Imieniny: Teresy, Józefy, Heliodora
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

nasi artyści golberg krcha lublin zwierciadło cytaty o schulzu górecka bułgarii leszek mądzik noce festiwal 2012 nieznanaukraina szpilki o schulzu galeria jarecka bruno eon horusa drohobycz filmy
  Ramka


X SchulzFest Lublin-Drohobycz 2022


MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL
BRUNONA SCHULZA

Arka Wyobraźni
DROHOBYCZ / UKRAINA
2022

"Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
- podstawowego funduszu celowego"

***


  BRUNO4EVER 
2021-2023 

Dni Brunona Schulza 
w Lublinie
SCHULZFEST 
Zrealizowano z pomocą finansową
MIASTA  LUBLIN

***

***

 
Rok 2022 / Rokiem Brunona Schulza

Odwiedziło nas już:
889529 osób
Warte uwagi

PUBLIKACJE. Seria >WOKÓŁ BRUNONA SCHULZA. FRAGMENTY, MONTAŻE, NAWIGACJE<
Dominique Hérody: Widomo Danii. Przekład Jacka Giszczaka. Z fotografiami Doroty Mościbrodzkiej.

Hybrydowo-intertekstowe wydawnictwo, kolaż gatunków i form, miejsce nieznanych, nieoczekiwanych spotkań, wspólnych lub samotnych wędrówek za cieniem Brunona Schulza w głąb tajemnicy ukrytej pod chaosem współczesności.
Pierwsza publikacja naszej nowej serii WOKÓŁ BRUNONA SCHULZA. FRAGMENTY, MONTAŻE, NAWIGACJE.
 
Widmo Danii
(tytuł oryginału: Le fantôme du Danemark) to fragment noweli poetyckiej Dominique’a Hérody, w Paryżu, zagubiony. Bruno Schulz, sierpień 1938 (tytuł oryginału: à Paris, égaré; Bruno Schulz, août 1938; PhB éditions) wydanej w Paryżu w 2019 roku.

Bruno Schulz (1892-1942),
pisarz i artysta z prowincjonalnego galicyjskiego Drohobycza, polski Żyd i genialny polski pisarz, obywatel bez wyznania, pragnął pojechać do Paryża, światowego centrum sztuki, i zrobić tam wystawę, przekonany, że mógłby swoją twórczością plastyczną zaistnieć „na oczach świata”. Pokonawszy wiele trudności Schulz spełnił marzenie, znalazł się w Paryżu w sierpniu 1938 roku, lecz z planów nic nie wyszło. Jednakże wizyta w Paryżu autora Sklepów cynamonowych dała mu doświadczenie, jak sugeruje Dominique Hérody, wędrówki i zagubienia w mieście, stanu podobnego do tego, jaki Schulzowi był znany z jego wędrowania po rodzinnym Drohobyczu. W Paryżu mógł Schulz spotkać się, jeżeli nie realnie to w świecie wyimaginowanym, z Walterem Benjaminem (1892-1940), Żydem niemieckim, wybitnym filozofem i pisarzem, autorem Pasaży, którego fascynowało „błądzenie z upodobaniem” w popkulturowym, industrialnym świecie i w jego historii. Schulz był starszy od Benjamina o trzy dni, urodził się w Drohobycz 12 lipca 1892 roku, Benjamin – 15 lipca 1892 roku w Berlinie. Bruno pojechał do Paryża jako do centrum sztuki i współczesnej cywilizacji, Walter był tam uciekając przed tym, co działo się w Niemczech, Dania mogła być jego alternatywnym schronieniem. 

*** Wytrwałem w Paryżu przeszło 3 tygodnie, mimo, że już po 1-ym tygodniu zdałem sobie sprawę, że nie zrealizuję mego programu tutejszego. Było naiwnością wyruszać w ten sposób co ja na podbój Paryża, który jest najbardziej ekskluzywnym, samowystarczalnym, zamkniętym miastem na świecie. (…) Mimo to jestem zadowolony, żem był w Paryżu, widział tyle zdumiewających rzeczy, zobaczył raz z bliska a nie za pośrednictwem reprodukcyj – sztukę wielkich epok – a w końcu, żem pozbył się pewnych złudzeń, co do kariery światowej. Widziałem rzeczy piękne, wstrząsające i straszne.
Wielkie wrażenie zrobiły na mnie cudowne kobiety paryskie – z towarzystwa i kokoty, swoboda obyczajów, tempo życia.
List Brunona Schulza do Romany Halpern z 29 sierpnia 1938 roku

PRZESŁANIE SERII >WOKÓŁ BRUNONA SCHULZA. FRAGMENTY, MONTAŻE, NAWIGACJE<:
Hybrydowo-intertekstowe wydawnictwo, kolaż gatunków i form, miejsce nieznanych, nieoczekiwanych spotkań, wspólnych lub samotnych wędrówek za cieniem Brunona Schulza w głąb tajemnicy ukrytej pod chaosem współczesności.

Nr 1 // 2022 // Dominique Hérody, Widomo Danii, przekład Jacek Giszczak // Dorota Mościbrodzka: fotografie

ISBN 978-83-933063-9-8.
Wydawca: Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza, Lublin. Koncepcja, opracowanie, redakcja: Grzegorz Józefczuk.
Wsparcie: Polonistyczne Centrum Naukowo-Informacyjne im. Igora Menioka Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Iwana Franki w Drohobyczu, Ukraina. Kierownik dr Wiera Meniok // Alliance Française Lublin, Polska, Dyrektor Justyna Pasternak // Specjalne podziękowania dla
Elżbiety Łazowskiej-Cwaliny, Ewy Rajskiej, Kazimierza Deryło, Multipress Lublin.
Do publikacji dołączone są dwie pocztówki z fotografiami Paryża autorstwa Doroty Mościbrodzkiej oraz pocztówka - noworoczne AD 2023 życzenia Stowarzyszenia Festiwal Brunona Schulza z rysunkiem Brunona Schulza.

  • PROJEKT ZREALIZOWANY DZIĘKI WSPARCIU MIASTA LUBLINA
    Bruno4ever 2021-2023
    www.brunoschulzfestival.org

  Festiwale


  NewsLetter

Podaj swój e-mailBądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza
Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs