksie konferencyjnym Taor Łastiwka,
8/ wieczór muzyczny w wykonaniu solistów Teatru im. Jurija Drohobycza z watrą i kuchnią literacką w kompleksie krajobrazowym Taor Łastiwka,
5.06.2016
9/ zwiedzanie Muzeum im. Mychajła Biłasa w Truskawcu, 10/ wystawa zbiorowa ze zbiorów Muzeum Izby Pamięci Brunona Schulza w Drohobyczu i kolekcji Stowarzyszenia w Muzeum im. Mychajła Biłasa w Truskawcu,
11/ koncert tria kameralnego podczas wernisażu w Muzeum im. Mychajła Biłasa w Truskawcu,
12/ autorskie oprowadzania po wystawie Stanisław Ożóg w Muzeum im. Mychajła Biłasa w Truskawcu,
13/ spektakl "Do światła" wg Iwana Franki w reż. Jurija Jurkewycza, Teatr Alter (Drohobycz), w Willi Jarosza w Drohobyczu,
14/ monodram "Femina" Józefa Markockiego, Teatr Formy (Wrocław), w Teatrze im. Jurija Drohobycza w Drohobyczu,
7.06.2016
15/ Spotkanie dla Jerzego Ficowskiego, pokaz video rejestracji "dla Drohobycza" z 2003 roku,
16/ Spotkanie dla Jerzego Ficowskiego, pokaz filmu "Człowiek Pogranicza",
17/ Drohobycz nieznany, wędrówka po mieście (wejście na wieżę Ratusza, wejście do dawnych willi i pałaców),
18/ "Kraj ten cały pokłada się niebu..." nocny spacer z pochodniami śladami życia i twórczości Brunona
Schulza, z czytaniem fragmentów opowiadań,
9.06.2016
19/ Teatr w foyer: "Wieczorek w stylu retro" w reż. Oleksandra Korola, Lwowski Akademicki Teatr Dramatyczno-Muzyczny im. Jurija Drohobycza w Drohobyczu,
20/ Czytanie Księgi Brunona Schulza nagrywanie video czytania fragmentów prozy Schulza w Muzeum Pokoju Brunona Schulza w Drohobyczu.
ZWIĄZKI Z LUBLINEM
Artyści/ ludzie kultury/ uczestnicy z Lublina biorący udział w VII Międzynarodowy Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu.
Wystawa główna: Mariusz Drzewiński (Lublin): „Posadzki i manekiny”; Małgorzata Rybicka (Lublin): plakaty. Wystawa w synagodze: Andrzej A. Widelski (Lublin): „Z powietrza i światła”. Wystawa specjalna: Piotr Łucjan (Lublin). Wystawa zbiorowa w Truskawcu:
Bartłomiej Michałowski (Lublin). Oraz prace na wystawie zbiorowej: Andrzej Kot (Lublin): „Alfabety”, Tadeusz Mysłowski (Lublin – Nowy Jork): Art Book „12 par rąk dla Brunona Schulza”, Lucjan Demidowski (Lublin), fotografie.
Uczestnicy sesji naukowej, konferencji kulturologicznej, spotkań z pisarzami i poetami:
Tomasz Dostatni OP (Lublin), Jadwiga Mizińska (UMCS Lublin), Bohdan Zadura (Puławy – W-wa – Lublin), Grzegorz Józefczuk (Lublin).
W roli uczestników/ obserwatorów m.in.: Aleksandra Zińczuk (Żywa Mowa), Agnieszka Wiśniewska (Ośrodek w Bramie Grodzkiej) i inni.
Główny współorganizator: Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza w Lublinie. Wizualizacja Festiwalu: Małgorzata Rybicka (Lublin).
PROMOCJA
W mediach i portalach instytucji kultury oraz na portalach społecznościowych polskich i ukraińskich ukazały się informacje o udziale miasta Lublin w Festiwalu, między innymi:
a/ na stronach Instytutu Polskiego w Kijowie, Konsulatu RP we Lwowie; b/ Instytutu Książki w Krakowie; c/ w relacji o. Tomasza Dostatniego dla Gazety Wyborczej Lublin; d/ w mediach Drohobycza: w patronackim piśmie lokalnym majdan.drogobych.net /Gazeta Maydan, Drohobycz/, w Halickiej Zorzy.
O Festiwalu informowały tak prestiżowe media jak Kanał 5 Telewizji Ukraińskiej oraz kanał specjalny Rady Najwyższej Ukrainy, gazeta Ukraińska Prawda, portal kulturalny Zbruc, portal zix.
WSPÓŁORGANIZATORZY
Polonistyczne Centrum Naukowo-Informacyjne im. Igora Menioka Państwowego; Uniwersytetu Pedagogicznego im. Iwana Franki w Drohobyczu; Fundacja „Muzeum i Festiwal Brunona Schulza” w Drohobyczu.
WSPÓŁORGANIZATORZY I PARTNERZY
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Instytut Książki w Krakowie, Instytut Polski w Kijowie, Konsulat Generalny RP we Lwowie, Prezydent miasta Lublin, Mer miasta Drohobycz oraz Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny im. Iwana Franki w Drohobyczu,
Lwowski Akademicki Obwodowy Teatr Muzyczno-Dramatyczny im. Jurija Drohobycza w Drohobyczu, Stowarzyszenie Artystyczne Alter w Drohobyczu
WSPÓŁPARTNERZY
Fundacja Chrońmy Dziedzictwo w Lublinie, Miejska Biblioteka im. Wiaczesława Czornowoła, Drohobycz, Muzeum Mychajła Biłasa, Truskawiec, Lwowska Narodowa Galeria Sztuki im. Borysa Woźnickiego, Galeria Dzyga, Lwów.
PATRONAT HONOROWY
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Konsul Generalny RP we Lwowie, Prezydent miasta Lublin, Mer miasta Drohobycz.
FINANSOWANIE
Umowa z MKiDN z dn. 26.10.2015, nr 09349/15/FPK/DWZ, tryb: konkursowy (program: Promocja kultury polskiej za granicą 2016 – Promesa). Akceptacja rozliczenia: 30.12.2016.
Realizacja (drugi etap): 01.01.2016-30.09.2016. Nie komercyjny: bez biletów, opłat itp.
Dotacja: 40 000,00, inne środki: 26 387,83, w tym: finansowe środki własne: 5 405,01, dotacja Miasto Lublin: 6 000,00, pozostałe darowizy: 12 982,82. Razem projekt: 66 387,83


2/ PROJEKT „HADES SZEROKA ART. FESTIVAL 2016” / LUBLIN
PROGRAM
4-7 maja 2016, Hades-Szeroka, Lublin, ul. Grodzka 21
4 MAJA, ŚRODA,
GODZ. 18. Promocja książki: Bruno Schulz, „Artyści z Drohobycza, Lilien i Lachowicz”, wydanej przez Warsztaty Kultury i Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza. Prowadzi: Grzegorz Józefczuk.
Książka zawiera zapomniane teksty Brunona Schulza, odnalezione i przypomniane po wojnie po raz pierwszy, poświęcone dwóm wielkim artystom urodzonym w Drohobyczu, których twórczości również jest w Polsce zapomniana. Efraim Mojżesz Lilien (1874-1925) był jednym z najbardziej znanych żydowskich, nowatorskich rysowników i grafików swego czasu, ilustrował m.in. Stary Testament. Feliks Lachowicz (1884-1941) był polskim malarzem amatorem, stworzył jedyną w swoim rodzaju malowaną „Historię miasta Drohobycza”. Książka ukazuje się w nowym cyklu Acta Schulziana, zainaugurowanym przez Muzeum Pokój Brunona Schulza w Drohobyczu.
GODZ. 19. Salon Ludzi Ciekawych, spotkanie z Igorem Stachniwem z Drohobycza, stypendystą MKiDN Gaude Polonia
Igor Stachniw, związany ze środowiskiem offowego Teatru Alter w Drohobyczu, realizuje projekt „Ulica Lipowa. Życie cmentarza. Laboratorium artystyczne pracy badawczej” inspirowany cmentarzem przy ulicy Lipowej w Lublinie żołnierzy Ukraińskiej Armii Ludowej atamana Symona Petlury, którzy wspólnie z legionistami Józef Piłsudskiego walczyli przeciw bolszewikom. Co się stało z żołnierzami, którzy z konieczności osiedli w Lublinie?
GODZ. 20.00.
Wernisaż wystawy „Hades Szeroka Art. Festiwal”. Poczęstunki.
5 MAJA, CZWARTEK
GODZ. 17. Pogadanka dla dzieci i dorosłych dr Andrzeja A. Widelskiego: „Angelus o Aniołach”, połączona ze zwiedzaniem Kaplicy św. Trójcy na zamku. Spotkanie przy Kaplicy św. Trójcy.
GODZ. 18. Salon Ludzi Ciekawych, spotkanie z Pawłem P. Reszką, autorem książki „Diabeł i tabliczka czekolady”, nominowanej do finału Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki za rok 2015.
Zbiór tekstów Pawła Piotra Reszki, dziennikarza lubelskiej Gazety Wyborczej, to pierwsza od lat książka reporterska powstała w lubelskim środowisku dziennikarskim, oceniana tak wysoko. Książka znalazła się w gronie pięciu finalistów VII edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki. Laureata nagrody poznamy 21 maja.
GODZ. 19. Etno i klasyka. Koncert grupy Się Gra.
Grupa powstała w 1996 roku, obecnie gra w składzie: Jarek Adamów, Bartłomiej Stańczyk i Robert Brzozowski. Inspiruje się muzyką tradycyjną Europy Środkowej, w 2010 grupa wydała drugą płytę „Memories of the Stone”, nagraną w synagodze we Włodawie.
6 MAJA, PIĄTEK,
GODZ. 19. Gitara i śpiew. Koncert urodzinowy gitarzysty Jakuba Niedoborka, śpiewają: Borys Somerschaf oraz Patryk.
Jakub Niedoborek to jeden z czołowych polskich gitarzystów, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, adiunkt na UMCS, prekursor wykonań muzyki flamenco w Polsce, współtwórca wielu projektów i formacji poświęconych muzyce latynoamerykańskiej, argentyńskiej, perskiej, żydowskiej… Borys Somerschaf - dyrygent, kompozytor i znakomity wokalista, specjalizujący się w wykonaniach romansów rosyjskich. Patryk – samorodny talent, związany z kultowymi zespołami romskimi. Koncert będzie muzycznym obrazem tradycji z jednej strony kultury rosyjskiej, z drugiej – romskiej. A ponieważ w dniu koncertu Jakub Niedoborek obchodzi urodziny, to zaprezentuje całą paletę swych możliwości.
W PRZERWACH, OKOŁO GODZ. 20, GODZ. 21:
Aukcja sztuki i osobliwości na rzecz Muzeum Pokoju Brunona Schulza w Drohobyczu.
Kuchnia wielokulturowa: tajemnice zupy migdałowej. Prezentują: Elżbieta Cwalina i Waldemar Sulisz. Poczęstunki.
7 MAJA, SOBOTA
GODZ. 18. Spektakl wg fragmentów „Opisu obyczajów" ks. Jędrzeja Kitowicza, Stacja Teatr w Konopnicy, kreacja zbiorowa.
Stacja Teatr to, jak podają sami twórcy, „ochotniczy teatr w gminie Konopnica”. Idea teatru zrodziła się w 2013 roku – z inspiracji Waldemara Sulisza. „Opis obyczajów” to trzeci spektakl pasjonatów z gminy Konopnica, premiera miała miejsce 12 grudnia 2015 w Domu kultury w Motyczu.
GODZ. 20.30. Muzyka miejska. Koncert z potańcówką: Czarne Lwy z Przedmieścia
Lubelska kapela Czarne Lwy z Przedmieścia wykonuje taneczne szlagiery wszechczasów. Dzięki unikatowemu brzmieniu kapeli, jazzowemu i stylowemu, muzycy przywracają aurę czasów, kiedy na parkietach królowało tango, walc, swing…
UWAGA: Na koncerty prosimy rezerwować miejsca, nr telefonu: 607-260-770.
Spotkanie publiczne, prowadzenie Grzegorz Józefczuk, Tomasz Dostatni. Miejsce: Hades Szeroka, ul. Grodzka 21.
FINANSOWANIE
Umowa z Gmina Lublin nr 180/KL/16 z dn. 07.03.2016. Tryb konkursowy. Rozliczenie: 19.10.2016. Realizacja: 07.03.2016-15.05.2016. Nie komercyjny: bez biletów, opłat itp.
Dotacja: 8 000,00. Inne środki: finansowy wkład własny: 2 738,98. Razem projekt: 10 738,98
Zrealizowano z pomocą finansową miasta Lublin.

3/ PROJEKT „BRUNO4EVER 2016. DNI BRUNONA SCHULZA” / LUBLIN
PROGRAM. Część wiosenno-letnia
6 kwietnia godz. 18, Hades Szeroka, Salon Ludzi ciekawych.
Spotkanie ze Zbigniewem Nestorowiczem, historykiem, kolekcjonerem, badaczem dziejów miasta: „Tajemnice dawnych pocztówek czyli sentymentalna podróż po Lublinie”
5 maja godz. 18, Hades Szeroka, Salon Ludzi Ciekawych.
Spotkanie z Pawłem R. Reszką, lubelskim dziennikarzem, autorem zbioru reportaży „Diabeł i tabliczka czekolady”, nominowanego do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego – laureat tego konkursu /razem z HS Art. Festival/.
12 lipca godz. 19, Hades Szeroka. W urodziny Brunona Schulza.
Spotkanie z Igorem Stachniwem z Drohobycza (Teatr Alter), stypendystą programu Gaude Polonia Narodowego Centrum Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.
Pokaz fotografii i prezentacje video z VII Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu (3-9 czerwca 2016) – udział artystów i środowisk lubelskich.
Happening artystyczny: „Pępkowe Brunona”.
13-14 lipca, ul. Lipowa / cmentarz, ul. Firlejowska / dawna cementowania, fabryka eternitu.
Performance Igora Stachniwa (Drohobycz/ Ukraina): „Zostaje (nie) pamięć. Mam nadzieję”. Finał projektu: „Ulica Lipowa. Życie cmentarza. Laboratorium artystycznej pracy badawczej…”.
23 lipca godz. 19, Hades Szeroka
Spotkanie z Wierą Meniok, dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu.
PROGRAM. Część jesienno-zimowa
2 listopada godz. 19, Hades Szeroka, Spotkanie Zaduszkowe.
Zaduszki schulzowsko-drohobyckie. Wspominki i filmy.
KU PAMIĘCI:
BRUNO SCHULZ (1892-1942), obywatel wielokulturowego Drohobycza, polski pisarz i artysta, autor „Sklepów cynamonowych” i „Sanatorium pod klepsydrą”.
IGOR MENIOK (1973-2005), twórca Centrum Polonistycznego Uniwersytetu w Drohobyczu i Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu. Nasz Przyjaciel.
WŁADYSŁAW PANAS (1947-2005), historyk i teoretyk literatury, schulzolog – autor m.in. „Bruno od Mesjasza”, badacz Lublina – autor „Oka cadyka”. Przyjaciel Drohobycza i patron naszych spraw schulzowsko-drohobyckich. Nasz Przyjaciel.
JERZY FICOWSKI (1924-2006), poeta, eseista, Człowiek Pogranicza, najważniejszy „rozumiejący” badacz życia i dzieła Brunona Schulza.
MAŁGORZATA KITOWSKA-ŁYSIAK (1953-2012), historyczka i krytyczka sztuki, badaczka twórczości plastycznej Brunona Schulza.
JURKO POKALCZUK (1941-2008), ukraiński pisarz i tłumacz, gość Drugiego Festiwalu 2006.
WALERY SKOTNY (1948-2011), wieloletni rektor Uniwersytetu w Drohobyczu, inicjator wielostronnych działań na rzecz współpracy ukraińsko-polskiej. Pierwszy, który był „za Schulzem”.
ZENON FILIPOW (1945-2012), miłośnik gór i fotografii, inicjator plenerów artystycznych w Drohobyczu, fotografik, kronikarz Drohobycza, autor m.in. wyjątkowej książki-albumu „Sztuka drohobyckiej fotografii”. Uczestnik festiwalu „Bruno4ever 2009”.
DOREEN DAUME (1957-2013), eseistka, pianistka, tłumaczka literatury polskiej na niemiecki, przełożyła: „Sklepy cynamonowe” (2008), „Sanatorium pod klepsydrą” (2011).
ALFRED SCHREYER (1922-2015), skrzypek, pedagog, działacz kulturalny polsko-żydowski, uczeń Brunona Schulza, twórca chóru „Odrodzenia” i sławnego zespołu, z którym śpiewał m.in. dawne polskie tanga.
AMIR GUTTFREUND (1963-2015), matematyk i pisarz, uhonorowany prestiżowymi nagrodami, autor m.in. „The Legend of Bruno and Adella” (2014). Uczestnik Czwartego Festiwalu 2010 (napisał o pobycie w Drohobyczu artykuł „A City as Heroine” w Haaretz, Jun 03, 2010).
ORAZ Tajemnicza Drohobycka PANI MARTA (zm. 2016). Przyjaciółka.
Prowadzi Grzegorz Józefczuk.
3 listopada godz. 18, Sala wystawowa, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.
Wystawa zbiorowa „Między Ilustracją a Sztuką IX”. Czynna 3-10.XI. 2016. Prace artystów: Stanisław Ożóg (Rzeszów), Sergiej Slepuchin (Jekaterinburg), Mariusz Drzewiński (Lublin), Grzegorza Józefczuka (Lublin) plus ikonografia Festiwali Schulzowskich i Bruno4ever oraz filmy video.
8 listopada godz. 11, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.
Spotkanie „Seniorzy w bibliotece”, prowadzi Grzegorz Józefczuk
8 listopada godz. 19, Hades Szeroka, Salon Ludzi Ciekawych.
Spotkanie z dr Ariko Kato, Nagoya University Of Foreign Studies, Japan: O Brunonie Schulzu w Japonii i nie tylko….
9 listopada godz. 17.15, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie / Hades Szeroka.
Spotkanie ze Stanisławem Ożogiem, artysta grafikiem – ilustratorem, sala wystawowa WBP
9 listopada godz. 19.15, Hades Szeroka.
„Performatywne czytanie Brunona Schulza”. Muzyczny Spektakl „Dżango Bango”- Koncert z Schulzowskim Cytatem. Występują: Jakub Niedoborek (gitara) oraz Patryk Hofman & Adam Krzyżanowski (gitary i śpiew) oraz zaproszeni goście czytający fragmenty prozy Schulza w różnych językach świata.
19-26 listopada. Wyjazd do Drohobycza / Ukraina.
Udział w programie „Druga Jesień” - w 74. rocznicę śmierci Brunona Schulza.
WSPÓŁPRACA. Hades Szeroka w Lublinie, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, Fundacja Ponad Granicami im. Św. Jacka Odrowąża, Galeria Michałowski, Warsztaty Kultury w Lublinie & Fundacja „Muzeum i Festiwal Brunona Schulza” w Drohobyczu (Ukraina), Polonistyczne Centrum Naukowo-Informacyjne im. Igora Menioka Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Iwana Franki w Drohobyczu (Ukraina).
Zrealizowano z pomocą finansową miasta Lublin.
FINANSOWANIE. Umowa z Gminą Lublin nr 179/KL/16 z dn. 07.03.2016. Tryb konkursowy. Rozliczenie: 30.01.2017. Realizacja: 07.03.2016-31.12.2016. Nie komercyjny: bez biletów, opłat itp.
Dotacja: 18 000,00. Inne środki: finansowy wkład własny: 4 206,12. Razem projekt: 22 206,12.

4/ POZA PROGRAMAMI
Salon Ludzi Ciekawych: Ewa Pilipczuk, 13 stycznia 2016, Hades Szeroka
Salon Ludzi Ciekawych: Ołeksandr Bojczenko, 30 sierpnia 2016, Hades Szeroka

SPRAWOZDANIE 2015

BRUNO4EVER 2015 * SPIS WYDARZEŃ
A/ CZĘŚĆ I: KWIECIEŃ - LIPIEC

4 spotkania, wszystkie w Hades Szeroka:
1/ 6.05. 2015, Krzysztof Willmann / Warszawa, kolekcjoner, pasjonat Kresów, historii i Brunona Schulza; pokaz video
2/ 19.05. 2015, Jurij Andruchowycz oraz wrocławska grupa Karbido/ Iwano-Frankiwsk, wybitny pisarz, poeta, wokalista ukraiński; wsparcie koncertu „Atlas Estremo”
3/ 17.06. 2015, Andrij Jurkiewicz / Drohobycz, stypendysta Gaude Polonia, szef teatru Alter Drohobycz
4/ 29.07. 2015, Marc Sagnol / Paryż, dyplomata francuski, miłośnik Brunona Schulza; pokaz filmu

1 wydarzenie performatywne, Centrum Kultury i Hades Szeroka:
12.07.2015, udział w spektaklu „Sanatorium” Andrija Jurkiewicza, na finał stypendium Gaude Polonia, z udziałem teatru Alter/ Drohobycz i Zespołu im. Alfreda Schreyera; spotkanie z autorami

1 happening artystyczny, Hades Szeroka:
10.07.2015, występ Zespołu im. Alfreda Schreyera z Drohobycza /muzyka wielokulturowa/

1 wystawa dokumentacyjno-plastyczna, Hades Szeroka /Sala Sztukmistrza i Taras Sztuki/:
10.07.2015 /przez 2 tygodnie, część dłużej/


B/ CZĘŚĆ II: WRZESIEŃ – LISTOPAD

1 spotkanie, Hades Szeroka:
5.11.2015, o. Tomasz Dostatni OP / duchowny, publicysta, uczestnik wydarzeń schulzowskich

1 wystawa, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego:
3.11.2015 /wernisaż o godz. 18, czynna dwa tygodnie/ wystawiane prace m.in. Mariusz Drzewiński, Stanisław Ożóg, Wojciech Walkiewicz, Marian Oleksiak, Igor Feciak, Krzysztof Piotrowski, Olena Muraszka, Andrzej A. Widelski, Tadeusz Mysłowski i inni oraz dokumentacje video i inne.

1 działanie per formatywne, Hades Szeroka:
3.11.2015 / czytanie Schulza, po wernisażu wystawy w WBP/

1 wyjazd zagraniczny:
18-21.11.2015, wyjazd do Drohobycza /udział w programie „Druga Jesień”, prowadzenie spotkań i dyskusji/

C/ DODATKOWE INFORMACJE:
Jurij Andruchowycz otrzymał na nasz wniosek Medal Prezydenta miasta Lublin, wręczony podczas spotkania

SPRAWOZDANIE 2014

PROGRAM ZREALIZOWANY. BRUNO4VER 2014. DNI BRUNONA SCHULZA
I CZĘŚCI, 12 kwietnia - 12 lipca 2014
Spotkania x 4:
24 kwietnia: Josif Karpin, Hades Szeroka / koncert /
18 czerwca: Piotr Łucjan, Hades Szeroka
6 lipca: Leonid Golberg, Hades Szeroka
12 lipca: Wiera Meniok, Andrzej Widelski, Mariusz Drzewiński, Hades Szeroka
Prowadził: Grzegorz Józefczuk
Spektakl teatralny x1
8.07. Teatr Alter, „Scenariusz dla trzech aktorów”, sala WOK, przestrzeń publiczna
Wystawa x 1
12 lipca, wystawa dokumentacji foto festiwalu „Bruno4ever”, Hades Szeroka

II CZĘŚĆ, 14 listopada – 28 listopada 2014
Spotkania x 3
3 listopada: Wiera Meniok, Instytut Filologii Polskiej KUL
4 listopada: Jan Gondowicz, Czytelnia WBP
5 listopada: Andrij Jurkiewicz, Dmytro Meniok, Hades Szeroka
Koncert x 1
5 listopada, Jakub Niedoborek, grupa „Dżango-Bango”, Hades Szeroka
Wystawa x 1
4 listopada, wernisaż, wystawa zbiorowa „Między ilustracją a sztuką 5”, sala WBP, wystawa zbiorowa (Mariusz Drzewiński, Lublin, Włodzimierz Finke, Łódź, Piotr Łucjan, Lublin, Wojciech Walkiewicz, W-wa, Sławomir Wójtowicz, Stanisław Ożóg, Rzeszów).
Spotkanie w Drohobyczu x 1
20 listopada: Wiera Meniok,Andrij Jurkiewicz, Mariusz Drzewiński, Grzegorz Józefczuk, Klubokawiarnia „82100”

HARMONOGRAM PROGRAMU
HADES SZEROKA ART. FESTIVAL 2014
Spotkania / Salon Ludzi Ciekawych x 4
15 marca: Marta Kałużniacka, Hades Szeroka
26 marca: fotograficy z Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego – Krzysztof Kuzko, Grzegorz Pawlak, Robert Pranagal, Hades Szeroka
24 kwietnia: Josif Karpin, Hades Szeroka /dyskusja nt. historii Żydów Galicji/
25 kwietnia: Leonid Golberg, Hades Szeroka /sytuacja dziennikarza na Ukrainie Zachodbniej/

Koncert z dodatkami x 1
11 czerwca: Caci Vorba i przyjaciele, Hades Szeroka

Wystawa x 1
1-15 czerwca, Hades Szeroka

Pokaz kuchni wielokulturowej x 2
25.04., 11.06.2014, Hades Szeroka  Festiwale


  NewsLetter

Podaj swój e-mailBądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza
Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs