Imieniny: Teresy, Józefy, Heliodora
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

filmy szpilki festiwal 2012 bułgarii galeria jarecka bruno nasi artyści o schulzu lublin leszek mądzik drohobycz cytaty o schulzu eon horusa noce zwierciadło nieznanaukraina górecka krcha golberg
  Ramka


X SchulzFest Lublin-Drohobycz 2022


MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL
BRUNONA SCHULZA

Arka Wyobraźni
DROHOBYCZ / UKRAINA
2022

"Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
- podstawowego funduszu celowego"

***


  BRUNO4EVER 
2021-2023 

Dni Brunona Schulza 
w Lublinie
SCHULZFEST 
Zrealizowano z pomocą finansową
MIASTA  LUBLIN

***

***

 
Rok 2022 / Rokiem Brunona Schulza

Odwiedziło nas już:
889549 osób
Warte uwagi

VIDEO WERNISAŻ 30 CZERWCA 2022 ROKU:

https://www.youtube.com/watch?v=ef9M7FRluwY&fbclid=IwAR2dkqRAqxF-LjJ2zrQLUK0YszvZt3NSwaLHZ9yNiAeeGwV2SlLje6iwnDQ

https://www.youtube.com/watch?v=ef9M7FRluwY

SchulzFest LublinDrohobycz 2022

Wystawa zbiorowa „Iść przez bezmiar nocy lipcowej do jasnej smugi świtu”.

Rok 2022 jest Rokiem Brunona Schulza (1892–1942), rokiem jego 130. urodzin i 80. rocznicy śmierci. Na wystawie, której tytuł zaczerpnięto z opowiadania „Noc lipcowa” prezentowane będą prace kilkunastu artystów, przygotowane specjalnie na wystawę oraz prace pochodzące z bogatej kolekcji Muzeum Pokoju Brunona Schulza w Drohobyczu, jak również dokumentacje i zapisy video wydarzeń typu performance.

Wystawa „Iść przez bezmiar nocy lipcowej…” wpisuje się w cykl programowy jubileuszowego X Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza, jaki od 2004 roku odbywa się w Drohobyczu. Festiwal ma szeroką formułę, tworzy kulturową przestrzeń spotkania i dialogu twórców z całego świata, którym bliskie są przesłania dzieła Brunona Schulza wyrażone w metaforze „arka wyobraźni”. W obliczu agresji rosyjskiej na Ukrainę realizacja tego Festiwalu została rozłożona na część lubelską i część drohobycką, jakie będą się przenikać dzięki kontaktom online.

Bruno Schulz napisał dwa tomy opowiadań, „Sklepy cynamonowe” i „Sanatorium pod klepsydrą”, dzięki którym uważany jest za jednego z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku, a proza jego weszła do kanonu literatury światowej. Opowiadania te zostały przetłumaczone na ponad 45 języków, ostatnio na chiński, turecki, estoński, albański, grecki i wietnamski.

Jednakże najbardziej zaskakuje potencjał inspiracji, jakim przesycone są opowiadania Schulza. Również jego biografia i tragiczna śmierć nabrały symbolicznego wymiaru. Z jednej strony Schulz to apoteoza wyobraźni i wolności twórczej, z drugiej – znak dramatów XX wieku, które wstrząsnęły światem, za którymi stoją siły, jak dzisiaj wiemy, wciąż aktywne i groźne.

Wszystko to razem sprawia, że twórczość i biografia nieustannie inspiruje artystów sztuk performatywnych i wizualnych. Nie chodzi jedynie o ambitne prace o charakterze ilustracyjnym, próbujące językiem obrazy wyrazić wyobraźnię pisarza. Bardzo rozległa jest panorama inspiracji czerpiących raczej z ducha, a nie litery jego dzieła, inspiracji nie wprost. A ponadto istnieje coś bardzo ulotnego, ale zarazem konkretnego, jak schulzowski duch, który nieoczekiwanie może wcielać się w postawy i prace najróżniejszych artystów.

To pokazuje wystawa „Iść przez bezmiar nocy lipcowej do jasnej smugi świtu”: różne drogi, formy, style, w jakich ten duch się wyraża i manifestuje. To łączy artystów z formalnego punktu widzenia zupełnie odrębnych. Proszę się wpatrzyć w ich prace, nastroić wewnętrzne zmysły, szukać tych fundamentalnych napięć świata rozpiętego między wyobraźnią a grozą.

Dziękuję artystom, są to: Stanisław Baj, Lucjan Demidowski, Mariusz Drzewiński, Roman Holuka (1882-1952), Dmytro Krasnyi, Loli Kantor, Włodko Kaufman, Janusz Knorowski, Laura Makabresku, Yana Makukh, Leszek Mądzik, Bartłomiej Michałowski, Tadeusz Mysłowski, Stanisław Ożóg, Bertold Schenkelbach (1893-1942).
Na wystawie obrazy, grafiki, fotografie miejscami przenikają się z dokumentacją Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu, z artefaktami dawnymi i współczesnymi.
Grzegorz Józefczuk.

 

---------------------------------------------

Шульцфест Люблін – Дрогобич 2022

Колективна виставка „Йти крізь безмір липневої ночі до світлої смуги світанку.

Рік 2022 – це Рік Бруно Шульца (1892–1942), рік 130-річчя від дня його народження та 80-х роковин смерті. На виставці, назва якої походить з оповідання „Липнева ніч”, будуть показані роботи кільканадцяти художників, спеціально підготовлені для цієї виставки, а також роботи з багатої колекції Музею Кімнати Бруно Шульца у Дрогобичі, доповнені документацією та відеозаписами перформативних подій.

Виставка „Йти крізь безмір липневої ночі…” вписана у програмний цикл ювілейного Х Міжнародного Фестивалю Бруно Шульца, який відбувається у Дрогобичі від 2004 року. Фестиваль має широку формулу, творить культурний простір зустрічі та діалогу митців з усього світу, яким близьке послання творчості Бруно Шульца, висловлене метафорою „арка уяви”. За умов російської агресії проти України реалізація цьогорічного Фестивалю складається з люблінської та дрогобицької частин, які переплітатимуться за допомогою онлайн-сполучення.

  Festiwale


  NewsLetter

Podaj swój e-mailBądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza
Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs